Franța a doborât recordul cu o victorie cu 14-0, Olanda, Elveția și România se califică la Euro 2024

Kylian Mbappe a marcat un hat-trick în victoria record a Franței cu 14-0 în fața Gibraltarului, cu zece jucători, deoarece Țările de Jos, Elveția și România și-au rezervat toate locurile la Euro 2024 sâmbătă.

Franța a stabilit un nou record de victorii în calificările europene și un record național la Nisa.

Un autogol al lui Ethan Santos și Marcus Thuram deschisese deja porțile înainte ca Warren Zaire Emery, în vârstă de 17 ani, să înscrie.

A fost ultima contribuție a lui Zaire Emery, mijlocașul Parisului Saint-Germain a fost forțat de o accidentare la gleznă, dar un cartonaș roșu pentru Santos după doar 18 minute a permis finaliștilor Cupei Mondiale să scape.

O lovitură de pedeapsă a lui Mbappe a făcut 4-0, iar Jonathan Klaus, Kingsley Coman și Youssouf Fofana au marcat înainte de pauză.

Adrien Rabiot, Koeman din nou și Ousmane Dembélé au păstrat scorul înainte ca Mbappé să înscrie de două ori pentru a-și finaliza hat-trick-ul cu stil.

Căpitanul Franței l-a presat pe Dale Collinge din interiorul reprizei din Gibraltar pentru a marca cel de-al 300-lea gol din carieră la vârsta de doar 24 de ani.

Olivier Giroud a coborât apoi de pe bancă pentru a marca ultimele două goluri și pentru a se asigura că cărțile de istorie au fost rescrise.

Antrenorul Franței, Didier Deschamps, a spus: „Am făcut tot ce am putut pentru a obține acest rezultat. Aceasta este ambiția acestei echipe”.

„Ajunge la 10 [men]Deschamps a adăugat: „Este foarte complicat pentru ei, cu 11 goluri, dar asta nu le ia credit chiar dacă am putea fi mai eficienți. Este atât de mult despre respectarea adversarului cât este despre marcarea de goluri”. „

READ  Nordul României: Crearea de parcuri terapeutice pentru persoanele cu dizabilități

Un singur gol a fost suficient pentru a se asigura că Țările de Jos s-au alăturat Franței în preliminariile Grupei B cu o victorie cu 1-0 în fața Republicii Irlanda.

Lovitura puternică a lui Wout Weghorst a despărțit cele două echipe de la Amsterdam în ceea ce probabil va fi ultimul meci al antrenorului irlandez Stephen Kenny.

Atacantul olandez Cody Jacobo a spus: „În cele din urmă, este vorba despre câștigarea meciului. Știam că avem nevoie de cele trei puncte pentru a ne califica chiar astăzi acasă, în fața fanilor noștri”.

„Am creat multe ocazii, dar trebuie să înscriem mai multe goluri și să fim mai deștepți în ultima treime.”

România a ajuns la doar al doilea turneu major din 2008, după ce a pus capăt șanselor Israelului de calificare automată cu o victorie cu 2-1.

În ciuda faptului că a fost nevoit să joace ceea ce ar fi trebuit să fie un meci acasă în Ungaria din cauza conflictului în curs dintre Israel și Hamas, Israelul a preluat conducerea după doar două minute prin Eran Zahavi.

Dar România a răspuns rapid și a egalat prin George Puskas și și-a asigurat locul în Germania datorită lui Ianis Hagi, fiul lui Gheorghe Hagi, care a inspirat naționala României în celebrul său marș către sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 1994.

Elveția s-a calificat și ea în ciuda unui egal 1-1 acasă împotriva Kosovo.

România ocupă acum primul loc pentru a conduce Grupa Nouă după o egalitate pe teren propriu cu Elveția, marți, ceea ce este suficient pentru a-și asigura primul loc în grupă.

READ  Red Bull Dance Your Style revine la București în octombrie

Speranțele Țării Galilor de a ajunge la al treilea Campionat European consecutiv au primit o lovitură majoră printr-un egal 1-1 cu Armenia.

Oamenii lui Rob Page au început ziua cu calificarea automată în mână.

Dar Țara Galilor a rămas în urmă devreme cu golul lui Lucas Zelarayan din afara suprafeței de pedeapsă de la Erevan.

Autogolul lui Nair Teknesian a dus la egalitate pentru oaspeți înainte de sfârșitul primei reprize, dar Țara Galilor nu a reușit să marcheze golul victoriei, ceea ce ia făcut să aibă nevoie de Croația să se împiedice.

Echipa care s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale din 2022 a trecut pe locul doi în Grupa D datorită victoriei cu 2-0 asupra Letoniei, Lovro Majer și Andrej Kramaric marcând două goluri în primele 16 minute.

Țara Galilor trebuie să învingă Turcia deja calificată la Cardiff marți și speră că Croația nu reușește să învingă Armenia pe pământul propriu.

Actualizat: 19 noiembrie 2023 la 4:56