Israelul a învins Kosovo cu 1-0 în preliminariile Cupei Europene a Națiunilor

Calificări UEFA Euro 2024 - Grupa A - Kosovo vs. Israel

Fotbal – Calificări UEFA Euro 2024 – Grupa A – Kosovo vs. Israel – Stadionul Fadil Vokri, Pristina, Kosovo – 12 noiembrie 2023 Milot Rashica din Kosovo într-un meci cu Miguel Vitor din Israel Reuters/Laura Hassani Obținerea drepturilor de licență

PRISTINA, Kosovo (Reuters) – Israelul a pierdut cu 1-0 în fața Kosovo, după un gol uimitor din prima repriză al lui Milot Rashica în meciurile de calificare pentru Campionatul European de pe stadionul Pristina City, duminică.

Israelul, care joacă primul său meci de când Mișcarea de Rezistență Islamică (Hamas) a atacat țara pe 7 octombrie, rămâne pe locul trei, cu 11 puncte din șapte meciuri, la un punct în spatele Kosovo, care a jucat opt ​​meciuri.

Meciul Euro 2024 din Grupa A era programat inițial să aibă loc pe 15 octombrie, dar a fost amânat din cauza conflictului dintre Hamas și Israel.

Înainte de meci, poliția din Kosovo a declarat într-o declarație că a pregătit o operațiune pentru a controla potențialele mulțimi și a opri actele criminale și alte activități.

Deși Kosovo este în mare parte secular, mai mult de 90% din populația sa este musulmană. Mulți susținători ai cauzei palestiniene pe rețelele de socializare au cerut Kosovo să împiedice intrarea echipei israeliene în țară.

Israelul a recunoscut Kosovo ca stat suveran în 2020, iar cele două țări au stabilit relații diplomatice.

După un început zdruncinat, cu fanii care huiduiau imnul național israelian, vizitatorii plini de viață au încercat să deschidă scorul cu șuturi ale lui Dore Peretz și Eran Zahavi.

Dar Kosovo a trecut în avantaj cu un gol minunat al lui Rashica după o lovitură de cap a lui Vedat Muriqi în minutul 41.

READ  „Suntem cu adevărat îngroziți” - România luptă pentru a împiedica guvernul să anexeze stadionul după renovarea sa

Gazdele au încercat să mărească avantajul în repriza secundă, dar portarul israelian Omri Glazer le-a blocat.

Oaspeții au făcut presiuni pentru egalarea, dar au încheiat meciul cu zece oameni când Rui Revivo a fost eliminat în minutul 95, după ce a primit al doilea cartonaș galben pentru un fault asupra lui Ilir Krasniqi.

Antrenorul Israelului, Alon Hazan, a declarat într-o conferință de presă: „Țara noastră este mai importantă decât fotbalul”. „Nu putem despărți războiul de noi, dar trebuie să jucăm fotbal și vrem să ne reprezentăm foarte bine țara.

El a adăugat: „Șansele (de a ajunge în finală) sunt încă acolo. Așteptăm cu nerăbdare meciul cu Elveția. Va fi foarte greu. Vom vedea care este situația cu starea jucătorilor”.

Israelul, care urmărește să ajungă la Campionatul European pentru prima dată de când a devenit membru cu drepturi depline al UEFA în 1994, va juca următoarele două meciuri de calificare, care au fost și ele programate, în Ungaria, împotriva Elveției, pe 15 noiembrie, iar apoi împotriva României trei. zile mai tarziu.

România conduce clasamentul cu 16 puncte din opt meciuri, urmată de Elveția cu 15 puncte din șapte meciuri. Pe locul patru, Kosovo va vizita Elveția pe 18 noiembrie, înainte de a găzdui Belarus trei zile mai târziu. Primele două echipe din fiecare grupă se califică în finala din Germania.

(Reportaj de Angelica Medina în Mexico City – Pregătit de Muhammad pentru Buletinul arab) Editare de Ken Ferris

Standardele noastre: Principiile de încredere Thomson Reuters.