Meciul de calificare al României și Kosovo la Euro 2024 a fost oprit timp de 45 de minute după un comportament discriminatoriu al fanilor.

Calificarea României și Kosovo la Euro 2024 a fost suspendată marți pentru 45 de minute din cauza comportamentului discriminatoriu al fanilor.

Fanii din România de pe Stadionul Național din București au ridicat un banner pe care scria „Kosovo este Serbia” și au scandat „Kosovo este Serbia”.

Meciul a fost oprit după 18 minute, scorul a fost 0-0, iar jucătorii au părăsit terenul

„Din cauza comportamentului discriminatoriu al fanilor, meciul a fost suspendat”, a declarat UEFA într-un raport pe site-ul său.

Un anunț de pe stadion i-a avertizat pe fani să nu scandeze înainte ca meciul să se reia după o întârziere de 45 de minute.

101 de țări au recunoscut oficial declarația de independență a Kosovo față de Serbia în 2008, cu excepția României sau Serbiei.

Dacă comportamentul suporterilor ar fi continuat după începutul reprizei secunde, protocolul UEFA prevede că arbitrul ar fi putut abandona meciul.

Cazul este programat să fie transmis autorităților disciplinare ale UEFA.

După reluarea meciului, România a marcat două goluri în repriza secundă pentru a-și asigura o victorie cu 2-0. Pentru România au marcat Nicolae Stanciu și Valentin Mihaela, în timp ce Vedat Muriqi a fost eliminat înainte de finalul primei reprize.

România ocupă locul doi în Grupa Nouă după trei victorii și trei egaluri în primele șase meciuri de calificare. Kosovo se află pe locul cinci și încă nu a câștigat niciunul dintre cele șase meciuri din preliminariile Euro 2024.