Jucătorul național de șah este pe primul loc în România [PHOTOS]

Laman Ismayilova

Jucătorul azer de șah Ahmed Khagan a ocupat primul loc în jocul organizat pentru grupa de vârstă sub 12 ani.

Turneul de șah s-a desfășurat în cadrul rundei a șaptea a Campionatului European de șah pentru tineret U8 – U18. Ahmed Khaqan a câștigat primul loc după ce l-a învins pe Marin Pau (Spania).
știri din Azerbaidjan Rapoarte.

Rustam Rustamov a marcat 6 puncte, după ce l-a învins pe Daniel Tapuenca (Spania) la grupa de vârstă U-14.

Mehriban Ahmadli a învins-o pe Camille Pilote Lully (Franţa) la grupa de vârstă U8.

În competițiile U-18, Khazar Babazadeh l-a învins pe Ilham Abdullaev (Norvegia) în runda a șaptea. Babazade, care avea 6 puncte în atu, a devenit lider la această categorie. Ayan Allahverdieva a învins-o pe șahista română Alexia Teodora Boye.

După șapte runde, Ahmad Khagan, Khazar Babazadeh, Mehriban Ahmadli și Ayan Allahverdiyeva au ocupat primul loc, Rustam Rustamov a ocupat locul doi, iar Mohammad Kazemzadeh și Ensand Bakhshizadeh au ocupat locul trei la diferite grupe de vârstă.

De remarcat că Campionatul European de Șah pentru Tineret U8 – U18 se joacă pe 6 categorii de vârstă U8, U10, U12, U14, U16 și U18, secțiune deschisă și fete separat, în 9 runde, sistemul elvețian.

Timpul mediu este de 90 de minute cu incremente de 30 de secunde pentru fiecare mișcare, începând cu prima mișcare.

Primii trei jucători din fiecare grupă vor primi medalii și trofee; Diplomele vor fi acordate primilor șase jucători din fiecare grupă.

Câștigătorii fiecărei categorii vor deveni Campionii europeni pentru tineret la șah din 2023 ai grupei de vârstă respective.

READ  Cupa Mondială de Rugby este momentul perfect pentru a practica acest sport