OSCARS 2021: Lista completă a câștigătorilor

(Via Getty)

Cea de-a 93-a ediție a premiilor Oscar a avut loc aseară și, deși este puțin diferit anul acesta, mai sunt încă multe de vorbit.

Cele mai mari nume din cinematografie s-au adunat pentru a onora câștigătorii din acest an, locația schimbându-se pentru prima dată în mai bine de un deceniu. Evenimentul a avut loc în principal la Union Station istorică din Los Angeles, cu un eveniment suplimentar așezat la Dolby Theatre și în alte locații din întreaga lume, din cauza pandemiei.

Iată lista completă a câștigătorilor.

Cea mai buna poza

„Tată” (Sony Pictures Classics)

„Iuda și Hristosul Negru” (Warner Bros.)

Mank (Netflix)

Minar (A24)

„Nomadland” (Poze reflectorizante)

„Tânără promițătoare” (Focus Features)

„Sunetul metalului” (Amazon Studios)

„Procesul din Chicago 7” (Netflix)

Câștigător: „Nomadland” (Scout Pictures)

Cel mai bun actor într-un rol principal

Riz Ahmed (“Sunetul metalului”)

Chadwick Bosman („Fundul negru al lui Ma Rainey”)

Anthony Hopkins („tată”)

Gary Oldman („Mank”)

Stephen Yoon („Minar”)

Câștigător: Anthony Hopkins („Tată”)

Cea mai bună actriță într-un rol principal

Viola Davis („Fundul negru al lui Ma Rainey”)

Ziua Andrei („SUA împotriva Billy Holiday”)

Vanessa Kirby („Cut from a Woman”)

Frances McDormand („Nomadland”)

Carey Mulligan („Tânăra promițătoare”)

Câștigător: Frances McDormand („Nomadland”)

Cel mai bun actor într-un rol secundar

Sacha Baron Cohen (“Procesul din Chicago 7”)

Daniel Kaluuya („Iuda și Hristosul Negru”)

Leslie Odom, Jr. („O noapte în Miami”)

Paul Racey („Sunetul metalului”)

Lakeith Stanfield („Iuda și Hristosul Negru”)

Câștigător: Daniel Kaluuya („Iuda și Hristosul Negru”)

Cea mai bună actriță într-un rol secundar

Maria Bacalova („Borat Subsequent Moviefilm”)

Glenn Close („Hillbilly Elegy”)

Olivia Coleman („Tatăl”)

Amanda Seyfried („Mank”)

Yoh Jung-yeon (“Minari”)

Câștigător: Yoh Jong-yeon („Minari”)

READ  It was the Food Network Star 75 - Deadline

Cel mai bun lungmetraj de animație

Înainte (Pixar)

„Peste Lună” (Netflix)

„Oaia Shaun: Farmageddon” (Netflix)

„Suflet” (Pixar)

„Wolfwalkers” (Apple TV Plus / GKIDS)

Câștigător: „Suflet” (Pixar)

Cea mai bună cinematografie

„Iuda și Hristosul Negru” de Sean Bobbitt

„Deficiență”, Eric Messerschmidt

„Știrile lumii”, Dariush Volski

„Nomadland” Joshua James Richards

„The Chicago Trial 7”, Phedon Papamichael

Câștigător: „Noroc”, Eric Messerschmidt

Cel mai bun design de modă

Emma, ​​Alexandra Byrne

„Mank”, Trish Summerville

„Fundul a ceea ce negru ploios”, a spus Ann Roth

– Mulan.

„Pinocchio” de Massimo Cantini Parini

Câștigător: „Fundul negru al lui Ma Rainey” Anne Roth

Cel mai bun regizor

Thomas Winterberg („Un alt tur”)

David Fincher („Mank”)

Lee Isaac Chung („Minari”)

Chloe Chow („Nomadland”)

Emerald Fennell („Tânăra promițătoare”)

Câștigător: Chloe Chow („Nomadland”)

Cel mai bun film documentar

Colectiv (Magnolia Pictures & Shark)

„Crip Camp” (Netflix)

Agentul alunițelor (Gravitas Ventures)

„Profesorul meu de caracatiță” (netflix)

Time (Amazon Studios)

Câștigător: „Profesorul meu de caracatiță” (Netflix)

Cel mai bun subiect documentar scurt

Colette (călătorie în timp fără limite)

„Un concert este o conversație” (Breakwater Studios)

„Non-split” (câmp vizual)

„Hunger Ward” (documentare MTV)

„Cântecul de dragoste al lui Latasha” (Netflix)

Câștigător: „Colette” (Călătorie în timp fără limite)

Cea mai bună editare de film

Tată, Yorgos Lambrinus

„Nomadland”, Chloe Chow

„Tânăra promițătoare”, Frederic Thoraval

„Sunetul metalului”, de Mikel AG Nielsen

„The Chicago Trial 7”, Alan Baumgarten

Câștigător: “Sunetul metalului” Mikkel EG Nielsen

Cel mai bun lungmetraj internațional

Un alt tur (Danemarca)

Better Days (Hong Kong)

Colectiv (România)

„Omul care și-a vândut pielea” (Tunisia).

