Euro 2024: România, Belgia, Slovacia și Ucraina sunt eliminate

Belgia s-a calificat în fazele eliminatorii de la Euro 2024 după un egal 0-0 cu Ucraina, calificându-se pe locul doi în spatele României într-o grupă E strânsă, toate cele patru echipe terminând la patru puncte.

Remiza 1-1 a României cu Slovacia a fost suficientă pentru ca ambele echipe să se califice în optimile de finală, unde Slovacia s-a calificat ca una dintre cele mai bune patru echipe care au terminat pe locul trei.

A fost un final sfâșietor al turneului pentru Ucraina, care a căzut din Euro 2024 după ce a terminat pe ultimul loc în grupă, în ciuda faptului că a câștigat mai multe puncte decât unele dintre echipele de pe locul trei din celelalte grupe.

Dar eșecul Belgiei de a ajunge în fruntea Grupei E înseamnă că Red Devils se confruntă acum cu sarcina descurajantă de a înfrunta Franța în optimile de finală.

Ondrej Duda a adus Slovacia în avantaj în minutul 24 când a lansat din spatele apărării românești cu o lovitură de cap după o pasă centrată a lui Juraj Kuka.

Ambele echipe au dat dovadă de multă intenție de atac, iar România a egalat înainte de pauză, când Razvan Marin a introdus o lovitură de pedeapsă puternică în colțul de sus, după ce David Hanko l-a faultat pe Giannis Hagi în suprafața de pedeapsă.

Ei au terminat pe primul loc, în timp ce Belgia a terminat pe locul al doilea în grupă, după ce a remizat cu Ucraina, care a fost eliminată din turneu. Slovacia se califică drept una dintre cele mai bune echipe pe locul trei și ar putea înfrunta Anglia în optimile de finală.

READ  Programul guvernamental ajută aproape 1.500 de organizații etnice maghiare

Confirmarea adversarilor lor va veni după meciurile finale din Grupa F, care au loc în această seară.