Fostii All Blacks au câștigat meciuri consecutive împotriva Canadei

Echipa națională Tongan își cântă imnul.  Credit: Alamy

Echipa națională Tongan își cântă imnul. Credit: Alamy

Fosta linie din spate a All Blacks, Faya Fifita, a marcat o încercare senzațională pentru Tonga în victoria cu 36-12 împotriva Canadei pe stadionul Teofifa, în pregătirea Cupei Mondiale de Rugby.

Omul vedetă și-a arătat abilitățile de alergare, ceea ce i-a adus ocazia să poarte tricoul negru între 2017 și 2019, în timp ce a plecat într-o misiune solo pentru a marca cea mai bună încercare.

A fost una dintre cele trei încercări de start din prima repriză, când Socevo Sakalea a deschis scorul la doar cinci minute de la începutul meciului. Nu a trecut mult până când gazdele au centrat din nou balonul alb cu Kieran Taumovulao înscriind în minutul 17.

Fifita a avut un moment de strălucire după doar cinci minute înainte ca Scalia să centreze pentru a-și finaliza dota zilei pentru a oferi echipei sale un avantaj de 26-0 la pauză, cu ajutorul cizmei lui Sonatani Takoloa, care a transformat trei încercări.

a doua perioadă diferită

Taumoefolau a deschis scorul după pauză, centrand în minutul 45 pentru al doilea gol care a precedat o lungă pauză a scorului.

Asta până când canadianul Isaac Olsen a marcat primele două încercări în minutul 64. Tonga a lovit înapoi prin Samuela Mole 10 minute mai târziu, dar Olsen ar avea ultimul cuvânt când a marcat în minutul 77.

Cu siguranță, a doua repriză nu a fost ceea ce au sperat tonganii, dar o lovitură liberă din prima repriză i-a trecut peste linie.

Team Pacific și-a încheiat toate meciurile preliminare înainte de Cupa Mondială de Rugby, iar antrenorul Totay Keivu își va anunța lotul pentru turneul global de vineri.

READ  Vânzarea Talk To Me la nivel mondial de filme Bankside (exclusiv) | Știri

Raliul de la Cupa Mondială din Tonga este, fără îndoială, cel mai dur, deoarece este pe primul loc în lume IrlandaApără eroii Africa de Sud și o echipă în formă a Scoției alături de România.

Citeşte mai mult: Clasamentul mondial: Țara Galilor a rămas la egalitate pentru cea mai mică poziție din toate timpurile după ce a pierdut în fața Angliei

Articol Fostii All Blacks au câștigat meciuri consecutive împotriva Canadei A apărut prima dată pe Planetrugby.com.