Irlanda a mai câștigat două medalii de aur în România

Astăzi, boxerii irlandezi Shannon Sweeney și Amy Broadhurst au câștigat medalii de aur la Campionatele cu centură de aur Nikolai Lenca de la Merchant Morris, România.

Ann’s Club din Sweeney din judeţul Mayo, care a avut tauri în clasa minimă de 48 kg, a dominat finala împotriva româncei Steluta Delta care a trebuit să preia conducerea în turul doi şi al treilea.

Broadhurst cu experiență, care a petrecut recent în Connecticut lupte împotriva campioanei mondiale profesioniste Katie Taylor, a câștigat aurul la categoria welter.

Acum, boxul în fața St Bronagh ABC’s, Rostrevor, a oprit-o pe luptătoarea de acasă Pita Daniela în primul tur.

Au existat victorii unanime pentru medaliatul olimpic cu bronz Aidan Walsh (greutate ușoară) și Adam Hesson (penă) în semifinalele lor respective, în timp ce Brandon McCarthy (ușoară) a câștigat semifinala împotriva lui Kenji Shohronbek din Uzbekistan prin decizie separată.

Trio-ul va concura mâine în finală cu Green Walsh (66 kg) și Christina Desmond (70 kg).

Greutatea mijlocie Gabriel Dossen a fost de partea greșită a unei decizii împărțite în semifinală împotriva lui Abdulbatayev Aziz Zabad din Uzbekistan și a venit acasă cu o medalie de bronz.

La fel și Clean Cassidy, cu o greutate de 80 kg. A pierdut semifinalele împotriva Uzbekistanului Rosmitov Delchodbek. Bronzul a luat și Ricky Nesbitt – a fost pierdut cu 5-0 în semifinale de un concurent ucrainean.

Indiferent de modul în care se desfășoară mâine boxerii, echipa va returna 12 medalii din campionat.