Italia vs Namibia, Irlanda vs România, Australia vs Georgia: toate rezultatele Cupei Mondiale de Rugby 2023

Ben Donaldson și-a justificat selecția șoc la fundaș cu două încercări și 25 de puncte, în timp ce Australia a înregistrat prima victorie a anului cu 35-15 împotriva Georgiei în Cupa Mondială de Rugby.

Donaldson a avut, de asemenea, sarcini de lovitură la primul său test la fundaș lateral, doar a patra apariție la test și a făcut șase dintre cele șapte lovituri ale sale.

Siria de înfrângeri a valabiilor a stârnit îndoieli înaintea unei confruntări grele din Grupa C cu Lelos, dar patru încercări din înăbușitorul Stade de France ar fi trebuit să elimine o parte din presiunea antrenorului Eddie Jones. Cu toate acestea, nu va fi fericit că Georgia a marcat o încercare în timp ce juca cu 14 bărbați.

Georgia a pus cizma deoparte în prima repriză și a găsit găuri în apărarea valabiilor în repriza secundă, dar a putut înscrie doar două încercări în timp ce a bombardat încă cel puțin trei.

Punctul de cotitură a venit aproape o oră mai târziu, când fundașul lateral al Georgiei, Davit Neniashvili, a pătruns, dar a ignorat trei coechipieri în interior și a făcut tackle. Descărcarea sa a mers către suportul australian Taniella Tupou, care a demonstrat pricepere cu o minge mică pentru ca Donaldson să alerge neatins. În loc să fie în urmă cu 21-15, Georgia a fost în urmă cu 28-8, iar victoria a fost la îndemână.

Ben Donaldson din Australia înscrie a patra încercare a echipei sale înaintea lui Miryani Modibadze din Georgia.  Foto/Getty Images
Ben Donaldson din Australia înscrie a patra încercare a echipei sale înaintea lui Miryani Modibadze din Georgia. Foto/Getty Images

Însă echipa lui Lilos a continuat până la final. Akaki Tabutsadze a avut un efort blocat de Mark Nawaqanatawase, iar pasele finale au fost distruse până când agilul prop Beka Gigashvili a marcat o încercare transformată târziu după o combinație îngrijită.

Prima încercare a Australiei a venit după 97 de secunde prin mijlocul Jordan Petaya. A primit o alimentație rapidă de la jumătatea scrumului Tate McDermott și a sărit de două ori.

Al doilea gol în minutul nouă a venit de la extrema dreaptă Mark Nawakanitawasi, Donaldson răsturnând mingea de la distanță și adăugând un penalty încrezător.

Singurul scor al Georgiei în prima repriză a fost o lovitură de pedeapsă timpurie a lui Luka Matkava. Tabotsadze s-a apropiat cu a 11-a încercare a anului, greșind placarea, șutând înainte și nereușind să colecteze mingea înainte de a fi acoperit rapid de Donaldson.

Georgia i-a mai acordat lui Donaldson un penalty ușor după un tackle înalt al lui Vasyl Lobzanidze asupra lui McDermott, care avea nevoie de tratament, apoi a ieșit la sfârșitul primei reprize după ce a fost egalat în timpul tacklei.

El a fost înlocuit de Nick White, care a fost fault de partea stângă Mirianni Modibadze când a încercat să treacă mingea cu câteva secunde înainte de pauză. Modibadze a fost faultat, iar Lilos a trecut cu 21-3 la finalul primei reprize.

Ei au avut mulțimea aplauda când au scos o linie de atac în loc de o lovitură de pedeapsă. S-a dat roade, Vasyl Lobjanidze și Matkava s-au făcut echipă pentru a-l trimite pe lateralul Luka Ivanishvili să alerge în colțul din stânga la două minute în a doua repriză.

READ  Creșterea comerțului cu amănuntul a scăzut la 1,6% în ianuarie

Georgia îi sfâșiea pe australieni, dar nu a reușit să-și termine șansele.

Sexton se întoarce și conduce o zi record pentru Irlanda la Cupa Mondială de Rugby

Jonathan Sexton era aplecat, strângându-și încheietura mâinii stângi, iar Irlanda și susținătorii săi și-au ținut respirația.

Oh oh.

Un atu irlandez valoros în încercarea lor disperată de a câștiga prima Cupă Mondială de Rugby a jucat sâmbătă primul său meci în șase luni și a părut rănit.

