De Bruyne marchează un gol în victoria Belgiei asupra României

Kevin De Bruyne a marcat un gol, iar Jeremy Doku a jucat 72 de minute, în timp ce Belgia a revenit la căi câștigătoare în Campionatul European din 2024 cu o victorie cu 2-0 în fața României.

După înfrângerea cu 1-0 în fața Slovaciei în primul meci din Grupa E, adunarea a trei puncte a fost esențială pentru a le spori șansele de a ajunge în faza eliminatorie.

Duoul City a început meciul pentru echipa națională și a obținut o victorie valoroasă datorită golurilor lui Youri Tielemans și De Bruyne Oricare parte a primei reprize.

Aceasta înseamnă că echipa lui Domenico Tedesco are în prezent trei puncte și știe că o egalitate cu Ucraina, meciul final din prima etapă, va garanta probabil calificarea, în timp ce o victorie va garanta un loc în optimile de finală.

Belgia a început perfect când Doku a avansat mingea, pasând-o lui Romelu Lukaku, care i-a pasat-o lui Tielemans, care a tras un șut puternic în colțul de jos de la marginea suprafeței de pedeapsă.

Descărcați aplicația Man City

Neabătută, România a înscris o egalare devreme, refuzându-i României egalarea la scurt timp după ce lovitura de cap a lui Radu Dragoșin din apropiere a fost salvată uluitor de Quin Casteels.

Nu a durat mult De Bruyne Și-a făcut magia când a dansat pe mijlocul terenului și ia pasat mingea lui Dodi Lukebakio, care a tăiat mingea la stânga și a șutat puternic spre poartă, dar a fost bine blocat.

Belgia a menținut presiunea înainte de pauză și asta a fost tot De Bruyne Ceea ce s-a apropiat de finalul primei reprize când a condus la marginea suprafeței de pedeapsă, dar a șutat mai puțin decât încercarea lui în mănușile lui Florin Neiță.

READ  Mary Lou Retton are pneumonie și se luptă pentru viața ei, spune fiica ei

La scurt timp după încheierea primei reprize, România a tras un șut de avertisment la Red Devils când Dennis Mane a tras un șut puternic de la distanță mare.

Repriza a doua a continuat într-un ritm accelerat De Bruyne A fost aproape să prelungească avantajul țării sale când a șutat balonul de la marginea suprafeței de pedeapsă.

Belgia a crezut că și-a dublat în cele din urmă avantajul în minutul 64, când Lukaku s-a prins de o pasă a mijlocașului stilat al orașului și a marcat cu calm acasă – dar după o analiză VAR – efortul atacantului Chelsea a fost considerat în ofsaid.

Ciocnirile au continuat de la început până la sfârșit și Mann a ratat o mare ocazie când a intrat în suprafața de pedeapsă, dar șutul său a fost blocat din apropiere de Casteels.

Dar al doilea gol din meci i-a căzut lui Tedesco când De Bruyne A luptat cu curaj pentru a introduce mingea în suprafața de pedeapsă și a marcat trei puncte.

Belgia încheie Grupa F împotriva Ucrainei miercuri, 26 iunie, la ora 17:00 (Marea Britanie).

Rămâneți aproape de mancity.com și de aplicația noastră oficială pentru a obține raportul orașului de la MHParena, Stuttgart.