Muchova a ajuns în semifinalele US Open învingându-l pe Cristea

(Reuters) – Karolina Muchova a învins-o marți pe românca Sorana Cîrstea cu 6-0, 6-3 pentru a stabili un meci cu americanca Coco Gauff în semifinalele Campionatului US Open de tenis.

Muchova, clasată pe locul 10, a lovit 32 de câștigători și a jucat o apărare excelentă pentru a o învinge pe Cristea, în vârstă de 33 de ani, pe stadionul Arthur Ashe și a ajunge la prima ei semifinală la US Open.

„Incredibil. Este o victorie cu adevărat uimitoare și acest stadion este incredibil”, a spus Muchova.

„Mulțumesc tuturor celor care au venit și au aplaudat.”

Muchova, o finalistă a Openului Francez, a început rapid și a luat conducerea cu 3-0 înainte de a salva nouă puncte de pauză pentru a câștiga un meci maraton și a lua conducerea cu 4-0.

Backhandul liber al lui Cirstea a aterizat apoi pe lat pentru a-i oferi adversarei ei un avans de 5-0, iar Muchova a completat coacerea în meciul următor.

După o conversație plină de viață cu antrenorul ei în pauză dintre seturi, Cristia și-a păstrat calmul pentru a începe setul al doilea, rupând avantajul cu 2-0 când voleul ei în plasă a făcut-o pe Muchova să rateze un voleu.

Dar Muchova a spart din dreapta, iar din nou, pentru un avans de 4-3, nu a renunțat la jocul ei la plasă, lovind loburi precise și servire precise.

READ  Previziuni pentru Liga Națiunilor de sâmbătă, inclusiv Anglia v Italia

Cristea a ratat un swing shot pentru a stabili punctul de meci, pe care Muchova l-a transformat cu un câștigător din forehand pentru a termina meciul în puțin peste o oră și jumătate.

Muchova va juca în runda următoare cu Gauff, care a învins-o pe Jelena Ostapenko cu 6-0, 6-2 mai devreme în cursul zilei. Cehia a spus că știe că se va confrunta vineri cu americanul de 19 ani și cu fanii locali.

„Este evident o jucătoare uimitoare. Are un fan local aici”, a spus ea.

„Va fi foarte greu, dar vreau să mă bucur de această victorie și apoi voi încerca să lupt împotriva lui Coco.”

(Reportajul lui Rory Carroll din Los Angeles – Pregătit de Muhammad pentru Buletinul arab) Editat de Peter Rutherford

Standardele noastre: Principiile de încredere Thomson Reuters.