Kontaveit o învinge pe Halep pentru a asigura finala WTA

CLUJ-NAPOCA, România (AFP) – Estonia Anett Kontaveit și-a asigurat un loc în finala WTA de încheiere a sezonului, după ce a învins-o duminică în finala Transylvania Open pe Simona Halep cu 6-2, 6-3.

Kontaveit a câștigat al patrulea titlu în ultimele 10 săptămâni și al cincilea în general.

A doua cap de serie, Kontaveit, nu a pierdut niciun set în turneu, deoarece a câștigat al doilea titlu consecutiv după ce a câștigat Cupa Kremlinului de la Moscova săptămâna trecută.

Finalul ei puternic al sezonului, cu 26 de victorii din ultimele 28 de meciuri, i-a asigurat locul opt și ultimul în finala WTA din Guadalajara, Mexic. Este prima jucătoare din Estonia care face acest lucru.

De asemenea, va intra în top zece pentru prima dată când clasamentul va fi actualizat luni.

Kontaveit nu câștigase niciun set în trei întâlniri anterioare cu Halep, dar fanilor săi i s-a refuzat cel de-al 23-lea titlu din carieră.

Kontaveit a pierdut cu 5-1 dar a spart imediat pentru a deschide poarta.

Cap de serie Halep a început setul doi cu un răgaz timpuriu pentru a conduce cu 2-0, dar a pierdut în următoarele cinci meciuri. Kontaveit a terminat câștigând la al patrulea punct de joc.

Fosta cap de serie Halep a jucat prima ei finală a sezonului. Ea a participat la cel puțin o finală în fiecare dintre ultimele 12 sezoane.

___

READ  Simona Halep: Vreau să văd cât de departe mai pot câștiga înainte de Australian Open 2022 de la Melbourne