ft | FIFA Club World Cup 2023: Tonga 45-24 România

România: 15 Marius Simionescu, 14 Nicolas Onuto, 13 Tevita Manomoa, 12 Fonai Tangimana, 11 Tagliauli Sikwe, 10 Alen Kunach, 9 Florin Sorugiu, 8 Andrej Gorin, 7 Cristi Bubok, 6 Vlad Nicolau, 5 Marius Evtimisiuc, 4 Adrian Muciuc, 4 3 Alexandru Gordas, 2 Ovidiu Cojocaru (căpitan), 1 Alexandru Safin. Substituții: 16 Robert Eremescu, 17 Julian Hartig, 18 Costel Portela, 19 Florian Rousseau, 20 Damian Stratella, 21 Gabriel Rubano, 22 Alexandru Bucur, 23 Mihai Grauri.

0′

Tonga: 15 Charles Piutau, 14 Solomon Kata, 13 George Mwala, 12 Pita Ahki, 11 Afosipa Taumwepo, 10 William Havili, 9 Sonatani Takoloa (căpitan), 8 Sioni Failanu, 7 Sioni Talitoi, 6 Simisi Paya, 5 Adam Coleman, . .Halaleva Fifita, 3 Ben Temifuna, 2 Paula Ngawamo, 1 Siegfried Veseehwe. Substituții: 16 Sioni Anjailangi, 17 Paola Lato, 18 Seat Tokolahi, 19 Sitifini Mafi, 20 Benitoa Finau, 21 Manusio Paya, 22 Patrick Pellegrini, 23 Keren Taumofolao.

0′

Bună ziua și bun venit la reflectarea noastră a finalei Cupei Mondiale de Rugby din Grupa B: Tonga vs România.

1′

Kick-off: România începe bine o urmărire profundă, Tonga încearcă să continue, dar în cele din urmă îi trimite înapoi lui Havili care găsește atingere pe linia de jumătate.

3′

Tonga concurează bine în formație, dar apoi o pierde înainte, iar România alimentează un raliu între minutul 10 și la jumătatea drumului prin Tonga. Este nevoie de ceva timp pentru a obține un raliu curat și în cele din urmă România câștigă avantaj, lovitura din forehand este preluată de un jucător tongan și fluierul final sună. România va cere un tricou.

5′

Konacci direcționează o lovitură veche, clătinătoare, spre poartă, dar eșuează și ratează pe flancul stâng. Tonga a început să joace mult și România a revenit la ei. Tonga a revenit după o lovitură, dar apoi a renunțat la o lovitură liberă.

8′

Pregătirea Scrumului durează mai multe minute, dar România preia conducerea după lansare.

9′

Coleman a fost prins pentru că avea un roi de români și ar fi penalty. România aruncă această minge în Tonga 22.

11′

Tri, Tonga, Kata, 5-0: Tonga apasă pe linia de poartă și aleargă, în timp ce România apucă mingea și renunță rapid la ea, linia lui Tonga rupe apărarea și Kata intră să înscrie.

READ  Serena Williams participă la prima rundă a Australian Open: Sportsnaut

12′

Conversion, Tonga Havili, 7-0: Havili transformă.

14′

Tonga arată probabil de fiecare dată când ating mingea și mai ales când Piutau intră pe linia porții. Au lovit o lovitură de pedeapsă la România 22 pentru a începe o altă combinație de atac.

15′

Tri, Tonga, Moala, 12-0: Moala îl trage pe unul dintre atacanții săi peste linia porții cu el într-o nepotrivire fizică.

17′

Conversion, Tonga, Havili, 14-0: Havili mai înscrie o lovitură bună.

18′

Simionescu câștigă o bătălie aeriană și România poate alerga o dată la Tonga și acum atacă cu avantaj. O lovitură proastă pune capăt atacului, dar ei revin pentru a primi un penalty.

20′

Penalty, România, Konacci, 14-3: Konacci ia penalty pentru a pune România în avantaj.

21′

Konachi sparge o minge liberă pe pământ, dar asta îi oferă doar Tonga șansa să o lovească înapoi la ei.

22′

Tri, Tonga, Taumoipu, 19-3: Taumoipu ajunge în corner după o minge magică a lui Takoloa dintr-o minge rapidă.

23′

Conversion, Tonga, Havili, 21-3: Havili a intensificat după o lovitură întârziată și a deschis conversia.

25′

România a revenit în optimile de finală după o lovitură de pedeapsă în ofsaid, dar Tonga a ratat lovitura liberă și a primit un penalty pentru obstrucție. România se îndreaptă spre linia de jumătate unde vor alimenta formația.

28′

România atacă, dar se luptă să facă progrese susținute împotriva unui baraj puternic. România a câștigat un penalty la jumătatea drumului și ar putea obține câteva contrare mai ușoare.

