Johnny Sexton revine la Cupa Mondială de Rugby într-un atac de 12 încercări

Johnny Sexton Revenirea sa mult așteptată a fost marcată de două dintre cele 12 încercări ale sale Irlanda i-am concediat Cupa Mondială de rugby Campanie prin blitz România În căldura de copt din Bordeaux.

Căpitanul Sexton, care a jucat primul său meci competitiv în aproape șase luni după accidentare și suspendare, a adăugat la prima repriză golurile lui Jamieson Gibson-Park, Hugo Keenan, Tahdig Byrne și Bandi Ake.

Dubla lui Peter O’Mahony și finalul din a doua repriză a lui Rob Herring i-au văzut pe căpitanul care revine, Joe McCarthy, Ake și Byrne și-au pecetluit o victorie răsunătoare cu 82-8 într-o deschidere unilaterală a Grupei B la temperaturi de 36°C.

Oamenii lui Andy Farrell au fost zguduiți de centrarea lui Gabriel Rubano din emisfera română devreme, dar au evitat cu tărie o supărare majoră înainte de testele mai dure împotriva Tonga, Africii de Sud și Scoției.

Fly-half Sexton a marcat, de asemenea, șapte din opt conversii înainte de a fi retras la 16 minute de la ovație și acum este cu doar nouă puncte mai puțin de recordul național al lui Ronan O’Gara de 1.083.

Bărbatul de 38 de ani s-a întors din lunga sa absență pentru a-și conduce țara la a patra finală a Cupei Mondiale, în timp ce McHansen l-a înlocuit pe Robbie Henshaw pe bancă într-o schimbare târzie după omisia sa șocantă inițială din runda a 23-a.

Apele verzi care așteptau au inundat tribunele Stadionului Bordeaux din sud-vestul Franței. Dar România a fost cea care a început puternic.

Lovitura slabă a lui Sexton a fost respinsă de Hinckley Vaovasa, iar acesta a avansat pentru a-i oferi partenerului fundașului Rubano un simplu gol în minutul al treilea.

În dublă: Johnny Sexton a marcat două goluri din 12 încercări pentru Irlanda la întoarcerea din suspendare (PA)

Irlanda și-a revenit rapid din primele momente neglijente pentru a-și afirma autoritatea.

Gibson-Park a profitat de interacțiunea fluidă care a implicat Sexton, Ake și Gary Ringrose pentru a se arunca înainte ca Keenan să treacă pe sub stâlpi și extrema Byrne să aterizeze pe stânga.

Rubano a retras unul de la punctul de pedeapsă înainte de prima pauză de băuturi, dar cea de-a patra întâlnire la Cupa Mondială dintre cele două echipe rareori reprezintă o provocare reală, așa cum demonstrează explozia timpurie a Mexicului.

Irlanda a câștigat toate întâlnirile anterioare – nouă în total – și a câștigat punctul bonus în minutul 34, când un Ake dezlănțuit a făcut un scor individual strălucitor, la scurt timp după ce fundașul român Marius Simionescu a fost faultat pentru un placaj.

Sexton s-a pus pe treabă în ultimele momente ale primei reprize, alunecând mingea sub stâlpi înainte de a depăși o lovitură pe care a suferit-o în acest proces pentru a face 33-8 la pauză.

Jucătorii Irlandei au vorbit toată săptămâna despre dorința lor de a începe în forță, revendicând o victorie completă.

Nedescurajați de condițiile înăbușitoare, campionii de Grand Slam ale șase Națiuni și-au extins avantajul datorită hooker-ului Herring și aripii O’Mahony pe fondul unei presări lungi.

Testul Sexton al 17-lea a adăugat un plus de luciu scorului înainte de primul pentru lock McCarthy, în vârstă de 22 de ani, iar al doilea după-amiază pentru O’Mahony a cimentat penalty-ul României.

Ake, care a fost eliminat împotriva Samoei în ultimul său meci de la Cupa Mondială, și Byrne au devenit al treilea și al patrulea jucător în verde care a marcat o dotă.

READ  Netflix se lansează cu reclame luna viitoare

No.10 Crawley a făcut figuranții din cele patru conversii ale sale, în timp ce Irlanda a trimis fără milă echipa de pe locul 19 din lume pentru a-și extinde seria record de victorii la 14 meciuri și a mulțumi cea mai mare parte a celor 41.170 de spectatori.