Georgia a câștigat Marea Finală de la Badajoz

Georgia a fost încoronată campioană a Campionatului European de rugby masculin, în timp ce Portugalia a luat acasă argintul, iar România a luat acasă bronzul pe stadionul Nuevo Fivero din Badajoz, Spania, duminică.

Turneul extins cu opt echipe a fost un real succes în ultimele două luni, iar ultimele două meciuri au fost o modalitate potrivită de a încheia evenimentul în ansamblu.

În Marea Finală a serii, Georgia a câștigat turneul pentru a șasea oară la rând, învingând Portugalia cu 38-11.

Portugalia a început bine și a luat conducerea în minutul șase, când căpitanul Thomas Appleton a marcat un corner. Nu s-au transformat, dar au fost 5-0 în bine.

În minutul 15, Georgia a obținut primele puncte pe tablă, când extremul ucigaș Akaky Tabotsadze a marcat a 26-a încercare în 28 de teste. Confruntarea s-a dovedit a fi Tedo Abzandadze și conduceau cu 7-5.

Cu 15 minute înainte de pauză, Tabotsadze a revenit în fruntea marcatorilor din toate timpurile Georgiei, cu Mamuka Gorgodzi la 27, cu a doua încercare a meciului. Nu s-a convertit și Georgia a avut 12-5.

Două minute mai târziu, căpitanul Georgiei, Merab Charikadze, a primit un cartonaș galben și a oferit Portugaliei șansa de a pune presiune asupra adversarilor.

Fundașul lateral Simao Bento a executat lovitura de pedeapsă rezultată și, în minutul 32, a mai lovit o lovitură pentru a marca 12-11 în favoarea Georgiei.

Apoi Shrikadze a revenit în acțiune, iar când a sunat fluierul de la pauză, jocul era la un moment dat.

La trei minute de la repriza secundă, a treia încercare a Georgiei a venit prin prostituata Shalva Mammukashvili. Nu a fost convertit și au fost 17-11 în sus.

În minutul 47, a existat un punct de aprindere care a implicat un număr de jucători care a dus la expulzarea lui Vasyl Lobzanidze din Georgia și a lui Appleton din Portugalia.

READ  O familie din România își găsește ajutor și prietenie atunci când polițiștii din Kaysville răspund

Nu s-au înscris puncte când echipele au scăzut la 14 bărbați la rând, dar în minutul 63 Georgia a primit o a patra încercare crucială.

A venit prin înlocuitorul Guram Papidze, iar când a fost transformat echipa conducea cu 24-11, cu puțin peste 15 minute rămase.

Cu 11 minute rămase, Georgia a sigilat victoria când s-a desprins, centrul Dimur Tabladze a marcat o încercare și înlocuitorul Luka Matkava adăugând extras.

Cireasa de pe tort a venit târziu când înlocuitorul Giorgi Chkoedze a spart proba numărul șase. Matkava a transformat și a fost 38-11.

Aceasta a fost cea de-a cincisprezecea victorie a turneului de către Georgia la acest nivel și acum se află pe locul 11 ​​în clasamentul mondial.

Antrenorul Georgiei, Levan Misashvili, a declarat: „A fost un meci greu pentru noi, dar sunt foarte mândru de echipă.

„Portugalia a jucat bine în prima repriză, dar în a doua repriză ne-am descurcat mai bine și am făcut mai puține greșeli. Am meritat să câștigăm.”

„Am învins o echipă mai puternică în acest meci, au fost puternice”, a spus antrenorul Portugaliei, Patrice Lajesquet.

„Am dat totul în prima repriză, dar nu am putut continua în a doua repriză și jocul nostru de lovituri nu a fost suficient de bun”.

Georgia și Portugalia se vor întâlni din nou în biliard la Cupa Mondială de Rugby 2023 din Franța, la sfârșitul acestui an.

La începutul zilei, România a încercat să învingă Spania cu 31-25 în finala de bronz.

Spania a fost cea care a preluat conducerea, lovitura de degajare a României a mers în spate, Brice Ferrer a atacat din rândul din spate și apoi l-a alimentat pe numărul 8 Facundo Dominguez care a încercat. Confruntare transformată cu Gonzalo Venesa.

READ  Arta de a fura? Sculpturile romane au suferit fraude de 4,5 milioane de dolari

În minutul 20, o lovitură de pedeapsă de la Venuesa a adus Spania cu 10-0 înainte ca un hat-trick al fundașului român Paul Poboya să o pună pe tablă.

Cu ceasul ticand in rosu chiar inainte de pauza, Romania a marcat prima incercare a zilei la poarta prin intermediul lateralului Marius Simonescu. Nu a fost transformat, dar a fost „game over” la 10-8 împotriva Spaniei la pauză.

Cele opt puncte fără răspuns au devenit cele 15 ale României, când rândul din spate Cristi Cereca a interceptat o pasă în propria jumătate și a alergat într-o încercare de la 60 de metri și ceva. A fost convertit și au fost 15-10 la bun.

În minutul 47, un penalty de la Venuesa a făcut lucrurile 15-13 pentru Spania.

Lucrurile nu s-au liniștit însă și aproape imediat o încercare neconvertită a tacklelui român Gabriel Pope a pechelat scorul 20-13.

În minutul 53, un șut frumos de urmărire a lui Pop l-a văzut înființarea unei reprize de mêlée pentru Gabriel Rupanu, care a fugit pe o linie mare de fundal și a marcat o încercare neconvertită și brusc, a fost 25-13.

Spania a trebuit să marcheze atunci, și au făcut-o de la început. Ferrer a renunțat – și a prins – o lovitură de degajare pentru România și a fugit pentru încercare. Convertit și brusc a fost 25-20.

Cu 11 minute rămase de meci, o altă lovitură a României a fost ratată, iar câteva etape mai târziu, acest lucru l-a determinat pe Ferrer să meargă la a doua încercare a meciului. Neconvertit și a fost 25-25 și lucrurile au fost puse la punct pentru un final fulgerător.

Cu șase minute rămase de joc, înlocuitorul României Florin Popa a lovit o lovitură de pedeapsă, iar apoi, cu ceasul încă în zona roșie, a făcut din nou același lucru pentru a câștiga meciul cu 31–25.

READ  BDG Import distribuie băuturi William Grant în România

Antrenorul României Eugen Abjuk a spus: „Jucătorii au dat totul, nu puteam cere mai mult.

„Ne-a oferit câteva puncte „gratuite”, dar abilitățile noastre fizice și unele lucruri care au surprins Spania ne-au făcut să trecem limita.”

Antrenorul Spaniei Santi Santos a spus: „Mă simt pentru jucători, au muncit din greu în acest meci, dar Romani a meritat să câștige.

„Nu ne-am riscat când le-am avut și trebuie să o faci la acel nivel”.