Nuria Barezas Diaz a câștigat o victorie consecutivă în Quebec

8 august 2022;  Toronto, Ontario, Canada;  Nuria Parrizas Diaz (ESP) joacă un șut împotriva Serenei Williams (SUA) într-un meci din primul tur la National Bank Open de pe stadionul Sobeys.  Credit obligatoriu: Dan Hamilton-USA TODAY Sports

Credit: Dan Hamilton-USA TODAY Sports

Nuria Barezas Diaz din Spania a salvat 13 din 15 puncte de break într-o victorie cu 6-2 6-4 în fața Marii Britanii Harriet Dart, marți, în optimile de finală ale Championnats Banque Nationale de Granby din Granby, Quebec.

De asemenea, Barezas Diaz a transformat 5 din 11 puncte de break pentru a câștiga victoria. Ea a atins vârful târziu în primul set, câștigând patru jocuri la rând după ce Dart a egalat 2-2. Niciunul dintre jucători nu a primit un as în meci.

Un alt meci este programat pentru seară, când prima capă de serie Daria Kasatkina este programată să o înfrunte pe poloneza Magdalena Fritsch.

Kasatkina a supraviețuit cu puțin timp întâlnirii de luni cu Marele Minin a Belgiei, învingând-o cu 6-7 (4), 6-4, 6-2.

tenis la sol

A șaptea cap de serie din Belarus, Aleksandra Sasnovich, a revenit de la pierderea primului set pentru a o învinge pe spaniolă Sarah Soribes Tormo cu 4-6, 6-3, 6-3 într-un meci din optimile de finală de la Cleveland.

Sasnovic a marcat doar trei ași în meci și a transformat 7 din 9 puncte de break pentru a evita înfrângerea. Sorribes Tormo a câștigat avantaje cu puncte câștigate în al doilea serviciu (52,6 la sută față de 37,5 la sută) și cu puncte de retur (62,5 la sută față de 47,4 la sută).

În optimile de finală, americanca Sofia Kenin a învins-o pe numărul 5 român Irina Camelia Bejo cu 6-3, 6-2, iar capul de serie franceză Alize Cornet a învins-o pe danemarca Clara Towson cu 6-3, 7-6 (1). . Rusoaica Lyudmila Samsonova a câștigat și ea meciul din primul tur.

READ  Echipa nevăzătoare de fotbal cade în mâinile României și Germaniei și nu va mai putea apăra titlul continental

Românca Sorana Cerstia este programată să o înfrunte marți seară cu Magda Linate din Polonia.