Healy la finala europeană, unde trio-ul irlandez a marcat în jumătatea locurilor

Phil Healy Ea a urcat în finala Campionatului European cu 400 de metri acasă, după ce a câștigat semifinala din Toru, Polonia.

Cork Woman a început cu greu, provocând-o pe Marea Britanie Amarachi Baby înainte de a termina la 52:41, învingându-l pe românca Andrea Miklos cu o miime de secundă pentru a câștiga cursa de seară.

Prezentarea ei puternică în semifinale a venit după o performanță puternică în calificările din această dimineață, pe care le-a dominat cu un timp de 52.00, la doar o sutime de secundă în afara maximului său personal, ceea ce a făcut-o cea mai rapidă calificare pentru semifinale.

Vorbind cu RTÉ Sport după ce a ajuns în finală, Healy a spus: „Mă simt atât de zgomotos. Nu am putut ajunge mai întâi la clopot, dar am aterizat 300, știam că mă descurc. [Pipi] Și apoi mă uitam la rândul în care mă gândeam: „Mă calific la această finală, nu există altă cale pentru asta”.

Cu privire la posibilitățile concursului final de sâmbătă, Haley a adăugat că va participa fără prea multe presiuni.

„Ajunge la final este o recompensă și, așa cum a spus Paul Robinson,” Când nu există presiune, ești periculos. Când nu ai nimic de pierdut, ești periculos, a spus ea.

„Așadar, voi merge acolo și voi face tot posibilul și sunt fericit că sunt în finală. Dar nu s-a terminat încă doar pentru că am ajuns în finală. Mă duc acolo și fac tot posibilul, asta am avea.”

În cei 800 de metri, Nadia Bauer S-a mutat confortabil în semifinalele evenimentului său, cu un loc secund în căldura după-amiezii.

READ  Un videoclip arată pregătirile pentru o paradă militară, nu activitate de război, în România

Forța nu a fost niciodată în pericol să piardă primii trei și a fugit cu un timp de 2: 03.16.

În cursa masculină de 800 m, Marchează engleza Si Sian McPhillips A trecut la semifinale.

Donegal a scăpat de o recentă cădere în căldură pentru a se întoarce acasă pe locul trei cu un timp de 1: 49,79, pentru a termina în spatele polonezului Patrick Dubick și a francezului Pierre Ambroise Boss.

Adolescentul de la Longford, McPhillips, și-a dat seama de talentul său pentru un spectacol de compoziție, terminând pe locul doi în calificările sale cu un timp de 1: 49,98, întrucât a fost sărit de pe linia porții de către spaniolul Mariano Garcia.

Kildare John Fitzsimons A ratat ultimul meci după ce a terminat pe locul cinci cu un timp de 1: 51.00 în runda a patra, adică trei sutimi de secundă pentru locul trei în calificare.

În altă parte, la 400 de metri feminin, a existat dezamăgire Sophie Baker Cine nu a reușit să progreseze. Becker s-a clasat pe locul cinci din șase sportivi în care l-a încălzit, a susținut un spectacol excelent pentru a ține pasul și a terminat pe locul trei cu un timp de 53.31.

READ  Programul meciurilor, cum să vizionați, ultimele știri și cote

Cu toate acestea, cu doar primii doi calificați din fiecare manșă, nu a fost suficient de rapid pentru a avansa ca unul dintre cei mai rapizi învinși.

Charlene Mawdsley A început puternic înainte de a termina pe locul cinci în calificările sale, cu un scor de 53,68.

Între timp, la o altitudine de 800 de metri mai devreme, Butner este un scriitor al lui Chiffon Nu a reușit să avanseze după ce a terminat pe locul patru, din cele trei playoff-uri automate.

Cléirigh Buttner s-a trezit într-o cursă strategică, viteză prea lentă la deschiderea de 400 m, apoi poziționată prost în ultimul tur și incapabilă să o depășească pe spaniola Daniela Garcia în acel ultim loc.

Cléirigh Buttner a rulat cu 2: 04.47, un număr în afara recordului său irlandez de interior.

Georgy Hartigan De asemenea, s-a clasat pe locul patru în playoff-urile sale târzii și a pierdut un loc în semifinale în timp ce alerga cu 2: 04.74 în Torun.

Un alt spectacol bun pentru atleta irlandeză, Hartigan a condus drumul spre etapele finale înainte de a-i permite eventualei câștigătoare Christina Herring să domine cursa și nu a putut să o lovească pe Sarah Cuevesto în finală la rând pentru locul trei.

Hailey va reveni la acțiune la ora 18.33 în această seară (live pe RTÉ2 și RTÉ Player) în timp ce încearcă să ajungă în finală.

Cursa masculină de 800 m va începe la ora 18.55, când vom vedea titularul recordului irlandez Marchează engleza Aliniați-vă cu noi concurenți Sian McPhillips Si John Fitzsimons.

La ora 20.35, Andrew Coscoran Si Paul Robinson Se vor alinia în finala masculină de 1500 m.

READ  Filmul nominalizat la premiul Oscar din România expune eșecurile în domeniul sănătății

Irlandez la serviciu vineri:

20:35: 1500 m masculin: finală: Andrew Coscoran și Paul Robinson

Urmăriți Campionatele Europene de sală, 4-7 martie, pe RTÉ Player și RTÉ2, cu sesiuni de dimineață exclusiv pe Player.