Petra Kvitova o înlocuiește pe cap de serie Arina Sabalenka în Dubai

8 octombrie 2020 Paris, Franța;  Petra Kvitova (CZ) în acțiune în timpul meciului ei împotriva Sofia Kenin (SUA) în ziua a 12-a de la Roland Garros.  Credit obligatoriu: Susan Mullane-USA TODAY Sports

8 octombrie 2020 Paris, Franța; Petra Kvitova (CZ) în acțiune în timpul meciului ei împotriva Sofia Kenin (SUA) în ziua a 12-a de la Roland Garros. Credit obligatoriu: Susan Mullane-USA TODAY Sports

Petra Kvitova a marcat cu 6-4, 6-4, cap de serie, Arina Sabalenka, din Belarus, în turul doi strâns, miercuri, la Dubai Duty Free Tenis Championships din Emiratele Arabe Unite.

Cehia necaps de serie a depășit deficitul cu 3-2 în ambele seturi, lovind șapte ași și salvând trei din cinci puncte de break în meciul care a durat o oră și 25 de minute. Kvitova, campioana din Dubai în 2013 și vicecampioana în 2019, și-a câștigat a 11-a victorie în carieră împotriva unei concurențe care s-a clasat pe locul al doilea.

Sabalenka, pe locul doi în lume, nu a fost singura sămânță care a ieșit pe ușă. Ucraineana Dayana Yastremska a învins-o pe a doua cap de serie, Barbora Krezhikova, cu 6-3, 7-6 (3). Rusoaica Veronika Kudretova a învins-o pe campioana apărătoare și pe a patra cap de serie, Garbine Muguruza, cu 3-6, 6-4, 6-4. Letonia a învins-o pe Jelena Ostapenko cu 4-6, 6-1, 7-6 (4) împotriva a șasea cap de serie Iga Swiatek Polonia. Cap de serie a 10-a ucraineană Elina Svitolina a pierdut cu 7-6 (0), 6-2 în fața elveției Gilles Techmann.

Cap de serie tunisianul nr. 8, Ons Jabeur, s-a calificat în siguranță în sferturile de finală cu o victorie cu 6-3 și 6-1 în fața Jessica Pegula. Campioana Dubai 2020 Simona Halep a avansat și ea cu o victorie cu 6-3 și 6-2 în fața compatriotei Elena Ross. Cehia Marketa Vondrosova a învins-o pe rusoaica Varvara Gracheva cu 6-2, 6-2.

READ  Urmărește meciul Liverpool-Real Madrid - transmis în direct pe internet și informații TV globale - Liverpool FC