Sexton s-a întors lejer pentru a răsuci între stâlpi pentru o încercare și s-a pregătit să cadă cu brațul stâng – același braț în care românul Jason Tomani, prea târziu pentru a strica încercarea, a alunecat și a lovit.

Sexton atârna în spatele stâlpilor, frecându-și încheietura mâinii. Apoi, repriza de zbor și-a transformat încercarea și totul a fost bine, la fel ca și victoria record a Irlandei cu 82-8 în fața României.

Jonathan Sexton a marcat a cincea încercare a echipei sale, în ciuda unui tackle al românului Jason Tumani.  Foto/Getty Images
Jonathan Sexton a marcat a cincea încercare a echipei sale, în ciuda interferenței românului Jason Tomani. Foto/Getty Images

Scorul de 82 a fost cel mai mare scor al Irlandei la o Cupă Mondială și al doilea cel mai mare scor vreodată. De asemenea, Irlanda și-a extins numărul record de victorii la 14 teste.

Dar acest meci din grupa B a fost totul despre sacristan.

El a fost exclus de la câștigarea titlului celor șase Națiuni în fața Angliei în martie. O accidentare inghinală și o suspendare l-au ținut în afara terenului, dar înapoi în tricoul Irlandei, el a fost antrenorul pe care s-a bazat și pe care l-a urmat echipa.

„Sunt bucuros că am revenit cu așa ceva. A trecut mult timp”, a spus Sexton. „Poți să te antrenezi cât de mult vrei, dar până când nu ajungi într-un meci adecvat, nu vei fi testat corespunzător. . — Mă bucur că am avut câteva minute sub centură.

Înainte de lovitura de start, el a condus ambele echipe înainte de imnul național să treacă la umbră pe teren, pentru a obține un scurt răgaz din căldura de 34 de grade.

Apoi, odată ce a început la Bordeaux, a devenit cel mai bătrân jucător irlandez vreodată la 38 de ani.

Bătrânul a jucat ca și cum nu a plecat niciodată, deși a fost prins în minutul al treilea când lovitura sa puternică a fost smulsă de românul Hinckley Faufasa, care i-a despărțit pe Sexton și Keith Earles și a fugit în Gabriel Rubano în efortul șoc al României.

Sexton a ridicat din umeri și a tras o pasă frumoasă către Jamison Gibson-Park două minute mai târziu, iar Irlanda era plecată.

Căpitanul și-a descurcat admirabil primul său rol de receptor, făcând trei alergări și trei tacleri în prima repriză.

Până în momentul în care a fost înlocuit după 66 de minute la ovații din partea fanilor irlandezi, el marcase două încercări și șapte dintre cele opt lovituri de poartă pentru a lua 24 de puncte personale, cele mai multe dintre cele 114 de teste. Acest număr l-a depășit pe Ronan O’Gara pentru cele mai multe puncte la Cupa Mondială de către un irlandez și l-a oprit cu nouă puncte de recordul irlandez al lui O’Gara de 1.083 de puncte.

READ  Creșterea deficitului de cont curent în 2022

Antrenorul Andy Farrell a fost încântat să-și reia căpitanul. „Cel mai important lucru pentru noi ca grupă este că a jucat mai mult de 60 de minute și a jucat bine. Este sănătos și gata să plece săptămâna viitoare.

România a fost joc până la capăt, dar trecerea și sprijinul dintre atacanții și fundașii irlandezi au fost în altă clasă.

Irlanda a realizat 12 încercări cu bretele pentru Sexton, Peter O’Mahony, Bendy Ake și Tadhg Byrne. Au avut o cruzime minunată.

„Am adunat câteva etape de care suntem mulțumiți”, a spus O’Mahony. „Ne vom întoarce cu siguranță și ne vom uita la unele dintre lucrurile pe care le-am lăsat acolo – au fost multe. Dar a fost o plăcere să vin aici astăzi. Fanii de aici, lucrurile extraordinare, 80 de puncte în primul nostru joc, o vom lua”.

Amploarea înfrângerii nu a fost o surpriză pentru România, care a fost epuizată de accidentări și a suferit schimbări constante în formația sa în acest an. Cele două rezultate anterioare ale lui Oaks au fost victorii record în fața Georgiei cu 56-6 și a Italiei cu 57-7.

România urmează Africa de Sud. Irlanda are Tonga.

Italia strălucește cu o victorie record de deschidere în fața Namibiei

Italia și-a început campania la Cupa Mondială de rugby cu o victorie cu puncte bonus împotriva unei echipe din Namibia care i-a făcut pe azzurri transpirați la fiecare punct pe Stade Geoffroy-Guichard sâmbătă.

