Daria Savile face istorie în revenirea în carieră

Prin urmare, Daria Savile sărbătorește după ce a devenit jucătoarea cu cel mai jos clasament din istorie care a ajuns în sferturile de finală la Miami Open.

Daria Savile a devenit jucătoarea cel mai jos clasată care a ajuns în sferturile de finală de la Miami Open din istorie. Poza: Getty

Daria Savile Serii fantastice de figuri Aceasta a văzut-o câștigând o bucată specială de istorie la Miami Open după ce a învins-o pe Lucia Bronzetti pentru a ajunge în sferturile de finală ale turneului.

Australianul a supraviețuit punctului de meci, Înainte de a reveni la victorie Over My Bronze – Deveniți cel mai jos jucător care a ajuns în sferturile de finală din istoria turneului.

scurs: Novak Djokovic și Serena Williams în centrul de știri

‘Eroare’: Victoria Azarenka își cere scuze pentru comportamentul „nerespectuos”.

Lipsește respectul: Nick Kyrgios vine în apărarea Emmei Raducano

Savile, clasată pe locul 249 în lume, a câștigat cu 5-7 6-4 7-5 și a câștigat nouă victorii în ultimele 11 meciuri și a avansat în sferturile de finală ale evenimentului WTA 1000 pentru prima dată de la Roma 2017.

Tânărul de 28 de ani este și al patrulea wildcard care a pătruns atât de adânc în Miami – după Justin Henin în 2010, Venus Williams în 2012 și Victoria Azarenka în 2018.

Într-o întâlnire agonizantă care a văzut o mulțime de victorii, Savile a condus cu 3-0 cu un dublu break, înainte ca lucky loser să-mi recupereze din nou bronzul pentru a lua primul set.

Savile a dispărut pentru o pauză de toaletă – după ce a ajuns inițial cu tricoul pe dos și a trebuit să schimbe terenul – și a spart în al treilea joc pentru a dovedi un avantaj pe care nu l-a acordat.

În setul final, mi-a spart bronzul pentru a conduce cu 5-3.

READ  Echipa națională de fotbal a Qatarului a câștigat Campionatul Mondial de Paramotor

Savile a spart pe loc, dar Bronzty a sigilat punctul de meci în al 10-lea joc, care a fost salvat de Savile.

Australiana și-a rupt apoi adversarul italian pentru a se iubi în următorul meci și a finalizat meciul, încheind meciul de trei ore cu un forehand swinging.

Daria Savile o va juca în sferturile de finală cu Belinda Bencic

Fostul număr 20 mondial Savile, care a început să revină de la o accidentare care a inclus o operație la tendonul lui Ahile anul trecut, o va întâlni pe campioana olimpică Belinda Bencic pentru un loc în semifinale.

Elvețiana, cap de serie, Bencic a învins-o pe Alexandra Sasnovic cu 6-2, 6-3.

Savile a urcat uluitoare 500 de locuri în clasamentul mondial de la jumătatea lunii februarie. Ea era pe locul 627 în lume și ar putea ajunge în top 100 dacă îl învinge pe Bencic.

Australianul a învins jucătorii cap de serie la Indian Wells săptămâna trecută într-o rundă impresionantă până în runda a patra.

Afișată aici, Daria Savile din Australia întoarce un backhand la Miami Open.

Australiana Daria Savile a avut o carieră impresionantă în Statele Unite. Poza: Getty

Ea și-a înregistrat prima victorie în fața unui adversar din top 10 din 2018, când a învins-o pe Ons Jabeur și a urmat-o pe Elise Mertens în turul al treilea.

Cu toate acestea, cursa lui Savile s-a încheiat într-un mod trist când s-a retras cu o accidentare la coapsă în timp ce era în urmă cu 1-4 în fața Maria Sakkari.

Savile trebuia să o înfrunte cu Simona Halep în turul doi de la Miami Open dar românca a fost nevoită să se retragă din cauza unei accidentări, într-o știre care și-a lăsat fanii devastați.

READ  UE face eforturi pentru a adăuga Bulgaria, Croația și România în zona de călătorie fără pașapoarte

Fostul număr 1 mondial a spus că a suferit o accidentare la coapsă în timpul înfrângerii în semifinala de la Indian Wells în fața lui Iga Swiatek săptămâna trecută și a deranjat-o din nou în timpul antrenamentului de la Miami.

Tânăra de 30 de ani a spus că va rata acum Charleston Open și startul campaniei Billie Jean King pentru Cupa României.