Cupa Mondială de rugby la pachet: Franța și Irlanda sunt la înălțimea hype-ului. Interferența ridicată este deja o problemă

AP Photo/Themba Hadebe
Românul Nicolas Onuto, stânga, își ține fiul în brațe cu irlandezul Robbie Henshaw la finalul meciului din Grupa B de la Cupa Mondială de Rugby dintre Irlanda și România de pe stadionul Bordeaux din Bordeaux, Franța, sâmbătă, 9 septembrie 2023.

Cele mai importante două rezultate din primul set de meciuri de la Cupa Mondială de Rugby au ridicat câteva așteptări înaintea turneului.

Atât Franța, cât și Irlanda par a fi adevărata afacere și sunt gata să provoace stăpânirea emisferei sudice asupra cupei.

Noile reguli ale rugbyului privind contactul cu capul și siguranța jucătorilor, introduse încă de la ultima Cupă Mondială, amenință să devină o temă dominantă, unii jucători încă se obișnuiesc cu marile schimbări în modul în care li se permite să o abordeze. Oficialii sunt deja sub control pentru aparenta inconsecvență.

A existat un cartonaș roșu pentru o coliziune cu capul în primul set de opt jocuri și ar fi putut fi cel puțin încă două. Scoția s-a întristat în mod special de faptul că arbitrul și oficialii televiziunii au greșit placarea ilegală făcută de mijlocașul sud-african Jesse Creel în primele minute ale meciului.

Pornire rapidă

Franța a fost pur și simplu la înălțimea hype-ului cu victoria în meciul de deschidere împotriva triplelor campioni mondiale Noua Zeelandă, în afara Parisului. Acest lucru a dat tonul turneului în fața a aproape 79.000 de fani de pe Stade de France și a sporit speranțele echipei gazdă de a se întoarce acolo pentru a juca meciul final pe 28 octombrie.

Franța a trecut de marele test cu 27-13 după ce a rămas în urmă foarte devreme. Este posibil ca lucrurile să meargă acum fără probleme spre sferturile de finală, Uruguay și Namibia confruntându-se în meciuri de grup înaintea Italiei, ultima adevărată provocare înainte de tururile eliminatorii.

READ  Barrett, hot red knicks stop Hawks to overtake .500

Noua Zeelandă a rămas lingând o mulțime de răni, inclusiv noi îngrijorări de accidentare pentru căpitanul Sam Keane, care s-a retras din echipă înainte de meciul cu Franța.

AP Photo/Louis Joly
Francezul Damien Penaud, de jos, lovește mingea în timpul unui tackle al neozeelandezului Richie Monga în timpul unui meci din Grupa A a Cupei Mondiale de Rugby dintre Franța și Noua Zeelandă pe Stade de France din Saint-Denis, la nord de Paris, vineri, septembrie 2019. Octombrie 8, 2023 Franța a câștigat cu 27-13.

El stă în picioare

Este uneori dificil să obții multe rezultate dintr-o confruntare cu echipa de top din lume împotriva uneia dintre echipele neclasate, dar Irlanda nr. 1 a făcut aproape tot ce i-a cerut și a înregistrat un record de 82-8. Învinge România cu căpitanul Irlandei Jonathan Sexton făcând o încercare în primul său Test din șase luni.

Acest lucru a dus la un început convingător al campaniei pentru o echipă care nu a depășit niciodată sferturile de finală ale unei Cupe Mondiale de Rugby, dar care avea așteptări realiste de a câștiga acel turneu. O victorie pentru Irlanda sau Franța ar fi prima pentru o echipă din emisfera nordică din 2003 și doar a doua din cele zece ediții ale turneului. Noua Zeelandă, Africa de Sud și Australia au opt titluri între ele.

Irlandanul James Lowe, stânga, îl înfruntă pe românul Marius Simionescu în timpul meciului din Grupa B de la Cupa Mondială de Rugby dintre Irlanda și România, pe stadionul Bordeaux din Bordeaux, Franța, sâmbătă, 9 septembrie 2023.

