Fotbal – România învinge Kosovo într-un meci amânat după scandările Serbiei

(Adaugă rezultatul meciului în introducere și detalii în paragraful 4-7) 12 septembrie (Reuters) –

România a învins Kosovo cu 2-0 într-un meci de calificare la Euro 2024, care a fost oprit marți pentru mai puțin de o oră, după ce fanii români au scandat în mod repetat cântece pro-Serbie. Meciul de la București a fost oprit în minutul 18 după ce unii suporteri au scandat „Serbia, Serbia”, iar unul dintre jucători s-a confruntat cu oameni în tribune, ridicând un banner pe care scria „Kosovo este Serbia”, iar arbitrul i-a trimis pe jucători. înapoi la vestiare.

„Meciul a fost reluat după ce jocul a fost oprit din cauza comportamentului discriminatoriu al unor fani”, a declarat UEFA pe site-ul său, după o pauză de 50 de minute. Kosovo și-a declarat independența față de Serbia în 2008 și a primit recunoaștere din mai mult de 100 de țări, dar nu și din România.

Meciul s-a reluat și cu puțin timp înainte de pauză, kosovarul Vedat Muriqi a fost eliminat pentru un al doilea cartonaș galben după un fault asupra mijlocașului Vladimir Skriciu. Românii au beneficiat de repriza secundă cu două goluri marcate de Nicolae Stanciu în minutul 83 și Valentin Mihaela în timpul opririi.

Cu această victorie, România a urcat pe locul doi în Grupa Nouă cu 12 puncte, la două puncte de liderul Elveției. Kosovo a căzut pe locul cinci.

(Această poveste nu a fost editată de personalul Devdiscourse și este generată automat dintr-un flux sindicalizat.)