Germania a dat totul și a meritat să învingă România

Hansi Flick insistă că Germania merită cele mai multe puncte după ce s-a întors din spate pentru a învinge România în preliminariile Grupei J la Cupa Mondială de vineri.

Golul târziu al lui Thomas Muller a asigurat o victorie cu 2-1 pentru echipa lui Flick la Hamburg, după ce Serge Gnabry a anulat golul lui Iannis Hagee în prima repriză.

Drept urmare, De Manchaft a condus cu șase puncte în fruntea Grupei X, cu trei meciuri rămase și și-ar putea pecetlui calificarea cu o victorie în fața Macedoniei de Nord luni.

De asemenea, au patru victorii din patru sub Flick, al cărui început perfect de când l-a înlocuit pe Joachim Low după Euro 2020.

Fostul antrenor al lui Bayern Munchen a fost dezamăgit de felul în care Germania a primit golul inițial – primul din mandatul său – după ce a fost martor la penalty-ul inițial al arbitrului care fusese exclus de arbitrul Konit Kaker cu doar 52 de secunde înainte.

Cu toate acestea, a fost mulțumit de răspunsul jucătorilor săi, lăudând totodată suportul de acasă de la Volkspark.

„Recunoașterea obiectivului mă enervează întotdeauna”, a spus Flick pentru RTL.

„Am fost pe punctul de a primi un penalty și apoi am primit. Nu ne-a fost ușor să o luăm.

„Am fost om la om în apărare. Numărul șase ar fi trebuit să rămână acolo să se ascundă, dar trebuie să spunem și că a fost un gol foarte bun”.

„Dar echipa a dat totul și suporterii ne-au împins. Până la urmă, am meritat să învingem o echipă care s-a apărat profund.”

READ  Runda a treia a turneului de rugby: Cum să urmăriți Wallabies vs Africa de Sud, echipe, meciuri și multe altele | Ultimele știri despre rugby

Câștigătorul meciului, Muller, a adăugat: „Am crezut că am făcut un joc foarte implicat și am încercat multe. Repriza a doua nu a fost mulțumită 1-0.

„Trebuie să lăudăm suporterii. Când am marcat al doilea gol, au explodat literalmente. Putem simți legătura pe teren.

„Chiar și atunci când am rămas în urmă, știam că nu tot ce făcusem înainte a fost rău. Este grozav că vei continua să obții un rezultat după aceea.”