Pasul decisiv al lui Zlatan Ibrahimovic în Suedia și victoria Spaniei asupra Greciei – Runda de calificare la Cupa Mondială | știri despre fotbal

Spania a fost frustrată după ce a remizat joi 1-1 cu Grecia în primul meci de calificare pentru Cupa Mondială 2022 din grupa B.

Alvaro Morata a deschis scorul din apropiere pentru gazdă în minutul 32, la câteva minute după ce Dani Olmo a lovit transversala de la distanță.

Cu toate acestea, cu doar o oră înainte de trecere, supleantul Inigo Martinez – în locul căpitanului Sergio Ramos – a fost penalizat pentru un atac rapid asupra mijlocașului grec Giorgos Masuras. Anastasios Backacitas a lovit mingea din punctul de penalizare pentru a uimi de partea lui Luis Enrique.

Morata a refuzat cea mai bună șansă a țării sale de a câștiga o lovitură de cap direct către portar, deoarece Spania a dominat mingea, dar s-a străduit să creeze șanse clare împotriva vizitatorilor.

Previzualizați imaginea

0:41

Zlatan Ibrahimovic a făcut golul victoriei pentru Viktor Klison împotriva Georgiei cu o anumită abilitate în zona de penalizare

Zlatan Ibrahimovic a făcut singurul gol pentru Viktor Klison Suedia bate Georgia 1-0 la întoarcerea sa la fotbalul internațional în grupa a doua.

După o absență de aproape cinci ani, Ibrahimovi, atacantul milanez în vârstă de 39 de ani, a devenit cel mai în vârstă jucător care a reprezentat Suedia, depășind recordul de 38 de ani și 59 de zile deținut anterior de portarul Thomas Ravelli.

El a amenințat echipa vizitatoare la începutul reprizei a doua, dar echipa suedeză s-a dezvoltat treptat în meci, centrul atacant Ibra Klison, Alexander Isaac și Diane Kulusevsky asumându-și responsabilitatea.

Suedia a preluat conducerea cu 10 minute înainte de sfârșitul primei reprize, când Ibra a lovit o minge în suprafața de pedeapsă și a returnat-o într-un unghi îngust pentru ca Clison să ia atingerea și să lovească plasa.

Zlatan Ibrahimovic îl urmărește pe Georgia Lasha Devaly
imagine:
Zlatan Ibrahimovic a făcut golul victoriei pentru Viktor Klison

Cu suedezii neglijați de multe ori în posesia sa, Georgia a creat câteva șanse decente și a renunțat la cele mai bune dintre ele împotriva suplinitorului Lifan Shenglia în minutul 82, dar Christopher Nordfield a dat un răspuns splendid pentru a-și păstra foaia curată.

A dat goluri lui Leon Goretzka, Kai Havertz și Ilkay Gundogan Germania A câștigat cu 3-0 acasă Islanda Într-o luptă dezechilibrată a lui J.

Germania 3-0 Islanda

2:32

Repere ale meciului grupei J dintre Germania și Islanda în calificările la Cupa Mondială Europeană FIFA

Goretzka și germanul Havertz au preluat conducerea cu 2-0 în prima repriză, cu șapte minute înainte ca Gundogan să câștige cu un șut puternic în minutul 56.

Germania a preluat conducerea după o mișcare exaltantă, când Joshua Kimmich l-a găsit pe Serge Gnabry în suprafața de pedeapsă cu o pasă foarte îngrijită și ultima sa atingere către Goritska pentru a o lovi în plasă în al treilea minut.

Havertz a făcut 2-0 după ce o altă pasă a lui Kimmich a fost ruptă de Leroy Sane, care i-a returnat mingea atacantului Chelsea pentru a lovi mingea într-un șut redus pentru prima dată de la o distanță de 12 metri.

Ilkay Gundoga celebrează golurile marcante pentru Germania
imagine:
Ilkay Gundogan sărbătorește al treilea gol al Germaniei

Gazdele au ridicat picioarele de pe pedală după șutul lui Gundogan, dar ar fi putut adăuga al patrulea gol când Gnabry a lovit bara cu un șut puternic în minutul 70.

