Meciul dintre România și Kosovo din preliminariile Campionatului European a fost oprit din cauza scandărilor pro-sârbe: explicație completă | știri despre fotbal

Meciul dintre România și Kosovo de la București din preliminariile UEFA Euro 2024 a fost oprit aproximativ 45 de minute după ce o parte din suporterii echipei gazdă au fost auziți scandând lozinci în sprijinul Serbiei. Meciul de calificare, care a avut loc astăzi pe Stadionul Naţional, a fost oprit în minutul 18 şi scorul a fost 0-0. Unii fani români au fost auziți scandând „Serbia, Serbia”. O parte a publicului a ridicat chiar și un banner pe care scria „Kosovo este Serbia”. Potrivit Reuters, un jucător de fotbal s-a confruntat cu fanii care au ridicat afișul controversat. Comandantul român Nicolae Stanciu ar fi încercat să calmeze mulțimea de acasă.

Echipa națională a Kosovo (stânga) și naționala României (dreapta) țin un minut de reculegere pentru victimele cutremurului din Maroc și inundațiilor din Libia înainte de meciul de calificare la Cupa Europeană a Națiunilor 2024 (AFP)

În încercarea de a evita orice fel de pericol, arbitrul francez Willy Delagude a răspuns situației prin eliminarea jucătorilor de pe teren. UEFA a declarat pe site-ul său web în urma incidentului: „Meciul a fost reluat după ce jocul a fost oprit din cauza comportamentului discriminatoriu al unor suporteri”.

Urmărește știrile de ultimă oră pe canalul de Facebook HT. Alătură-te acum

Kosovo și Serbia au o relație ostilă de ceva timp. Situația sa deteriorat după ce Kosovo și-a declarat unilateral independența față de Serbia în februarie 2008. O sută de țări au recunoscut independența Kosovo, inclusiv Regatul Unit și majoritatea membrilor Uniunii Europene, dar nu și România. Cu excepția României, există câteva țări UE care nu recunosc statutul Kosovo de stat independent.

Echipa de fotbal din Kosovo a participat la meciuri amicale în ultimii 80 de ani. Au fost acceptați oficial ca membri ai UEFA în 2016.

Meciul de calificare la Euro 2024 dintre România și Kosovo a început, după ce bannerul controversat a fost îndepărtat. Dacă meciul ar fi fost anulat, România ar fi pierdut meciul cu 3-0. O pierdere le-ar fi afectat serios șansele de calificare la următoarea ediție Euro programată să se joace în Germania în 2024. Acum se așteaptă ca UEFA să sancționeze România într-un dosar disciplinar care va fi inițiat pentru că a făcut o declarație politică interzisă în timpul meciului.

Nicolae Stanciu a deschis scorul pentru România în minutul 83 al meciului. Interul român Valentin Mihail a marcat golul de asigurare pentru echipa sa după 10 minute. Atacantul kosovar Vedat Muriqi a primit un al doilea cartonaș galben după un fault asupra mijlocașului advers Vladimir Scriciu chiar înainte de pauză.

Victoria cu 2-0 a ajutat România să-și mențină recordul de neînvins în grupa a noua formată din șase echipe, cu patru etape de la final. Naționala României se află în prezent pe locul doi cu 12 puncte. Pe de altă parte, Kosovo nu a reușit să câștige până acum în calificări. Kosovo, care se află pe locul cinci, a câștigat până acum patru puncte. Elveția se află în prezent în fruntea clasamentului cu 14 puncte din șase meciuri. Primele două echipe din clasamentul din noiembrie se vor califica la turneul final.