30′

Încercați, România, Bubok, 21-8: România pare să fi sacrificat o minge grozavă pe piciorul din față, dar Bubok reacţionează bine și va face un pas pentru a înscrie.

31′

Conversie, România, Konacci, 21-10: Konacci face România dubla.

33′

Cartonaș galben, Tonga, Fifita: Fifita ia contact cu capul și trebuie să meargă la gunoi.

36′

Încercare, România, Sorugiu, 21-15: Sorugiu lunetistă și marchează o încercare proprie pentru România în a 100-a și ultima sa probă.

READ  Portarul revine în timp ce OlyWhites avansează în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice de la Tokyo

37′

Conversie, România, Konacci, 21-17: Konacci a redus deficitul la doar patru puncte înainte de pauză.

39′

Tonga arată în picioare, cu doar 14 oameni pe teren și dorește să lovească după o minge lungă a lui Simionescu.

40′

La pauză: Tonga 21-17 România România a revenit, iar Tonga a revenit la 14. Cu toate acestea, Tonga a luat conducerea în a doua repriză datorită încercărilor lor de copac.

40′

Prima repriză s-a încheiat și Tonga trebuie să decidă dacă vrea să joace în formație sau să meargă la pauză. Au ajuns la Roman 22.

41′

A început repriza secundă, iar Tonga s-a trezit rapid sub presiune din cauza unei erori de bază de manipulare. Romania feed n attack scrum.

43′

Tonganii sunt pedepsiți la miting și nu sunt mulțumiți de asta. România atinge mingea și Fifita se întoarce în Tonga.

44′

Tonga a făcut un furt genial și li s-a acordat un penalty pentru a scăpa de probleme.

46′

Tonga intră în România 22 dintr-o lovitură de pedeapsă. România crede că i-au respins, dar sunt din nou pedepsiți.

48′

Tri, Tonga, Vilano, 26-17: Mul power on wide și Tonga înscrie.

50′

Conversie, Tonga Haveli, 28-17: Conversia Tonga din nou.

52′

România a preluat conducerea la începutul reprizei secunde, dar a reușit să forțeze un fault asupra Tonga și a avut propriul aliment în atac.

55′

Tri, România, Simionescu, 28-22: România merge lat și Simionescu îl înghite pe băiețelul din spate.

57′

Convert, România, Conach, 28-24: Convertiți Conach pentru a strânge acest lucru din nou.

59′

România a revenit cu un gol, dar Tonga face o treabă bună de a încetini lucrurile pe linia de poartă departe de pericol înainte de a șuta pe lângă poartă.

61′

Kata se ridică înainte și trage un fault în rake, Tonga curgând înainte în atac cu avantaj.

62′

Trey, Tonga, Ahki, 33-24: Ahki trece direct printr-o gaură pentru a marca, în timp ce apărarea României face loc.

63′

READ  Urmăriți meciul West Ham împotriva Liverpool - Transmisie live pe internet și informații TV internaționale - Liverpool FC

Conversie, Tonga, Haveli, 35-24: Haveli se transformă pentru a cincea oară astăzi.

64′

O îndepărtare uriașă ia oferit Tonga o ieșire fără probleme după începutul reprizei secunde și exact asta și-au dorit.

65′

Havili a observat o deschidere și a trimis 50/22 adânc în zona roșie a României, unde Tonga va alimenta formația.

66′

Tri, Tonga, Kata, 40-24: Jocul simplu și eficient în spate se termină cu o a doua încercare pentru Kata.

68′

De data aceasta Havili nu a reușit să transforme, dar acel efort avea să decidă rezultatul în favoarea Tonga.

70′

Cartonaș galben, România, Konacci: Konacci a comis un fault profesionist și ar trebui eliminat.

70′

Picioarele lui Taumofolau i-au uimit pe romani dar lovitura sa in fata a coborat, iar Tonga va trebui sa alimenteze linia de atac.

71′

Tonga sunt la colț, dar vor fi retrase pentru o pasă înainte, iar România are o mulțime la doar câțiva metri de linia lor.

72′

Tri, Tonga, Tomofolau, 45-24: Tomofolau se grăbește spre colț după ce România nu reușește să-l înfrunte și plonjează pentru a înscrie.

73′

Haveli nu se poate converti din exterior, dar România este în pericol de prăbușire.

74′

Boboc încă muncește din greu și câștigă un penalty după ce i s-a refuzat ilegal o cifră de afaceri. România s-a instalat în jumătatea Tonga.

76′

Rubano bate și pleacă, dar apoi este tăiat și Havili câștigă penalty-ul pentru Tonga și șutează și el adânc în poarta românească (22).

78′

Tonga pierde teren în atac, cu o oarecare confuzie în jocul lor. România este plină defensiv și probabil că va căuta să construiască din adânc.

79′

România încearcă să alerge, dar în cele din urmă alege să alerge spre linia de jumătate și să atingă.