Echipele românești de tenis de masă smulg medalia de aur la Campionatele Europene

Echipele de tenis de masă masculine și feminine ale României au câștigat medalii de aur la categoria sub 19 ani la Campionatele Europene de tenis de masă Under-15 și Under-19 de la Gliwice, Polonia.

În finala masculină, România a învins Cehia cu 3-0. Punctele au fost asigurate de Darius Moviliano, Eduard Ionescu și Iulian Čerić.

În finala feminină, România a învins Germania cu 3-2. Germania a câștigat inițial primele două meciuri, dar echipa României a realizat o revenire uimitoare pentru a câștiga medalia de aur datorită Elenei Zaharia, Ioanei Cengurzan, Bianca Mi-Rosho, Evelyn Ungvari, Adela Struna.

„Visul nostru s-a împlinit”, a spus Zaharia, citat de Federația Europeană de Tenis de Masă. „Am venit aici hotărâți să ne recâștigăm titlul, și am făcut-o. Sunt foarte fericit și mândru de echipa mea. Chiar dacă am pierdut două meciuri, toți am câștigat puncte cruciale. A fost o muncă de echipă excepțională”.şi colab. tu).

Însă la categoria U-15, echipa masculină a României a câștigat medalia de bronz după ce a pierdut în semifinale în fața Portugaliei.

Aceasta este o realizare importantă pentru echipele de tenis de masă din România, care s-au îmbunătățit constant în ultimii ani. În ediția de anul trecut de la Belgrad, delegația României a câștigat în total 6 medalii de aur, 1 de argint și 3 de bronz. La categoria sub 19 ani, numărul a fost 4 de aur, 1 de argint și 3 de bronz, în timp ce la categoria sub 15 ani au fost 2 medalii de aur.