Scorul de 52-8 a fost cel mai bun al Italiei vreodată împotriva Namibiei.

Dar victoria în șapte încercări printr-o lovitură perfectă a lui Tommaso Allan a primit o strălucire strălucitoare prin trei încercări în ultimele nouă minute, când Namibia s-a retras în cele din urmă.

Acesta a fost al 12-lea test din Namibia în patru ani. Acesta a fost al 12-lea test al Italiei în 10 luni. Însă tensiunea primului meci, soarele arzător și atitudinea namibienilor de a nu muri niciodată au împiedicat Italia să-și arate cea mai mare experiență în prima oră.

Cartonașul galben primit de formatorul din Namibia Torsten van Jaarsveld a oferit Italiei pauză de care avea nevoie pentru a marca două încercări în primele 15 minute. Dar când scorul a revenit la 15 la 15, Namibia a crescut în joc, marcând singura lor încercare – un efort impresionant de echipă – și îngrijorând Italia în repriza secundă.

Citeşte mai mult: Cinci scuze pentru a supăra fanii All Blacks după înfrângerea record a Franței

O altă lovitură în amestec a stabilit cea de-a treia încercare a Italiei, care a fost transformată la 24-8, linia de fundal atingându-i în cele din urmă pe extremii incitanți Ange Capuzzo și Montana Ioane pentru a se combina pentru un efort uriaș din adâncul propriei reprize.

READ  Cambridge se pregătește să lanseze un program de educație pentru primii ani în România

Capuzzo a atins mingea o singură dată în prima repriză, iar Ioane de șase ori. Viteza și apărarea liniei Namibiei au frustrat apărarea Italiei. Între timp, gruparea italiană pierdea cifre de afaceri și nu se putea impune.

Totul a ieșit bine până la urmă pentru Italia, dar rezultatul a fost mai impresionant decât afișajul.

Antrenorul Italiei Kieran Crawley a spus: „Dacă mi-ai fi dat 50 de puncte înainte de meci, aș fi luat-o.” „Dar dacă o ții în perspectivă, am răsturnat aproximativ 22 de bile și nu-ți poți permite să faci asta. Dar era foarte cald acolo și băieții erau foarte gazați.

„Ne vom bucura de asta în seara asta pentru că tocmai am câștigat un meci de testare la Cupa Mondială.”

Van Jaarsveld a primit cartonaș galben pentru cădere în minutul zece, iar absența lui a fost costisitoare.

Douăzeci de secunde mai târziu, italianul nr. 8 Lorenzo Canone a centrat într-un putt rulant. În următoarea formație, numărul 8 Richard Hardwick l-a înlocuit pe Van Jaarsveld pentru o aruncare de la margine și a ratat săritura. Căpitanul Italiei Michele Lamaro a preluat conducerea, linia de fundal a Namibiei a trecut lent de la atac la apărare, iar jucătorul de top italian Paolo Garbisi s-a strecurat în spatele stâlpilor.

Odată ce Van Jaarsveld s-a întors, Namibia a intrat în jumătatea Italiei, a șutat mingea în sus, iar Tien Swanepoel l-a pregătit cu brio pe lateralul Gerswin Moton să tragă mingea în corner.

Namibia nu a reușit să repete trucul, dar nici Italia nu a reușit să găsească niciun ritm.

Însă Italia se poate baza pe linia sa de atac, de la care Dino Lamb a ajuns să marcheze în noua repriză.

Cea mai bună încercare a Italiei a primit un punct bonus. Garbesi și Juan Ignacio Brix i-au lăsat pe stânga lui Capuzzo spațiu de pe aripa dreaptă. A jucat un 1-2 cu Ioane și a sărit în colț pentru a pune în sfârșit mulțimea pe picioare.

A fost o călătorie interesantă de acolo, cu rezervele superioare ale Italiei strălucind. Supleanții Hami Faiva, Manuel Zuliani și Paolo Odogwu au primit încercări suplimentare de la Allan, care a marcat 17 puncte.

„Am fost loviți puternic”, a spus căpitanul Namibiei Johan Diessel. „Au o mulțime de experiență. Este un joc grozav din care să înveți. Sunt mândru de băieții mei, ne-am luptat până la capăt.”

Namibia va juca vinerea viitoare cu Noua Zeelandă în Grupa A. Italia mai are 11 zile înainte de următorul meci împotriva Uruguayului.