Ghinionul continuă, deoarece Alex Eala este eliminat la începutul ITF Bellinzona

Jucătoarea de tenis filipineză Alex Ayala încă nu poate lua o pauză în sezonul 2023 pentru circuitul profesionist, deoarece începe devreme pentru a treia oară consecutiv

MANILA, Filipine — Declinul lui Alex Ayala continuă, în timp ce filipineza, clasată de serie a 15-a, se prăbușește în turul doi al Raiffeisen Bellinzona Women’s Open împotriva româncei Ilona Georgiana Gyurui, 7-5, 6-1, în Elveția, miercuri, 19 aprilie.

Tânăra de 17 ani și-a luat rămas bun de la Ayala, în vârstă de 17 ani, în runda de deschidere, în timp ce Guruai, în vârstă de 25 de ani, a trebuit să-l învingă pe fostul număr 108 mondial, Ekaterine Georgodze, din Georgia, în trei seturi epuizante în primul tur de marți.

Însă românca, pe locul 404 în lume, a arătat mai proaspătă când a spart-o pe Ayala în primul meci de deschidere și apoi a ținut serviciul pentru a conduce cu 2-0.

Ayala a revenit pentru a egala scorul la 2-2, dar a fost spart din nou în repriza a cincea.

Părea că filipineza își punea în sfârșit orientarea după ce a luat avans cu 4-3 pentru prima dată. Chiar dacă Ghioroaie a egalat scorul, Ayala a avut șansa de a trece în set după ce a reținut serviciul pentru a menține avantajul cu 5-4.

Dar Ghioroaie s-a dovedit consistent în tranșee, ținând serviciul de două ori în timp ce a obținut încă o pauză crucială în al unsprezecelea joc care a însemnat moartea pentru Iala.

Setul al doilea i-a oferit Ayala o nouă băutură de viață, cu 1-0.

Dar speranțele timpurii ale filipinezului de a extinde meciul până la un decisiv au fost năruite rapid de româncă, care nu i-a mai permis Ayala după aceea.

READ  John Motson: Legendarul comentator a fost o figură „fantastică”, spune fostul căpitan al Angliei Gary Lineker

Ghioroaie a pierdut următoarele șase meciuri pentru a câștiga un bilet pentru turul al treilea al evenimentului ITF de 60.000 de dolari.

În tot meciul, Ghioroaie a spart serviciul de șase ori și a înscris și un total de 70 de puncte, limitând-o pe Eala la doar 55.

Ayala a avut un început dificil în sezonul 2023 pe circuitul profesionist, deoarece a fost eliminată în meciul de deschidere pentru a treia oară consecutiv. Clasamentul ei mondial a scăzut, de asemenea, la 257 de la 214.

Ea a fost eliminată în rundele de deschidere ale campionatului ITF W60 Chiassos de săptămâna trecută, tot în Elveția, și WTA Miami Open din martie.

Cea mai bună performanță a Ayala din acest an a fost la ITF W60 Trnava din Slovacia, unde a ajuns în turul doi. -Rappler.com