Meciurile de la Cupa Mondială 2023 din Africa de Sud și cum să le vizionați la televizor

Extremul sud-african Makazole Mapimpe a fost exclus de la Cupa Mondială de Rugby, după ce a suferit o orbită fracturată duminică împotriva Tonga, și a fost înlocuit de Lukanyo Am.

Mapembe a fost înlocuit în prima repriză după o intervenție violentă a jucătorului tongan Augustine Polo, care a fost acordată de arbitrul Luke Pearce fără să arate cartonașul.

Placarea, care nu era gravă la momentul respectiv, l-a lăsat pe Mapembe cu o accidentare care l-a ținut afară din acțiune între patru și șase săptămâni.

„Suntem tristi pentru Mapembe”, a declarat luni Rassie Erasmus, directorul de rugby al Africii de Sud. „Și-a rupt orbită și pomeți. Ne va fi dor de el ca jucător și de ceea ce aduce echipei în afara terenului.

Mijlocașul exterior a fost o parte cheie a echipei din 2019, dar a suferit o accidentare la genunchi într-un meci de încălzire împotriva Argentinei în august.

Springboks au optat pentru el mai degrabă decât să-și amintească o prostituată, cu Bongi Mbonambi singurul specialist actual și Dion Fourie – un tânăr de 37 de ani în rândul din spate, care are destulă experiență în poziție – și Marco van Staden în rândul din spate. Opțiuni de rezervă actuale după accidentarea lui Malcolm Marks. Handry Pollard l-a înlocuit pe Marks, lăsând Africa de Sud vulnerabilă în lumea prostituatei.

Cum s-a descurcat Africa de Sud până acum?

Începutul impresionant al campionilor în curs la Cupa Mondială de Rugby din 2023 a lovit o scădere de viteză, deoarece

Springboks și-au luat apărarea titlului cu un început câștigător când au învins Scoția cu 18-3 la Marsilia în primul dintre cele patru meciuri din grupă. Au urmat o victorie cu 76-0 în fața României în al doilea meci, jumătatea lui Cobus Reinach marcând un hat-trick în 25 de minute – al doilea cel mai rapid hat-trick din istoria Cupei Mondiale.

Un început excelent a lovit o viteză, deoarece au fost învinși cu 13-8 de Irlanda într-o întâlnire grea, dar Africa de Sud a revenit împotriva Tonga cu o victorie cu 49-18.

Africa de Sud este acum pe cale să termine pe locul al doilea în Grupa B. Dacă Irlanda își continuă seria de 16 victorii consecutive pentru a învinge Scoția, Springboks se va confrunta probabil cu Franța în sferturile de finală.

Când se poate juca meciul din sferturile de finală din Africa de Sud?

Sambata 14 octombrie

QF2: Câștigătorul grupei B vs. vicecampionul din grupa A, Stade de France – ora 20.00

. . . Sau . . .

Duminică 15 octombrie

QF4: Câștigătorul grupei A vs vicecampionul grupei B, Stade de France – ora 20.00

Când poate juca Africa de Sud semifinalele?

Vineri, 20 octombrie

Câștigătorul preliminariilor 1 pentru Cupa Mondială vs Câștigătorul preliminariilor 2 pentru Cupa Mondială, Stade de France – 20:00

Sambata 21 octombrie

Câștigătorul preliminariilor 3 la Cupa Mondială vs câștigătorul preliminariilor 4 la Cupa Mondială, Stade de France – ora 20:00

Sambata 28 octombrie

Stade de France – ora 20.00

Ce canal difuzează meciurile din Africa de Sud?

ITV are drepturi exclusive de difuzare pentru a difuza Cupa Mondială de Rugby din Marea Britanie. Toate meciurile din Africa de Sud vor fi transmise pe ITV1

Comentariile radio meci cu meci sunt disponibile pe BBC, prin Radio 5 Live, 5 Sports Extra și serviciul BBC Sounds.

În Africa de Sud, turneul este difuzat pe SuperSport.