Hochei pe gheață: Marea Britanie a învins Polonia în prelungiri în Campionatele Mondiale din Divizia I

sursa imaginii, hochei pe gheață din Marea Britanie

legenda foto,

Liam Kirk și Nathanael Halbert l-au pus pe Ben Lake să marcheze câștigătorul

Marea Britanie are două victorii din două la Campionatele Mondiale de hochei pe gheață din Divizia I, cu o victorie dramatică cu 5-4 în fața Poloniei la Nottingham.

Ben Lik a tras golul victoriei în plasă după ce a văzut mai întâi ca avantajul de 3-1 al lui GB disparând, iar apoi Polonia a egalat cu 47 de secunde rămase în timpul regulamentar.

Căpitanul Jonathan Phillips, Kid Nelson, William Kirk și Brett Perlini au fost și ei în poartă pentru gazde.

Următorul lor meci este marți împotriva Lituaniei.

După ce a învins Coreea în meciul de deschidere de sâmbătă, GB a început cu încredere și a preluat conducerea prin Phillips înainte ca Dominic Bass să egaleze pentru a lăsa scorul la 1-1 la pauză.

Nelson și Kirk au extins avantajul în a doua repriză, înainte ca Paul Zygmunt să retragă și Camille Wallega să egaleze.

Perlini părea să fi câștigat titlul cu un gol puternic în a treia repriză, dar Polonia, care a învins Lituania cu 7-0 în primul lor meci, a egalat din nou cu 47 de secunde rămase pentru a le oferi o prelungire.

Evenimentul vede șase echipe – Marea Britanie, Polonia, Lituania, Italia, Coreea și România – concurând pentru un loc în grupul de turnee de 16 echipe de elită, primele două echipe ajungând la Campionatul Mondial de nivel superior din 2024 din Republica Cehă. .