Neputiții

România a avut un moment de glorie la Cupa Mondială când Gabriel Rubano a alergat pentru a oferi echipei est-europene un avantaj uluitor în minutul al treilea față de Irlanda, într-un meci înăbușitor de la Bordeaux. A durat două minute, iar Irlanda a răspuns cu 12 încercări în total pentru a elimina orice gânduri despre una dintre cele mai mari supărări pe care le-a văzut vreodată rugby-ul.

Chile, care și-a făcut debutul la turneu, a făcut un debut impresionant, iar Condorii au marcat și prima încercare împotriva Japoniei, sferturi din 2019, înainte de a pierde cu 42-12.

READ  Premiul Piotr Nurowski 2021: înotătorul român desemnat cel mai bun tânăr atlet european în sporturile de vară
(AP Photo/Louis Joly
Japonezul Amato Vakatava, de centru, aleargă pentru a înscrie prima încercare a echipei sale în timpul meciului din Grupa D de la Cupa Mondială de Rugby dintre Japonia și Chile pe stadionul Toulouse, Toulouse, Franța, duminică, 10 septembrie 2023.

Fiji a fost aproape de a da o lovitură împotriva Țării Galilor în cel mai bun meci al lor de Cupă Mondială de până acum, dar mijlocașul Simi Radradra a renunțat la o pasă cu linia de încercare deschisă în fața lui în meciul final într-un final pulsat și șansa pentru un celebru. poartă. Victoria a strecurat printre degetele lui Fiji.

Probabil că fiecare fan care nu era galez a aplaudat trupa Flying Fiji, a cărei ascensiune recentă este un exemplu de accent principal al rugby-ului pentru a se asigura că așa-numitele echipe minore se îmbunătățesc, jocul se răspândește și Cupa Mondială nu mai este obiectivul. Păstrând o mână de națiuni bogate în rugby.

Cartonașe roșii

Internaționalul Angliei Tom Curry a primit primul cartonaș roșu la Cupa Mondială de Rugby de anul acesta. Probabil că nu va fi ultimul, pe fondul reprimării loviturilor cu capul și al capacității extinse pentru arbitrii de meci de a revizui filmările meciului și jocul greșit și de a lua o decizie amânată dacă un jucător ar trebui să fie exclus.

Curry va avea pentru totdeauna distincția dubioasă de a fi prima Cupă Mondială eliminată prin noul „sistem de revizuire a buncărului”, ceea ce a dus la actualizarea cartonașului său galben la roșu de către arbitrul meciului TV. Se confruntă cu o interdicție.

Foto AP/Daniel Cole
Anglianul Tom Curry, centru stânga, se ciocnește de capul argentinianului Juan Cruz Malia, pentru care a primit cartonaș roșu, în timpul meciului din Grupa D de la Cupa Mondială de Rugby dintre Anglia și Argentina de pe Stadionul Marseille, Marsilia, Franța, sâmbătă, 9 septembrie. 2023.

Căpitanul chilian Martin Seagren a fost vinovat de un tackle foarte asemănător cu cel al lui Carey, dar a primit doar un cartonaș galben. Placările lui Creel la începutul meciului Africa de Sud-Scoția au dus și la o lovitură aparentă de cap, dar nu au dus la nicio acțiune din partea arbitrilor.

READ  Aveți încredere în Judo / IJF.org

Nimeni nu se opune regulilor care fac jocul mai sigur – mai ales după ce un grup de foști jucători care susțin că acum suferă leziuni cerebrale din cauza loviturilor susținute la cap în timpul carierei – dar diverse sancțiuni pentru acțiuni similare stârnesc furia echipelor și antrenorilor.

„Există încă contradicții în a vedea aceste lucruri”, a spus antrenorul Scoției, Gregor Townsend. „Suntem frustrați de asta”.

Arbitrul Matthew Carley, dreapta, îi arată un cartonaș galben jucătorului din Țara Galilor Corey Domachowski în timpul meciului din Grupa C de la Cupa Mondială de Rugby dintre Țara Galilor și Fiji pe stadionul Bordeaux din Bordeaux, Franța, duminică, 10 septembrie 2023.