Penalizarea lui Rashford dă Angliei 1-0 victorie asupra României

Middlesbrough, Anglia, 6 iunie (Reuters) – Echipa provizorie a Angliei a învins România 1-0 în ultimul său meci de încălzire la Euro 2020 duminică, Marcus Rashford a marcat un penalty în minutul 68 după ce managerul Gareth Southgate a făcut nouă schimbări în echipă. A învins miercuri Austria cu același scor.

Rashford l-a lăsat pe Florin Nitta înrădăcinat în linia sa cu un penalty superb după ce Tiberio Nightmare l-a eliminat pe Jack Grealish, dar portarul român a reușit bine 10 minute mai târziu, când a salvat penalty-ul lui Jordan Henderson.

Henderson a revenit la acțiune pentru prima dată de când a fost eliminat cu o accidentare la coapsă în februarie și după ce a devenit înlocuitor în prima repriză, căpitanul Liverpool a ratat un penalty în minutul 78.

Ambele echipe au creat șanse într-un joc plin de viață la Riverside, iar Anglia a căzut de două ori în prima repriză, înainte ca portarul Angliei Sam Johnston să-l blocheze pe Dean Sorescu cu o oprire fină.

Dominic Calvert-Lewin a dat cu capul transversal în minutul 32, după ce James Ward-Prowse a executat o lovitură liberă și Jadon Sancho a lovit șase minute mai târziu, cu un șut superb din interiorul suprafeței de pedeapsă.

Continuând, Anglia a scăpat din nou de frică la scurt timp după aceea, Johnston a salvat o salvare fină pentru a bloca un șut puternic de la distanță al lui Andre Evan înainte ca Henderson să rateze un penalty.

Fundașul Vlad Cherichis l-a trimis pe Calvert Lewin să-l susțină într-o provocare aeriană ciudată, dar Henderson nu a reușit să profite de ocazie, deoarece Nita a sprintat în direcția corectă pentru a șterge șutul său scăzut și apoi a înăbușit recuperarea.

READ  Recenzie: Miracle - Cineuropa

Înlocuitorul Angliei, Judd Bellingham, s-a apropiat de celălalt capăt cu o lovitură de cap la poarta îndepărtată în ultimele minute, în timp ce gazdele au continuat să apese în căutarea unui al doilea gol.

Anglia și-a deschis campania europeană de grupa D împotriva Croației la Wembley duminica viitoare, înainte de a înfrunta Scoția pe 18 iunie și Republica Cehă patru zile mai târziu, în același loc.

Scoțienii au câștigat, de asemenea, ultimul lor meci amical dinaintea turneului între 11 iunie și 11 iulie, cu un gol al lui Shee Adams, care le-a oferit o victorie cu 1-0 asupra Luxemburgului de 10 oameni.

Lovitura liniștită a lui Adams a trecut în fața portarului luxemburghez Anthony Morris în minutul 28 înainte ca fundașului central al echipei gazdă Vahid Salimovic să i se acorde cartonașul roșu direct în minutul 34 pentru un alt fault asupra lui Lyndon Dix.

Scoția și-a deschis campania împotriva cehilor la Hampden Park pe 14 iunie și va înfrunta Croația în același loc pe 22 iunie după meciul cu Anglia.