O egalare tardivă israeliană pune pe gheață preliminariile Elveției la Euro 2024

FLSOT, Ungaria (Reuters) – Israelul a înscris o egalare în minutul 88 pentru a egala 1-1 cu Elveția în meciul de calificare la Campionatul European din Ungaria neutră, miercuri, păstrându-și vii speranțele de a se califica în finala de anul viitor din Germania.

Elvețienii au fost la două minute să își rezerve locul în finală, dar golul târziu al lui Shaun Wiseman înseamnă că trebuie să învingă acum Kosovo în weekend pentru a-și garanta locul în turneu.

Elveția, care a fost neînvinsă, a urcat în fruntea Grupei Nouă cu 16 puncte din opt meciuri, dar este înaintea României doar la golaveraj. Israelul ocupă locul trei cu 12 puncte, iar cele trei țări au două meciuri rămase.

Elveția părea pe drumul spre victorie după ce Ruben Vargas a marcat cu o lovitură de cap nemarcată la stâlpul din spate în minutul 36, după o pasă centrată a fundașului lateral Edmilson Fernandez.

Golul lui Weizmann a venit după ce Fernandes nu a reușit să îndepărteze mingea, iar problemele fundașului elvețian s-au agravat când a fost eliminat în timpul opririi pentru un fault stângaci.

Elveția a marcat de două ori în meci, prima de către Noah Okafor în minutul 19. Vargas a colectat recuperarea, dar a fost stabilit că l-a faultat pe fundașul Sean Goldberg în acest proces.

Vargas a fost la câțiva centimetri de a-și dubla numărul la cinci minute după gol, când șutul său a revenit de pe bară.

READ  Calificări la Euro 2024 Live: Program, Actualizări, Clasament

Israelul, care arăta mult mai puternic după pauză, aproape a egalat la începutul reprizei secunde, când centrarea lui Dor Tajman a ajuns la Anan Khalili, dar lovitura sa de cap a sărit în bară.

Turgeman a fost aproape de a marca, de asemenea, cu un șut puternic de la mare distanță din jumătatea echipei sale, forțându-l pe portarul elvețian Yann Sommer să facă un pas înapoi și să lovească mingea peste bară.

Meciul era programat să aibă loc luna trecută, dar a fost amânat din cauza situației de securitate din Israel după conflictul cu mișcarea palestiniană Hamas.

Drept urmare, Israelul va juca patru meciuri în decurs de nouă zile pentru a-și finaliza campania de calificare. A pierdut duminică cu 1-0 în Kosovo, apoi va întâlni România pe stadionul Academiei Puskas de la periferia Budapestei sâmbătă. Ultimul lor meci va fi marțea viitoare în Andorra.

Naționala Elveției se confruntă sâmbătă cu Kosovo la Basel, apoi își continuă călătoria departe de casă, în România, marți.