Emma Radocano câștigă trei seturi la Indian Wells

11 martie 2022;  Indian Wells, California, SUA;  Emma Radocano (GB) a răspuns după ce a câștigat un punct de meci când a învins-o pe Caroline Garcia (Franța) în meciul din turul al doilea de la BNP Paribas Open de la Indian Wells Tennis Garden.  Credit obligatoriu: Jayne Kamin-Oncea-USA TODAY Sports

11 martie 2022; Indian Wells, California, SUA; Emma Radocano (GB) a răspuns după ce a câștigat un punct de meci când a învins-o pe Caroline Garcia (Franța) în meciul din turul al doilea de la BNP Paribas Open de la Indian Wells Tennis Garden. Credit obligatoriu: Jayne Kamin-Oncea-USA TODAY Sports

Campioana US Open, Emma Radocano, a obținut doar a doua victorie în cinci meciuri anul acesta, învingând-o vineri pe franceza Caroline Garcia cu 6-1, 3-6, 6-1 în turul doi al BNP Paribas Open de la Indian Wells, California.

Starul britanic în vârstă de 19 ani, clasat pe locul 11 ​​în cadrul evenimentului, a primit un rămas bun din primul tur.

Raducanu a fost eliminata in primul tur la Guadalajara, Mexic, in urma cu doua saptamani, cand s-a retras in al treilea set cu o accidentare la coapsa.

A început bine vineri, depășind primul set înainte de a pierde serviciul de trei ori în al doilea. Al treilea set a fost o altă înfrângere, Răducanu câștigând 24 de la 32 de puncte.

„A fost cu siguranță un meci greu de câștigat”, a spus Radocano. „Caroline este o adversară foarte dificilă pentru că este foarte agresivă și joacă foarte repede. Odată ce mi-am scăzut viteza și viteza mingii, am profitat de asta în al doilea set. Mă bucur că am putut să mă adaptez la al treilea.

„Astăzi simt că a mers foarte bine pentru că eram în afara mingii, jucam mult pe o parte sau la mijloc în setul doi (setul). Am cam reevaluat. În setul trei l-am ales. pentru a accelera mingea înapoi, am răspândit jocul mai mult, cred că acesta este probabil unul dintre punctele mele forte, doar să rezolv lucrurile pe măsură ce merg.”

READ  Roy Jones Jr. primește o reducere la box celebrități și se luptă cu campionul culturistilor NDO!

În alte meciuri din turul doi, Alison Riske a venit din Statele Unite pentru a învinge capul de serie a opta a Spaniei Garbine Muguruza cu 0-6, 6-3, 6-1.

A fost prima dată când Risk a învins o jucătoare clasată în top 10 din 2019 și a zecea astfel de victorie din carieră.

A șaptea cap de serie Karolina Pliskova din Republica Cehă și a 12-a cap de serie Elina Svitolina din Ucraina au căzut, de asemenea, în meciurile de deschidere. Pliskova a pierdut cu 2-6, 7-5, 6-4 în fața muntenetreanca Danka Kovinic, iar britanică Harriet Dart a învins-o pe Svitolina cu 2-6, 6-3, 6-3. Rusoaica Anna Kalinskaya a învins-o pe a 33-a cap de serie a Franței, Alize Cornet, cu 6-4, 0-6, 6-2.

A treia cap de serie Iga Swatic din Polonia, a 19-a cap de serie Tamara Zidansek din Slovenia, a 23-a cap de serie Daria Kasatkina din Rusia, a 24-a cap de serie Simona Halep din România, a 26-a cap de serie Sorana Kirstia din România, a 28-a cap de serie Lyudmila Samsonova din Rusia, a 29-a cap de serie Clara Tousson din Danemarca. înainte.