Medalie de aur pentru Cehia și Ungaria în ștafeta JWOC din România

Ultima zi, ultima distanță, ultima șansă la medalii și o ultimă energie în pădure cu cele 54 de echipe masculine și 43 de feminin la Campionatele Mondiale de orientare pentru juniori din 2023 de astăzi. Cehia a profitat de ocazie pentru a lua acasă încă o medalie de aur la masculin, la fel și Ungaria la feminin.

Ultima zi la Kafnik Arena A început cu ștafeta Forest, masculin. În Suedia 1, Albine Warvlin a schimbat mâna în frunte, urmată de Elveția 1, Marea Britanie, Norvegia 1, Letonia, Finlanda, Elveția 2, Germania și SUA, cu o rundă grozavă de la Keegan Harkavy și Cehia 1.

Norvegianul Martin Viehous Skjerv a trecut din manșa secundă pe primul loc cu Elveția 1 și Cehia. Finlanda și Elveția 2 s-au schimbat cu mai mult de 45 de secunde.

În cea de-a treia și ultima etapă a ștafei masculine, lupta pentru victorie a avut loc între campionul mondial de juniori la distanță lungă Jakub Chalupski al Cehiei și cele două echipe elvețiene. Cehul a fost cel mai puternic și a luat a doua victorie și a treia medalie JWOC a anului, la 19 secunde înapoi la Elveția 2, când Benjamin Wei și-a depășit coechipierul și a luat acasă argintul.

Prima echipă din Elveția a trecut linia de sosire pe locul al treilea, dar pentru că doar o echipă din fiecare țară a luat în considerare în scorul final, Finlanda a trecut pe poziția de medalie de bronz, când Arne Ronkainen a trecut linia de sosire la 3:18 minute în spatele cehilor câștigători.

în ștafeta femininăUngaria și Rita Maramarosi și-au câștigat a treia medalie de aur la Campionatele Mondiale pentru Tineret de Patinaj Artistic din 2023, după o încheiere dramatică a competiției.

În prima manșă, Anna Karlova din Republica Cehă și-a schimbat mâinile, cu 11 secunde în fața Suediei cu 1 și cu 40 de secunde în fața Finlandei 2, cu un grup mare de echipe chiar în spatele ei.

Ştafeta feminină s-a schimbat complet în manşa secundă, norvegianul Mattia Glorsen a preluat conducerea cu Ungaria şi Victoria Mag, care au fost eliminate în ultimul meci. Suedia 1 s-a schimbat în 36 de secunde, la jumătate de minut în fața Cehiei, Finlandei 2 și Elveției 1.

A devenit clar că ultimul meci va fi decisiv și că finish-ul de sprint va decide medaliile dintre Suedia 1, Ungaria și Cehia, luptă pe care suedezul Alma Svenrode a câștigat-o, trecând linia de sosire la secunde în spatele medaliatelor de la sprint și mijloc. . După distanță, Rita Maramarosi din Ungaria și Lucy Dietrichova din Cehia.

Din păcate, Svennerud nu a lovit al doilea control al spectatorilor și a fost descalificat. Aurul i-a revenit Ungariei, argintul Cehiei și apoi bronzul Pia Yong-Vik și Norvegia 1 a însemnat ca puternica sprinteră norvegiană din manșa secundă și-a câștigat a cincea medalie din cinci, la ultimele ei Olimpiade.

Elveția a terminat pe locul 1 ca a șasea echipă în ștafeta feminină, a trecut pe locul 5 ca urmare a descalificării Suediei, dar a fost apoi descalificată pentru necalificarea pentru controalele corecte ale piciorului.

Găsiți toate rezultatele, urmărirea GPS, hărțile și fotografiile din releul JWOC prin IOF Live.

rezultate releu

bărbați
1 – Cehia 1 (Daniel Polihovski, Jiri Dunda, Jakub Chalupski)

subţire
1- Ungaria 1 (Boglarka Zako 0, Victoria Mag, Rita Maramarosi)
2. Cehia 1 (Anna Karlova, Marketa Mulikova, Lucie Dietrichová) +00:01
3. Norvegia 1 (Kristen Melby-Jakobsen, Mattia Glorsen, Pia Young-Vic) +00:29
4. Finlanda 2 (Silva Kemppi0, Virna Pellikka, Jenny Ojala) +02:24
5. Danemarca 1 (Sigrid Høyer Staugaard, Amalie Ertmann, Eva Örnhagen Jørgensen) +04:22
6. Franța 1 (Annabelle Delenne, Diane Body, Alix Villar) +09:19

Fotografii: IOF/Camilla Bevensee