Italia a obținut trei victorii consecutive după ce a învins România cu 45-13

BUCUREȘTI, România (AP) — Italia a câștigat în România pentru prima dată în 31 de ani, când a învins-o pe Oaks cu 45-13, vineri, la Arcul de Triumf.

România, confirmată săptămâna aceasta pentru Cupa Mondială de Rugby 2023, a început puternic și a luat avans cu 6-5. Dar Italia s-a afirmat chiar înainte de pauză cu două încercări în două minute pentru a lua conducerea cu 19-6. Încă patru încercări, a doua la centrarea lui Tommaso Mignoncello, au trimis Italia doar la a treia victorie în România, și prima din 1991.

Jucătorul Oxs Vlad Nicolau a fost eliminat târziu pentru un tackle greu asupra lui Renato Giamarioli, dar s-a încheiat cu o încercare de consolare de a-l înlocui pe Alexandru Safin.

Italia a avut doar trei jucători după ce a lovit Portugalia cu 38-31 la Lisabona weekendul trecut, dar a câștigat al treilea test consecutiv. Italienii își încheie turneul de vară împotriva Georgiei la Batumi weekendul viitor.

Minoncello a marcat prima încercare a Italiei, dar Florin Vlaico, susținându-și cel de-al 129-lea test și primul din martie 2021, a lovit două penalty-uri pentru a pune gazdele în avantaj.

Italia a ratat două mutări de atac și a ratat un penalty din partea lui Tommaso Allan, la primul său start din februarie 2020, dar flyhalf a încercat lucrul de la a 8-a cap de serie, Toa Halafihi, și de la mijlocașul Alessandro Garbisi.

Un minut mai târziu, a spart prop Ivan Nemer cu sprijinul prostituarului Gianmarco Lucchesi și a mers la blocat pe Niccolo Canoni.

După pauză, o pauză a lateralului Pierre Bruno a fost încheiată de Garbisi, fratele mai mic al lui Paolo, care i s-a alăturat în minutul 58.