– Quo Vadis, Aida? (Bosnia si Hertegovina)

Câștigător: „O altă rundă” (Danemarca)

Cel mai bun machiaj și coafură

Emma, ​​Maryse Langan

READ  Seria turneului de nouă episoade din Flavourile României este acum disponibilă pe Netflix

„Hillbilly Elegy”, Erin Krueger McKash, Patricia Dehany, Matthew Mungle

Black Bottom a lui Ma Rainey, Sergio Lopez Rivera, Mia Neal și Jamaica Wilson

„Mank”, Kimberly Sittery, Gigi Williams

Pinocchio, Dalia Cooley, Anna Kipper, Sebastian Lochmann și Stephen Murphy

Câștigător: „Fundul negru al lui Ma Rainey”, Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson

Cea mai bună coloană sonoră

„Da 5 Bloods”, Terence Blanchard

Mank, Trent Resnor, Atticus Ross

„Minari”, Emile Moseri

„Știri mondiale” de James Newton Howard

„Sufletul”, Trent Resnor, Atticus Ross, John Baptiste

Câștigător: „Suflet”, Trent Reisnor, Atticus Ross, John Baptiste

Cea mai bună melodie originală

„Luptă pentru tine” („Iuda și Hristosul Negru”)

„Hear my voice” („Chicago Trial 7”)

Hsavík („Concursul Eurovision”)

„Io Si (Văzut)” („Viața dinainte”)

„Vorbește acum” („o noapte în Miami”)

Câștigător: „Luptă pentru tine” („Iuda și Hristosul Negru”)

Cel mai bun design de producție

„Tatăl” Peter Francis, Cathy Featherston

„Fundul a ceea ce Rainey este negru”, Mark Riker, Karen O’Hara, Diana Stoton

„Mank” de Donald Graham Burt și Jean Pascal

„Știrile lumii” de David Crank și Elizabeth Kennan

Tenet, Nathan Crowley, Cathy Lucas

Câștigător: „Mank”, Donald Graham Burt, Jean Pascal

Cel mai bun scurtmetraj de animație

Burrow (Disney Plus / Pixar)

„Genius Loci” (Kazak Productions)

Dacă se întâmplă ceva, te iubesc (Netflix)

Opera (monștri și nativi deopotrivă)

„Da-Oameni” (CAOZ hf. Hólamói)

Câștigător: „Dacă se întâmplă ceva, te iubesc” (Netflix)

Cel mai bun scurtmetraj live

“Sentiment”

Camera de mesaje

“prezentul”

„Doi străini îndepărtați”

„Ochiul alb”

Câștigător: „Two Distant Strangers” Travon Free și Martin Desmond Rowe

Cel mai bun sunet

Greyhound, Odin Benitez, Jason King, Christian P. Minkler, Michael Minkler și Jeff Sawyer

READ  JioFiber a câștigat concurența AirtelXStream, ACT și Tata Sky Broadband în calitate de ISP de top în Indexul Netflix în martie.

“Mank”, Raine Claes, Jeremy Molled, David Parker, Nathan Nance, Drew Konin

„Știrile lumii”, John Pritchett, Mike Prestwood Smith, William Miller, Oliver Tarney și Michael Ventum

„Sufletul”, Coya Elliott, Raine Claes, David Parker, Vince Carew

“Sunetul metalului”, Philip Blath, Nicholas Baker, Jaime Bakhecht, Michel Kotolink, Carlos Curtis, Carolina Santana

Câștigător: „Sunetul metalului”, Philip Blath, Nicholas Baker, Jaime Bakhecht, Michel Kotolink, Carlos Curtis, Carolina Santana

Cele mai bune efecte vizuale

„Dragostea și monștrii” de Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everett și Brian Cox

„The Midnight Sky”, Matt Casmere, Chris Lawrence, Dave Watkins, Max Solomon

„Mulan”, Sean Faden, Anders Langlands, Seth Murray, Steve Ingram

„Evan cel singuratic”, Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Columb și Martinez

Tenet, Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott R Fisher, Mike Chambers

Câștigător: „Tenet”, Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott R Fisher, Mike Chambers

Cel mai bun scenariu adaptat

„Borat Subsequent Moviefilm”, Peter Bainham, Sacha Baron Cohen, Gina Friedman, Anthony Haynes, Lee Kern, Dan Maser, Nina Pedrad, Erika Revenoya și Dan Swimmer

„Tatăl” Christopher Hampton, Florian Zeller

„Nomadland”, Chloe Chow

„Într-o noapte la Miami”, Kemp Bowers

„Tigrul alb”, Bahrani Ramen

Câștigător: „Părintele” Christopher Hampton, Florian Zeller

Cel mai bun scenariu original

„Iuda și Hristosul Negru”, Will Pearson, Shaka King, Keith Lucas și Kenneth Lucas

Minary, Lee Isaac Chung

„Tânără promițătoare”, Emerald Fennell

„Sunetul metalului”, Abraham Marder, Darius Marder, Derek Cianfrance

„The Chicago Trial 7”, Aaron Sorkin

Câștigător: „Tânăra promițătoare”, Emerald Fennell

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *