Iga Swiatek, cap de serie la US Open, pierde în runda a patra

Când Iga Swiatek, jucătoarea numărul 1 în lume, a câștigat duminică seara primul set împotriva Jelenei Ostapenko, mi s-a părut ca de obicei.

La urma urmei, Swiatek, de patru ori campioană de Grand Slam la vârsta de 22 de ani, a fost campioana apărătoare la US Open, iar în meciul ei împotriva lui Ostapenko, ea nu a scăpat niciodată un set la acest turneu.

Dar, în timp ce Swiatek este adesea capabilă să rătăcească în meciuri, Ostapenko a fost un ghimpe în coastă. Ostapenko a fost neînvinsă împotriva lui Swiatek și a mărit numărul la patru victorii cu victoria ei duminică seara 3-6, 6-3, 6-1.

În setul doi, meciul s-a schimbat. Ostapenko a început să preia controlul. Când Ostapenko a egalat lucrurile cu un set, Swiatek părea să fie în afara zonei ei de confort.

În timp ce se lupta, Swiatek s-a uitat la cutia ei, părând să-i ceară un fel de sfat pentru a face față creșterii lui Ostapenko. Antrenorul ei, Tomas Viktorovski, nu părea să aibă un răspuns pentru ea, iar Swiatek i-a bătut din palme sarcastic cutia, de parcă ar fi vrut să-ți mulțumească pentru nimic.

Pe tot parcursul setului al treilea, Ostapenko a fost necruțător. „Trebuia să fiu agresiv pentru că asta nu-i place cu adevărat”, a spus Ostapenko într-un interviu pe teren după meci. „M-am luptat până la ultimul punct.”

Ostapenko o va înfrunta acum marți în sferturile de finală pe Coco Gauff, cap de serie americană nr. Gauff și-a dat seama recent cum să o învingă pe Swiatek după ce a învins-o în semifinalele Western & Southern Open din Ohio luna trecută.

Ostapenko și Gauff s-au înfruntat de două ori, cel mai recent la Australian Open, unde Ostapenko l-a învins pe Gauff în seturi drepte în optimile de finală. Gauff a câștigat meciul anterior în 2019.

„A fost un meci greu”, a spus Ostapenko despre meciul ei de la Australian Open împotriva lui Gauff la începutul acestui an. „Desigur, va fi un alt meci greu. Nu mă aștept la meciuri ușoare aici la un Grand Slam, așa că sunt pregătit pentru o altă luptă.

Dar acum, fără Swiatek pe drum, extragerea de simplu feminin de la US Open este mult mai deschisă. Dintr-o dată, drumul spre finală a devenit mai ușor pentru Ostapenko, Gauff, Jessica Pegula, Ons Jabeur și Aryna Sabalenka.

Gauff este gata să-l înfrunte pe Ostapenko, pe care l-a descris duminică drept un jucător puternic înainte de victoria lui Ostapenko.

„Cu Jelena, este atacantă și atacantă de minge. Am pierdut în fața ei la Australian Open anul acesta. E caldă sau rece să fiu sincer”, a spus Gauff.

Câștigătoarea lui Ostapenko și Gauff o va înfrunta în semifinale cu câștigătoarea meciului din sferturile de finală dintre Sorana Cîrstea și Karolina Muchova. Românca Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală după ce a învins-o duminică pe a cincisprezecea cap de serie Belinda Bencic. Muchova, care a ajuns anul acesta în finala French Open, s-a calificat în sferturile de finală după ce a pierdut doar un set în patru meciuri.

Deocamdată, Ostapenko se concentrează pe Gauff, despre care se așteaptă să-i reprezinte o provocare grea.

„Voi încerca să mă concentrez pe mine și să mă bucur de asta”, a spus Ostapenko. „Este grozav să fii în sferturi de finală, mai ales aici, la New York.”