India se califică pentru Campionatul Mondial TT QF

Echipa masculină va înfrunta China în meciul eliminatoriu.

Echipa masculină indienă de tenis de masă a ajuns marți în optimile de finală ale Campionatului Mondial de tenis de masă din 2022 de la Chengdu, China. India a pierdut ultimul meci din faza grupelor cu Franța cu 3-0 și a încheiat sezonul cu 7 puncte în patru meciuri. Au terminat pe locul al treilea în grupa lor alături de Germania și Franța, dar s-au calificat în semifinale pentru că sunt a treia cea mai bună echipă în afară de Anglia. Ei se vor confrunta acum în semifinale cu China, cel mai bine clasată și de succes din lume.

Echipa indiană, care a fost în fruntea grupei sale până la etapă, a rămas neînvinsă după ce a învins Kazahstanul, iar Germania pe drum. Cu toate acestea, după ce au pierdut în fața Franței, ei au revenit pe locul trei după ce au fost la egalitate cu Germania și Franța la șapte puncte. În cealaltă grupă, România a învins Hong Kong cu 3-2 în setul al treilea. Cu o înfrângere, Hong Kong a ocupat locul doi în grupa sa, urmată de România pe locul trei.

În funcție de formatul evenimentului, cele mai bune două echipe clasate pe locul trei în faza grupelor se califică și în optimile de finală, alături de cele mai bune două echipe din fiecare grupă. Pe locul 17, echipa indiană a ajuns în optimile de finală ca una dintre primele două echipe pe locul trei.

În ultimul meci din grupă împotriva Franței, Manaf Thakkar a făcut față înfrângerii în fața lui Alexis Lebrun cu 11-6, 11-8, 11-8 în meciul de deschidere. Francezii și-au menținut dominația și în al doilea meci, jucătorul de top al Indiei, Sathian Janaskaran, și-a pierdut meciul într-un alt set drept 11-4, 11-2, 11-6 de Felix Lebrun. Harmit Desai a arătat apoi câțiva nervi de oțel câștigând primul și al treilea set, dar în cele din urmă a căzut cu 2-3 (13-11, 11-13, 11-7, 8-11, 7-11) în fața lui Jules Roland.

READ  Canada a câștigat medalia de argint la Cupa Mondială feminină de canotaj opt

Anterior, India l-a supărat pe medaliatul cu argint la Tokyo, Germania, cu o victorie cu 3-1 pe drumul eliminatoriu. Luni, echipa feminină a Indiei s-a calificat în optimile de finală pentru a termina pe locul doi în grupa lor de patru jucătoare.

Pentru mai multe actualizări, urmăriți Khel Now pe FacebookSi Stare de nervozitateSi Instagram Și alătură-te comunității noastre cablu.