Ledecky câștigă medalia de aur la înot mondial, egalând egalitatea stabilită de Phelps

Fukuoka, Japonia (AP) – Katie Ledecky a câștigat aurul la proba feminină de 1.500 de metri stil liber la Campionatele Mondiale de înot, într-o zi în care americanul Ryan Murphy a triumfat la proba de 100 de metri spate masculin.

Ledecky și-a făcut cursa marți pentru a câștiga în 15 minute și 26,27 secunde. Victoria a fost cel de-al 15-lea titlu al ei la Campionatul Mondial de simplu, egalând nota stabilită de Michael Phelps.

Ledecky a distrus terenul într-un eveniment pe care nu a pierdut-o la Mondiale sau la Jocurile Olimpice de peste un deceniu. A cincea victorie a ei în cele 1.500 de ori stabilește recordul pentru cele mai multe victorii din lume într-un singur eveniment.

Italiana Simona Quadarella s-a clasat pe locul trei, la 17 secunde în spatele lui Ledecky, cu un timp de 15:43.31, în timp ce chinezoaica Li Bingjie s-a clasat pe locul trei cu un timp de 15:45.71.

Ledecky va concura sâmbătă în cursa 800, deoarece încearcă să devină singura persoană care să câștige șase titluri mondiale în același eveniment.

Murphy l-a devansat pe deținătorul recordului mondial italian, Thomas Ciccone, în ultimii 20 de metri de la proba de 100 spate, pentru a câștiga în 52.22. Ceccon a câștigat argintul într-un timp de 52.27, în timp ce Hunter Armstrong din Statele Unite a ajuns pe locul al treilea într-un timp de 52.58.

Murphy va fi favorit în clasa 200 mai târziu în lume.

Lituanianca Ruta Milotit a câștigat medalia de aur la proba feminină de 100 bra cu un timp de 1:04.62, în fața sud-africanei Tatiana Schoenemaker și a americancei Lydia Jacobi, pe locul trei.

READ  Participarea adulților la învățare este mai mică decât media UE

Australiana Kylie McKeown a câștigat proba feminină de 100 spate cu un timp de 57.53, înaintea americancei Regan Smith cu 0.25 și a compatriotei ei Kathryn Berkoff, care a terminat pe locul trei cu un timp de 58.25.

Britanicii Matthew Richards și Tom Dean au terminat cu 1-2 la proba de 200 m liber masculin într-o supărare uriașă, cu Hwang Sunwoo din Coreea de Sud ocupând locul al treilea.

Românul David Popovici, campionul mondial de anul trecut, a fost văzut drept favorit la cursă și a condus până a scăpat în ultimii 15 metri când a trecut de Richards, Dean și Huang pentru a-i refuza pe podium, locul patru, Popovici.

Richards a câștigat medalia de aur în 1:44.30.