Hibernian 2-0 Ross County: Jake Doyle Hayes dublu îl ajută pe Hibbs să câștige Premiership Scoția | știri despre fotbal

Jake Doyle-Hayes a marcat o dotă, în timp ce Hibernian a învins Ross County cu 2-0 pentru a urca pe locul patru în Premier League.

Cele două atacuri au venit după pauză după o deschidere nedescriptivă de 45 de minute, iar golul secund al irlandezului a fost un efort incredibil.

Easter Road a ieșit din impas când Doyle-Hayes și-a deschis contul pentru Hibs în minutul 50.

Mijlocașul l-a învins pe Ross Laidlow cu un șut din afara careului, dar au existat semne de întrebare legate de eșecul portarului de a îndepărta mingea.

Cu toate acestea, nimic nu l-a oprit pe cel de-al doilea jucător al fostului jucător de la St. Mirren, Doyle Hayes, controlând degajarea înainte de a trimite mingea în colțul de sus de la 20 de metri.

Hibbs are acum doar nouă puncte mai departe de rivalul Hearts, în timp ce Ross County este cu patru puncte mai puțin de zona retrogradării.

A fost puțin între cele două echipe în prima repriză care a lipsit de divertisment.

Atacantul județean Jordan White a fost avertizat după doar șase minute de scufundare în interiorul zonei, după ce a aterizat teatral într-o provocare cu portarul Hibs Matt Massey.

La celălalt capăt, Chris Kaden s-a trezit în spațiul din interiorul suprafeței dar o centrare joasă a trecut în spatele lui Kevin Nisbet, care l-a alarmat pe internaționalul scoțian.

White a avut șansa de a-l testa pe Macy’s în minutul 16 după o pasă prin intermediul lui Jake Fokins, dar încercarea lui Macy dintr-un unghi îngust a fost blocată de portar.

Hibbs a făcut un început luminos în a doua repriză și a spart jocul după 50 de minute prin Doyle Hayes.

Jake Doyle Hayes
imagine:
Jake Doyle Hayes sărbătorește meciul de deschidere împotriva județului Ross

Lovitura de colț a lui Louis Stevenson a căzut în cele din urmă către irlandezi la marginea suprafeței de pedeapsă, iar drive-ul lui usturator a fost prea fierbinte pentru a fi manipulat de Laidlaw, care a primit mingea.

READ  Monolitul din Utah dispare. Dar a apărut altul în România

Gazdele ar fi trebuit să-și dubleze avantajul în minutul 66, când Sylvester Jasper l-a redus cu brio pe Ewan Henderson în suprafața de pedeapsă, dar șutul mic al mijlocașului în interiorul suprafeței de pedeapsă l-a forțat pe Laidlaw să se îndrepte în spate.

Din colțul rezultat de la Henderson, capul lui Ryan Porteous a fost respins de opritorul lui Staggies.

Oaspeții au încercat să crească presiunea în căutarea egalizării.

Charles Reagan Cook a avut un șut ușor îmblânzit de Massey înainte ca Ross Kalashan să tragă un efort de la distanță.

Hibbs a confirmat punctele în minutul 78 cu un șut uimitor al lui Doyle Hayes.

O lovitură liberă a lui Chris Muller a fost eliminată parțial de Callachan, iar Doyle-Hayes a parat mingea înainte de a elibera mingea în colțul de sus de la 20 de metri.

Laidlaw i-a refuzat lui Josh Doig un al treilea gol pentru Hibs cu o salvare extinsă la sfârșitul jocului.

Ce au spus managerii…

Președintele HiPS, Sean Maloney: „Golurile au fost grozave, mai ales al doilea, a fost un final grozav.

„Și primul a fost foarte important. Am avut niște șanse și dacă am fi mai clinici aș fi mai fericit.

„Dar Jake a fost foarte bun. Și-a exclus obiectivele și s-a descurcat foarte bine.

„Așa că sunt foarte fericit pentru el. Aș dori să iau orice formă de credit pentru grevele sale.

„Am lucrat mult în ultimele două sau trei săptămâni la diferite tipuri de finisaje.

„Trebuie să-i dai tot meritul lui Jake, doar două goluri grozave.

„Al doilea obiectiv al lui a fost unul grozav. Sper că poate vorbi cu tine mult mai bine decât pot eu.”

READ  Annette Kontaveit ar putea să o înfrunte pe Serena Williams în turul doi al US Open | Sport

Șeful comitatului Ross, Malky Mackay: Ceea ce m-a enervat cel mai mult a fost greșeala primului gol.

„Cred că toată lumea l-a văzut ca adormirea pe marele ecran din spatele poartă – unghiul drept pe care nu îl vezi, dar în momentul în care golurile întârzie îl vezi pe (Rocky) Busheri tăind călcâiele lui Harry Button în timp ce Button merge să blocheze lovitura. .

„L-am văzut din buncăr – de ce ar cădea Harry Button? A fost o decizie masivă să greșesc.

„L-am întrebat despre asta la sfârșitul meciului. I-am spus doar: „Este pe marele ecran, o vei vedea la televizor în seara asta”.

„Într-un astfel de joc, au primit golul într-un joc cu puține șanse, ceea ce înseamnă că trebuie să mergem să-l urmărim.

„Trebuie să ne dezvăluim un pic mai mult și să fim prinși în contra. Se întâmplă pentru al doilea gol al lor – să nu le luăm nimic de la marea lovitură – dar asta schimbă dinamica jocului.

„Deciziile de genul acesta trebuie să fie corecte. Chiar nu am idee de ce a căzut Harry Button”.

Ce atunci?

Liderii Hibs îl găzduiește pe Celtic duminică pentru un meci pe care îl puteți urmări în direct Sky Sports Fotbal Este ora 12, în timp ce Ross County îi găzduiește pe alți luptători din St Johnston sâmbăta viitoare (15:00).

Duminică, 27 februarie, ora 11:00

Plecare la ora 12:00