Fețe noi pe scenă – NBC Boston

Scrimele sunt dominate din punct de vedere istoric de Italia și Franța, cele două echipe cu cele mai multe medalii olimpice din acest sport, dar la Jocurile din 2020 s-au văzut multe țări care își încep propriile bazine de medalii cu progrese în finală.

În competiția feminină, Statele Unite și Estonia au făcut istorie, în timp ce scrimarii din Japonia au adus acasă primul aur al țării lor în scrimă. Scrimiștii ruși au adus, de asemenea, cel mai mult echipament pentru al doilea meci la rând, după ce au adunat șapte la Rio.

Evenimente individuale ale femeilor

resetări complete: Meciuri de medalii Sabre Eu Meciuri de medalii epice NS Meciuri cu medalie de folie

Sabir

Sofia Pozdniakova Ea adaugă medalia olimpică a familiei sale cu o victorie cu 15-11 asupra coechipierului ei Sofia Velikaya În meciul cu medalia de aur. Tatăl lui Pozdnyakova a fost de patru ori campion olimpic la scrimă, iar sora ei a câștigat o medalie de argint la scufundări la Jocurile Olimpice de la Beijing. Franţa Manon Brunet Maghiar învins Anna Marton 15-6 pentru a câștiga medalia de bronz în timp ce niciunul dintre cei trei scrimari americani nu a avansat după sferturile de finală.

Spadă

soarele Yuen Ea și-a completat medalia olimpică câștigând medalia de aur asupra României Anna Maria Popescu Orele suplimentare pentru moartea subită. Scrimele chineze au depășit Popescu cu 11-10 pentru a câștiga singura medalie a țării sale în scrimă la aceste Jocuri. Sun are, de asemenea, un bronz individual și un argint de echipă Rio. Cele trei medalii ale ei au pus-o în cravată Sun Yuji (Nu are legătură cu) titlul de cel mai decorat scrimă olimpică din China. În meciul cu medalia de bronz, Estonia Katrina Lehis A câștigat prima ei medalie olimpică la scrimă.

READ  Graham White s-a întors în lotul Scoției pentru a înfrunta Georgia

Chipsuri

Inainte de Lee Kiefer A învins campionul olimpic Inna Deriglazova 15-13 La Tokyo, niciun alt american nu a câștigat aur individual. Kiefer a terminat pe primul loc și și-a luat prima medalie olimpică după ce a terminat pe locul cinci la Londra. Ultimul ei meci a fost aproape, dar a fost dominantă în special în semifinale când s-a confruntat cu Rusia Larisa Korobnikova. Kiefer a avut nevoie de o singură dată pentru a cădea de pe eventualul medaliat cu bronz 15-6.

Evenimente individuale pentru bărbați

Sabir

Ungaria Aaron Szilagy Completați trei turbe în eveniment cu înfrângere Luigi Samelli (ITA) 15-7. Cu medalii de aur de la Londra și Rio deja la numele său înainte de victoria sa de la Tokyo, Szilagyi a devenit al doilea om care a câștigat același eveniment olimpic de garduri de simplu de trei ori. Eli Dershowitz Nu a avansat în sferturile de finală după ce a fost eliminat în optimile de finală de medaliatul cu bronz Kim Jong Hwan (maladie).

Spadă

În debutul său olimpic, Roman Cannon El a adus un alt aur în garduri înapoi în Franța, supărând pe primul loc Gergeli Siculusi (Hoon) 10-15. Kanoni, la 24 de ani, este cel mai tânăr jucător francez care a câștigat vreodată evenimentul și a fost al 23-lea cap de serie. Ucraina Igor Reiziin Bate-l pe italian Andrea Santrelli 15-12 pentru a câștiga bronzul, care este a doua medalie a Ucrainei în scrimă. Americani Curtis MacDoaldȘi Jake Howell Și Ramirez merge Toți au pierdut în optimi.

Chipsuri

Doar doi jucători au câștigat aurul olimpic în timp ce reprezentau Hong Kong și Cheong Ka Long El este unul dintre ei. Tânărul de 24 de ani și-a folosit viteza pentru a-l învinge pe campionul actual Daniel Garroso (ITA) 15-11. Cehul Aleksandar Chubinic a câștigat medalia de bronz învingând Japonia cu 15-8 Shiken Takahiro. un singur american, Nick Aitken, a urcat peste optimi și a fost eliminat ulterior în optimi. Alexandre Macialas Și Jerick Meinhardt Au pierdut în luptele de deschidere.

