Taylor Fritz și Frances Tiafoe au ajuns în sferturile de la Indian Wells

Cu victorii atât Fritz, cât și Tiafoe, a fost prima dată când mai mulți americani au ajuns în sferturile de finală de la Indian Wells în același an din 2008 (James Blake, Mardy Fish).

Americanul Taylor Fritz, campioana masculină BNP Paribas Open de anul trecut, revine în sferturile de finală de la Indian Wells cu o victorie cu 6-4, 6-3, marţi, în faţa maghiarului Marton Vosovic.

Fritz își propune să devină primul american care repetă ca campion la Indian Wells de la Michael Chang în 1997.

Având și americanca Frances Tiafoe câștigătoare, aceasta este prima dată din 2008 când mai mulți americani au ajuns în sferturile de finală de la Indian Wells în același an (James Blake, Mardy Fish).

Victoria îl trimite pe Fritz, cap de serie la Indian Wells, într-un meci cu câștigătorul meciului Stan Wawrinka și Janick Sinner. Fritz, în vârstă de 25 de ani, a câștigat nouă meciuri consecutive la BNP Paribas Open.

Fritz a spus: „Cu siguranță, odată ce obții două jocuri la rând, mă simt bine. Mă simt mai încrezător. Simt că pot juca mai bine în fiecare joc”.

„Cred că devine din ce în ce mai bine pentru mine la fiecare meci. Cu siguranță doar construirea încrederii.”

Francis Tiafoe vs Alejandro Tapelo: Tiafoe a intrat în sferturile de finală la Indian Wells cu o victorie cu 6-4, 6-4 în fața lui Tapelo, calificare din Chile, marți în interiorul Curții 2.

Carlos Alcaraz vs. Jack Draper: Alcaraz, cap de serie la tragerea la sorti masculină, a avansat în sferturile de finală pentru al doilea an la rând cu o victorie când Draper s-a retras din meci după ce a jucat 46 de minute din cauza unei accidentări.

READ  Jon Johnson Cullum: Fostul star de baschet NMA Arute se aventurează în Ucraina | Liceu

Draper a fost afectat de o accidentare abdominală care a apărut pentru prima dată în victoria lui împotriva lui Andy Murray în ziua precedentă. Draper, care a fost fără cap de serie la tragere la sorți, a fost văzut ținându-și partea dreaptă a stomacului înainte de a se retrage. Accidentul a afectat serviciul britanicului, care a scăzut sub 100 mph.

„Aș spune că m-am întors foarte bine, am lovit lovituri grozave”, a spus Alcaraz, care este pe locul 2 în lume, dar ar ajunge pe locul 1 dacă ar câștiga titlul la Indian Wells. „Am terminat cu încredere în loviturile mele, pentru a merge în runda următoare cu și mai multă încredere.”

Alcaraz va face un pas și va juca învingătorul din Tommy Poole împotriva Felix Auger-Aliassime.

Arina Sabalenka vs. Barbora Krejkova: Sabalenka, cap de serie a doua la tragerea la sorți feminine, a intrat în sferturi cu o victorie cu 6-3, 2-6, 6-4 marți, în Inside Court 2. Tenistul din Belarus a ajuns în finala a trei din ultimele patru turnee, înaintea Indiei. Wells, câștigând Australian Open 2018. 2023 în ianuarie.

Sabalenka, 24 de ani, va juca rolul americanului Coco Gauff.

Cam Nouri vs. Andrey Rublev: Nuri, campioana masculină de la Indian Wells din 2021, revine în sferturile de finală la BNP Paribas Open după o victorie decisivă cu 6-2, 6-4 asupra lui Rublev, semifinalist la Indian Wells anul trecut.

Nuri, care este acum sferturi de finală la Indian Wells pentru al treilea an consecutiv, o va înfrunta pe americanca Frances Tiafoe, învingătoare cu 6-4, 6-4 în faţa chilianului Alejandro Tapelo.

Maria Sakkari vs Karolina Pliskova: Sakkari, finalistă la BNP Paribas Open de anul trecut, a avansat în sferturile de finală cu o victorie cu 6-4, 7-5, 6-3 în fața lui Pelskova, o fostă jucătoare de rang mondial.

READ  Anglia va juca un meci amical cu Austria și România înainte de Campionatul European - Mondial - Sport

A șaptea cap de serie, Sakkari, va juca la tragere la sorți, a 15-a cap de serie, Petra Kvitova.

Alejandro Davidovich Fokina vs Christian Garin: La două zile după ce a depășit a treia cap de serie, Casper Rudd, Garin a căzut la capul de serie al douăzeci și treilea Davidovich Fokina. O victorie cu 6-3, 6-4 îl plasează pe sferturile de finală de la Roland Garros din 2021 în sferturile de finală de la Indian Wells.

Odată cu înfrângerea, Garín a ratat să devină primul chilian care a ajuns în sferturile de finală de la Indian Wells de la Marcelo Rios în 1998.

Marți scoruri

simplu masculin optimi

Daniil Medvedev (5), Rusia, înfrângere. Alexander Zverev (12), Germania, 6-7 (5), 7-6 (5), 7-5.

Taylor Fritz (4), SUA, Dave. Marton Vosovic, Ungaria 6-4, 6-3.

Frances Tiafoe, SUA, Dave. Alejandro Tapelo (Q) Chile 6-4 6-4.

Alejandro Davidovich Fokina (23 de ani), Spania, înfrângere. (o) Cristian Jarin, Chile 6-3, 6-4.

Cam Nouri, Marea Britanie, compatriotă. Andrey Rublev, Rusia 6-2, 6-4.

Carlos Alcaraz (1) Spania v. Jack Draper, Marea Britanie, 6-2, 2-0 RET.

Jannik Sinner, Italia, învins. Stan Wawrinka, Elveția 6-1, 6-4.

Felix Auger-Aliassime (8), Canada, înfrângere. Tommy Paul (17), SUA, 3-6, 6-3, 7-6 (6).

simplu feminin optimile de finală

Aryna Sabalenka (2), Belarus, înfrângere. Barbora Krejcikova (16), Cehia, 6-3, 2-6, 6-4.

Coco Gauff (6), SUA, învinsă. Rebecca Peterson (Q), Suedia, 6-3, 1-6, 6-4

Maria Sakkari (7), Grecia, înfrângere. Karolina Pliskova (17) din Cehia 6-4 5-7 6-3.

Karolina Muchova, Cehia, învinsă. Marketa Vondrousova, Cehia 6-4, 6-7(2), 6-4(40).

Petra Kvitova (15), Jessica Pegula (3), Cehia, SUA 6-2, 3-6, 7-6 (11).

READ  Echipa națională a României, un stadion „uriaș” așteptat pentru Campionatul Internațional de hochei pe gheață Kamalopes Bantam

Elena Rybakina (10), Kazahstan, înfrângere. Varvara Gracheva (Q), Rusia, 6-3, 6-0.

Sorana Cîrstea, România, învinsă. Caroline Garcia (5), Franța, 6-4, 4-6, 7-5.

Iga Swiatek, Polonia, compatriot. Emma Raducano, Marea Britanie 6-3, 6-1.

dublu feminin sferturi de finală

Storm Hunter, Australia, și Elise Mertens, Belgia, au fost învinse. Daniel Collins, SUA, și Peyton Stearns, SUA, 6-4, 6-4.

Shoko Aoyama din Japonia și Ina Shibahara din Japonia au fost învinse. Elaine Perez, Australia, și Nicole Melchar Martinez, SUA, 3-6, 6-4, 10-8.

Gabriela Dabrowski, Canada, și Luisa Stefani, Brazilia, au fost învinse. Alexa Guarachi Mathison din Chile și Irene Routliff din Noua Zeelandă 6-3 6-4.