O zi de luni plină de acțiune și deversări, când Jocurile Europene intră în finalul afacerilor

Ziua a doua a competiției de luni a Jocurilor Europene de la Cracovia-Małopolska 2023 a fost întotdeauna una interesantă, deoarece etapele eliminatorii trebuiau să înceapă – și s-a dovedit.

Ziua a început cu meciurile finale de grupă din competiția feminină, care au fost decisive pentru plasamente și cunoașterea celor opt echipe care urmau să participe în sferturile de finală.

Grupa C a fost prima și apoi România a săpat adânc pentru a învinge Suedia cu 19-12, Diana Marina Gavril conducând drumul cu două încercări.

Spania și Belgia au câștigat fiecare câte două din două în prima zi și spaniolii au fost cei care au câștigat trei din trei, când au câștigat confruntarea dintre cele două cu 29-7.

Aceasta înseamnă că Spania și Belgia ajung în siguranță în sferturile de finală, în timp ce România așteaptă cu nerăbdare să vadă dacă sunt una dintre cele mai bune două echipe pe locul trei.

Urmează grupa A, iar Italia s-a asigurat să-și asigure locul al treilea în stil emfatic, Sofia Stefan conducând drumul, învingând Norvegia cu 57-0.

Marea Britanie și Cehia au jucat apoi pentru a vedea cine va câștiga seria, fosta terminând cu 37-5, Shauna Campbell și Eli Putman marcând fiecare câte două încercări.

Portugalia a învins Turcia cu 36-5 pe Henryk Reyman Home Arena din Cracovia, Polonia, pentru a le oferi două victorii din cele trei meciuri ale grupului B.

Polonia, spre deliciul publicului gazdă, a trecut pe primul loc cu trei victorii din trei după ce a învins Germania cu 43-7, Colegiul Malgorzata și-a continuat impresionantul turneu cu trei încercări.

După finalizarea etapei de grupă, Marea Britanie, Cehia, Polonia, Portugalia, Spania și Belgia au ajuns cu toții în sferturi.

READ  Sosiri în România - Michael McNair (Anglia): Peisajul rural românesc este printre cele mai diverse din Europa

Pe locul trei, Italia și Germania au făcut destule pentru a se califica și în sferturile de finală, România ratând.

S-au completat apoi bazinele masculine, începând cu Grupa B.

Spania a arătat că este o echipă foarte periculoasă, cu trei victorii din trei împotriva Georgiei, neînvinsă anterior.

Spaniolii au ajuns cu 35-7, ambele echipe și-au asigurat locuri în sferturile de finală.

Belgia a învins apoi Republica Cehă cu 40-7 pentru a-și asigura locul trei și pentru a-și oferi șansa de a se califica în sferturile de finală. Gaspard Lally a fost vedeta în aceasta.

Apoi a venit încheierea Grupei C și Marea Britanie și Portugalia și-au stabilit recordurile de neînvins unul împotriva celuilalt. În cele din urmă, Marea Britanie a terminat cu 31-5 înainte ca Lituania să devanseze România cu 24-10 pentru a termina pe locul al treilea în grupă.

În prima zi, Irlanda a câștigat două din două, în timp ce Germania a câștigat unul și a remizat unul. S-au întâlnit în Grupa A, iar germanii au produs tot ce au obținut mai bine înainte ca Irlanda să iasă victorioasă cu 19-7 cu Jack Kelly, Jordan Conroy și Andrew Smith.

Germania a făcut suficient pentru a termina pe locul al doilea în grupă, iar Italia a terminat pe locul trei cu o victorie cu 50-0 în fața Poloniei.

Odată cu finalizarea etapei de grup, Irlanda, Germania, Spania, Georgia, Marea Britanie și Portugalia au ajuns cu toții în sferturi.

Pe locul trei, Italia și Belgia au făcut destule pentru a se califica și în sferturile de finală, Lituania fiind pur și simplu ratată.

După ce toată lumea a respirat și a absorbit ceea ce s-a întâmplat în timp ce căutarea locurilor olimpice a continuat, semifinalele feminine s-au desfășurat de la noua la doisprezecea.

READ  Soltec furnizează trackere pentru proiectul fotovoltaic românesc de 130 MW

În primul rând, România a dorit să lupte pentru locul nouă în a treia zi, după ce a învins Norvegia cu 33-0. Al doilea meci a fost mult mai strâns, Suedia depășind Turcia cu 10-7, Maja Müller și Frieda Nilsson marcând încercări pentru suedezi.

Au ajuns în sferturile de finală, iar Marea Britanie a arătat o serie adevărată pentru a învinge prima Germania cu 53-0. Putman a marcat un hat-trick, iar Jasmine Joyce a marcat două încercări pentru a conduce aici.

Mulțimea a fost la marginea locurilor împotriva gazdelor Poloniei, care au fost următoarea împotriva Italiei. După un meci extrem de distractiv, Polonia și-a păstrat vii speranțele de medalie cu o victorie cu 33-15. Koldej, care a fost și el, a fost vedeta aici cu două încercări.

Cea mai puternică dintre ultimele opt întâlniri a fost următoarea, cehii au învins Spania cu 17-12. Cehii au condus cu 17-5 la pauză și apoi au scăpat de un cartonaș galben târziu datorită a două încercări ale Kristinei Rygertova și unei încercări și conversie a lui Julie Dolizelova.

Belgia a fost atunci ultima echipă care a ajuns în semifinale când a învins Portugalia cu 22-5, Noemi van de Poele marcând două încercări.

Mâine dimineață, GB vs Belgia și Polonia vs Republica Cehă vor decide care două echipe vor concura pentru biletul olimpic.

Pentru a încheia ziua au fost al 9-lea bărbați – 12y clasate în semifinale, apoi sferturi de finală.

În semifinalele rundelor a noua și a douăsprezecea, Lituania a făcut o performanță impresionantă învingând Polonia cu 33-10, iar apoi cehii au reușit să învingă România cu 21-15. România a crezut că are, dar o încercare târziu și o conversie a lui Adam Meraki pentru adversarii lor le-a dat victoria.

READ  Navalnîi prezintă un plan în 15 puncte pentru dezvoltarea Rusiei postbelice

Irlanda a devenit prima echipă care a ajuns în semifinale învingând Belgia în sferturile de finală numărul unu cu 26-12. Irlanda a condus cu 14-7 la pauză și în cele din urmă a reușit, Liam McNamara marcând două încercări.

Urmează Spania și Italia, iar primele au fost foarte puternice, ieșind învingătoare cu 36-7. Eduardo Lopez și Alejandro Laforga au marcat fiecare câte două încercări.

Apoi Marea Britanie a fost împinsă până la capăt de Germania într-o remiză dramatică.

Echipa Marii Britanii conducea cu 14-5 până în ultimele cinci minute când Philipp Glitze a marcat o încercare neconvertită. Apoi Marea Britanie a trebuit să se agațe de germani în atac, dar au făcut-o.

Apoi Portugalia a revenit cu stil pentru a încheia ziua învingând Georgia cu 31-5 în ultimele opt meciuri pentru a ajunge în ultimele patru.

Irlanda se va confrunta acum cu Portugalia înainte ca Marea Britanie să înfrunte Spania pentru a-i lupta pentru un bilet la Paris 2024 și cele două locuri ulterioare.

Ziua a treia a evenimentului este o zi de marți pentru femei și bărbați și cu totul pe linie – inclusiv medalii și o calificare olimpică – nu veți dori să o ratați.