READ  Tânărul înotător român Popovici a depășit marca din 2009 în 100 de jocuri gratuite

Evenimente pe echipe feminine

Sabir

Comitetul olimpic rus și-a apărat medalia de aur de la Rio în competiția feminină de sabie pe echipe cu o victorie cu 45-41 asupra Franței. Olga Nikitina A câștigat runda finală a competiției pentru a smulge medalia de aur pentru echipa ei, care a apărut și ea Sofia Velikaya Și Sofia Pozdniakova. Scrimari francezi Manon BrunetȘi Charlotte Limbach Și Cecilia Birder A depus un efort deosebit, dar nu a putut ține pasul cu campionii. Coreea de Sud a învins Italia cu 45-42 pentru a câștiga medalia de bronz.

Spadă

Nu există un spadasin eston mai prolific decât Katrina Lehis, care și-a condus echipa la medalia de aur la proba pe echipe după ce a câștigat locul trei în competiția individuală în urmă cu câteva zile. Bronzul ei a fost prima medalie de gardă a Estoniei, cu ajutorul coechipierilor ei. Julia Belyaeva Și Erica Kirbo Ea a adus acasă primul gard de aur al țării. Song WillȘi Kang Young Mi Și Choi In Jeong Din Coreea de Sud a câștigat medalia de argint, în timp ce echipa italiană Rosella ViamingoȘi Federica Isola Și Mara Navarria A învins China cu 32-21 pentru a câștiga medalia de bronz. Kathryn HolmesȘi Courtney Hurley Și Kelly Hurley Echipa SUA care a terminat pe locul cinci.

Chipsuri

Larisa KorobnikovaȘi Inna Deriglazova Și Marta Martianova Din comitetul olimpic rus a învins cvartetul francez Yosora TebaȘi Anita Te rogȘi Pauline Ranveer Și Astrid Jarrett Până la 45-34 pentru a câștiga medalia de aur în competiția de folie feminină pe echipe. Americani Lee KieferȘi Nicole Ross Și Sabrina Macialas Nu a fost un meci pentru Italia Ariana ErigoȘi Martina Patini Și Alice Volpi În meciul cu medalia de bronz. Italienii și-au depășit numărul adversarilor cu un scor final colectiv de 45-23.

READ  Andrea Dragoi „Cea mai sexy înotătoare din lume” îi lasă pe fani „obsedați” de dezvăluirile de modă în timp ce starul sportului pornește într-o aventură

Evenimente pe echipe masculine

Sabir

Drumul Coreei de Sud către vârful podiumului a inclus o revenire în ultimul moment împotriva Germaniei în semifinale, dar Kim Jong HwanȘi Oh Sang Ok Și lui Bon-Gil Nu au existat semne de conflict când s-a confruntat cu Italia Luca CoratoliȘi Aldo Montano Și Enrico Peri În meciul cu medalia de aur. Coreenii și-au depășit adversarii cu 45-26, iar Kim și Jo au apărat medaliile de aur de la ultima competiție la Londra. Echipa SUA, formată din Andrew MakevichȘi Eli Dershowitz, Și Daryl Homer, a fost eliminat de medaliata de bronz Ungaria în sferturile de finală.

Spadă

Japonia a lovit în cele din urmă medalia de aur la scrimă când Masaru YamadaȘi Kookie Kanoo Și Satoru Oyama Ei au învins colectiv echipa Comitetului Olimpic Rus care a inclus-o Serge BedaȘi Nikita Glazkov Și Pavel Sukhov Cu un scor de 45-36. Japonia are acum trei medalii olimpice totale în scrimă, adăugând aurul la argintul individual de la Beijing și la argintul echipei de la Londra. Echipa Coreei de Sud Tânărul Joon KwyunȘi Parcul Sangyeong Și Jae Ho Sung A învins trio-ul chinez pentru a lua bronzul.

Chipsuri

Bărbații americani au câștigat singura medalie de scrimă la Jocurile Olimpice de la Tokyo învingând Japonia cu 45-31 în meciul cu medalia de bronz. Alexandre Macialas Și Jerick Meinhardt Îngrădit pentru întreaga perioadă a competiției Imboden Race Luând Nick Aitkenlocul în sferturile de finală. În meciul cu medalia de aur. Trio francez Julian MertenȘi Enzo Lefort Și Aaron Le Petchoux Chipul echipei care reprezintă Republica China. Scrimari ruși Anton BorodachevȘi Kirill Borodachev Și Timur Savin A luat argintul după ce Franța a câștigat 45-28 pentru a câștiga aur.