Robert Lewandowski a marcat un gol răsunător în minutul 83 Polonia A luptat înapoi pentru a câștiga un egal cu 3-3 Ungaria Într-un grup de primăvară mă confrunt cu el.

Ungaria a preluat conducerea în minutul al șaselea, când Roland Slye a capturat pasul lui Attila Viola și a tras pe partea dreaptă și a tras cu un șut redus în Wojciech Chesney în apropierea stâlpului.

3:44

Repere ale meciului dintre Ungaria și Polonia în grupa A a calificărilor la Cupa Mondială Europeană FIFA

Gazdele și-au dublat avantajul în minutul 53, când Adam Szalai a înscris în plasă din interiorul suprafeței de pedeapsă, iar echipa maghiară, condusă de Marco Rossi, a arătat bine împotriva Poloniei, care nu a lovit un șut în țintă.

Antrenorul polonez Paulo Sousa a făcut o triplă înlocuire în minutul 59 și doi dintre cei introduși, Krzysztof Piatek și Kamil Jozwiak, au avut un efect imediat.

Piatik a sunat cu o centrare scăzută a lui Gregorz Kryshoviak pentru a-l învinge pe Peter Gulasi cu un final încrezător și câteva momente mai târziu, apărarea Ungariei s-a prăbușit, permițându-i lui Josuiak să intre în suprafața de pedeapsă și să introducă mingea în plasă.

Ungaria s-a regrupat și și-a recâștigat conducerea când Salai a centrat de pe flancul stâng și fundașul Willy Urban a lovit mingea în bara din spate.

Anglia 5-0 San Marino

3:23

Repere ale meciului Anglia-San Marino din grupa A în calificările la Cupa Mondială a FIFA FIFA

Dar Lewandowski, pericul polonez, atacantul Bayern München, a obținut un punct cu o lovitură puternică atunci când Bartosz Berezinski l-a găsit în suprafața de pedeapsă și a lovit mingea pe lângă Gulasi în colțul de sus.

Viola a fost eliminat pentru Ungaria în timpul accidentării după ce a primit un al doilea cartonaș galben.

În altă parte, Ole Watkins a marcat un gol în meciul său internațional Debut și Dominic Calvert-Lewin au lovit de două ori Anglia Trecutul trecut San Marino 5-0 în calificările inaugurale la Cupa Mondială.

Scoția 2-2 Austria

4:40

Repere ale meciului dintre Scoția și Austria în grupa a șasea a calificărilor la Cupa Mondială a FIFA FIFA

Lovitura dramatică a lui John McGinn a fost evidențiată Scoţia Personajul care vine din spate de două ori pentru a-l lega 2-2 Austria În parcul Hampden.

Prima repriză a văzut goluri de la Domenico Berardi și Siro Immobile în prima repriză Italia bate Irlanda de Nord 2-0 în meciul de deschidere al calificărilor la Cupa Mondială Grupa C din Parma.

Italia 2-0 Irlanda de Nord

3:04

Repere ale meciului dintre Italia și Irlanda de Nord în grupa C a calificărilor la Cupa Mondială a FIFA FIFA

Elveţia A fost 3-1 câștigătoare împotriva BulgariaȘi-au marcat cele trei goluri după 12 minute de meci. Martin Braithwaite a marcat, de asemenea, devreme în favoarea sa Danemarca Și lovesc Israel 2-0 în Grupa F, unde meciul a fost disputat în fața unei mulțimi rare de fani ai lui Al Watan.

El a dat golul lui Iannis Hagee în minutul 86 România A câștigat cu 3-2 Macedonia de NordDupă ce Macedonia de Nord a finalizat o revenire de pe urma 2-0. Liechtenstein A fost aproape să adune primul său punct de calificare la Cupa Mondială din 2013, dar golul lui Noah Frommelt în minutul 83 i-a dat o victorie cu 1-0. Armenia.

Insulele Faror A obținut un egal cu 1-1 târziu împotriva Moldova In timp ce Albania A smuls victoria cu 1-0 Andorra.

READ  Criza din Ucraina: studenții indieni blocați la granița cu România cer evacuați