David Popovici, campion mondial înotător, topește o medalie de aur copiilor bolnavi de cancer

înotător român David Popovici El a donat una dintre medaliile sale de aur de la Campionatele Mondiale din 2022, după ce a topit-o în beneficiul copiilor bolnavi de cancer.

în videoclip Popovici, de la compania română de laborator medical MedLife, este prezentat având panglica tăiată pentru medalia de aur la Campionatul Mondial din 2022. Medalia este apoi scufundată într-un aparat care o topește.

Medalia este tăiată în peste 100 de funde de aur – simbol al luptei împotriva cancerului infantil – care vor fi acordate copiilor care au depășit cancerul. Potrivit Med Life.

„Speranța este imună la cancer”, a spus Popovici, în vârstă de 18 ani, într-o postare pe Instagram.

Medalia este aurul lui Popovici la 200 de metri liber, potrivit site-ului MedLife. În acea cursă, Popovici a câștigat cu un timp de 1 minut și 43,21 secunde, cel mai bun timp din lume în ultimii 10 ani. A devenit primul român care a câștigat un titlu mondial și cel mai tânăr care a câștigat o medalie de aur din orice țară în ultimii 15 ani.

Două zile mai târziu, Popovici a câștigat proba de 100 m liber, devenind primul înotător care a măturat la 100 m și 200 m liber la Campionatele Mondiale de la prima ediție din 1973. Două luni mai târziu, a doborât recordul mondial de 13 ani la 100 m liber. . , devenind cel mai tânăr înotător masculin care a doborât recordul mondial individual de atunci Michael Phelps.

OlympicTalk rulează Apple News. Preferatul nostru!

READ  Creel este disponibil pentru jocul României, spune antrenorul asistent Jones... dar și Canaan este în formă și capabil