O poveste cu două reprize, când Scoția a învins Georgia cu 33-6 în ultimul lor meci de încălzire

Scoția v Georgia - pregătire pentru Cupa Mondială

Uniunea de rugby – Scoția v Georgia – Pregătirea Cupei Mondiale – Stadionul Murrayfield, Scoția, Marea Britanie – 26 august 2023 Georgi Kvsiladze și Aka Tabotsadze îl înfruntă pe scoțianul Jamie Ritchie, film prin REUTERS/Russell Cheney Obțineți drepturi de licență

EDINBURGH (Reuters) – Interul scoției Doohan van der Merwe a marcat de două ori în a doua repriză, când echipa și-a început campania la Cupa Mondială de Rugby în Franța cu o victorie cu 33-6 în fața Georgiei, la Murrayfield, sâmbătă.

Oaspeții conduceau cu 6-0 la pauză, dar ușile s-au deschis pentru scoțieni în repriza secundă, când au început să găsească spațiu. Interulul Kyle Stein, extremul Rory Darge și numărul opt Jack Dempsey au trecut și ei pentru încercări.

Punctele Georgiei au venit de la o asistență a lui Luka Matkava și au dat dovadă de multă energie și organizare în apărare în primele 40 de minute, dar nu au reușit să-și găsească drumul după pauză.

Ei au, de asemenea, o îngrijorare pentru prostituatorul cu experiență Shalva Mamukashvili, care a șchiopătat chiar înainte de pauză în al 100-lea test al său.

Scoția se confruntă cu Africa de Sud în deschiderea grupei B a Cupei Mondiale de la Marsilia pe 10 septembrie și va trebui să îmbunătățească această performanță semnificativ. Mai joacă și Irlanda, Tonga și România.

„Mai ales în prima repriză, Georgia ne-a făcut lucrurile foarte dificile”, a declarat Van der Merwe pentru Amazon Prime. „Au fost cu adevărat fizici și ne-au pus sub presiune.

„A fost important pentru noi să punem puțină presiune asupra lor – dacă atacatorii noștri pot obține o aliniere, este mult mai ușor pentru spatele nostru să treacă lat. Ne putem lua încrederea din repriza a doua”.

READ  Obțineți sfaturi pentru echipele fantastice pentru T20I Valletta Cup 2023 Meciul 8

Georgia a frustrat Scoția cu apărarea, dar în primele 20 de minute au avut șanse să se încerce. Au fost nevoiți să se mulțumească cu două penaltyuri, deoarece Scoția a faultat colapsul.

Gazdele au lipsit de coerență în încercarea de a încerca, cu un număr mare de erori care ar fi frustrant pentru antrenorul Gregor Townsend.

Dar a fost diferit în a doua repriză, deoarece au început să întindă o apărare obosită a Georgiei, creând spațiu pentru ca scoțienii să atace linia de încercare.

Van der Merwe a primit primul său gol dintr-o centrare perfect ponderată a flyhalf-ului Finn Russell, înainte ca Darge și Dempsey să intre de la o distanță scurtă împotriva unei apărări care se amestecă.

Steyn și Van der Merwe au dat rezultatului un aspect mai emfatic cu încă două goluri, două goluri ale acestuia din urmă ducându-l la 20 de încercări în tricoul Scoției.