Osaka și Paraty se luptă, dar Hit Quarter of Melbourne cu Halep Cruises | Sport

Japoneza Naomi Osaka revine împotriva britanicului Katie Poulter în timpul meciului feminin la Cupa Gippsland din Melbourne, pe 3 februarie 2021. - Reuters
Japoneza Naomi Osaka revine împotriva britanicului Katie Poulter în timpul meciului feminin la Cupa Gippsland din Melbourne, pe 3 februarie 2021. – Reuters

MELBOURNE, 3 februarie – Numărul trei mondial Naomi Osaka l-a împins pe numărul unu și pe Ashley Partey în pragul unui abis miercuri, dar ambii au supraviețuit unei ieșiri timpurii din Melbourne Park, în timp ce Simona Halep se uita fix.

Japoneza Osaka a muncit din greu împotriva faimosului Katie Poulter, dar a luptat pentru a câștiga 3-6, 6-3, 6-1 pentru a ajunge în sferturile de finală ale Cupei Gippsland.

Apoi o întâlnește pe Irina Camellia Peugeot din România în timp ce își pregătește pregătirile pentru Australian Open începând de luni.

„Ziua a fost foarte grea pentru mine. Mi s-a părut o nouă experiență jucând aici din nou după mult timp”, a spus Osaka.

„Pentru mine, am crezut că s-a jucat foarte bine. Trebuia să mă ridic la nivel, să mă duc în mine.

Ea a adăugat: „De fapt, am fost mai liniștită după ce am pierdut primul set, deoarece simțeam că sunt pentru mine, voiam doar să pot juca bine”.

Numărul britanic 371 Poulter, care l-a eliminat marți pe adolescentul Coco Gove, a trecut peste adversarul său lovit de vina și a terminat în primul set în 39 de minute.

Osaka, reorientată, și-a întărit unilateral intensitatea de evadare cu competiția din setul trei.

Kenin a plătit

De trei ori campioană de Grand Slam a învins-o confortabil pe franceza Alise Cornet în meciurile drepte, marți, în primul său meci competitiv, de când și-a revendicat al doilea titlu US Open în septembrie.

Numărul unu mondial Barty a fost, de asemenea, îngrozit în meciul său cu Marie Bozkova din Republica Cehă, dar și-a revenit din spate în setul secund pentru a câștiga cu 6-0, 4-6, 6-3.

READ  Cei doi semănători, Harimoto, îl conduc pe Mima în sferturile de finală

„La mijlocul meciului mi-a lipsit implementarea … dar sunt bucuros să-mi obțin condițiile în cele din urmă”, a spus Barty după o schimbare rapidă după ce a învins-o pe Anna Bogdan în jocuri consecutive marți seara.

Barty speră să depășească seceta de 43 de ani din titlul de simplu la Australian Open, iar Statele Unite se vor confrunta cu următorul Shelby Rogers.

Campioana Australian Open Sophia Kenin a fost, de asemenea, sub presiunea americanei Jessica Bigula, pierzând primul set și regăsindu-se cu 4-1 în urmă în setul secund înainte de a câștiga cu 5-7, 7-5, 6-2.

Kenin a spus: „Am fost mulțumit de felul în care am putut schimba lucrurile în al doilea set … mi-am găsit groapa”.

Numărul cinci mondial Elena Svitolina a trebuit să întârzie și pentru a o învinge pe campioana Open-ului Franței din 2017, Jelena Ostapenko, 6-7 (7/4), 6-3, 6-2.

Data viitoare, o va înfrunta pe belgianca de 20 de semințe, Elise Mertens, care a învins-o pe Caroline Garcia din Franța cu 7-6 (7/1), 6-3.

Numărul doi mondial Halep a bătut tendința și a învins-o pe Laura Siegmund în seturi drepte pentru a înscrie meciul din sferturile de finală ale Cupei Gippsland împotriva Rusiei Ekaterina Alexandrova, care a învins-o pe campioana Openului Franței Ija Swiatik cu 6-4 6-2.

„Sunt foarte fericit cu ambele jocuri, așa că este bine să revin”, a declarat Halep, care a învins-o cu ușurință pe Anastasia Potapova, luni.