Poli Yash – CFR Cluj 1-0. Dan Petresco, eliminat din Cupa României

• Rezultatele înregistrate vineri și sâmbătă în Cupa României pot fi vizualizate aici
  • Echipele s-au calificat în optimile Cupei României: Farul, Dinamo, Turris, U Cluj, Chindia, Gaz Metan, Petrolul, FC Botoșani, Astra, CS Universitatea Craiova, ACS Viitorul Pandurii, Dunărea Călărași, ASU Poli Timișoara
  • FCSB Calificat pentru „Masa Verde”, după ce Gloria Buzău nu a putut participa, din cauza focarului Covid-19
  • Mâine de la ora 14:00 Csikszereda Vizitează-le de la Utah, În ultimul joc al acestei etape.

Julian Dima a făcut meciul prăfuit: două penalty-uri respinse pentru Cluj

Confruntarea dintre Poli Iași și CFR Cluj a fost atipică. Deși moldovenii au fost gazde, meciul s-a desfășurat la Gruia, la cererea campioanei României. Începutul a fost foarte fragmentar, și multe erori și 3 penalizări solicitate de Cluj! La un moment dat în Piața Iași, Chipchi a văzut și cartonașul galben, iar Julian Dima a considerat că a făcut simularea.

Revanșele de scenă ale TV Digi Sport au arătat altceva:

• Angiulli îl ține pe Chipciu în careu în minutul al treilea. Decizie corectă: penalizare pentru CFR.
  • În minutul 23, același fundaș belgian Polli comite un fault în zona de penalizare, după ce a fost respins de la o distanță de 5 metri cu cotul.. Decizie corectă: penalizare CFR și sabot de casare la Iași.
  • Etapa este la maxim în minutul 9. De asemenea, Angioli încearcă să respingă, susținându-l pe Chipciu, revenind din inerție și pașii mijlocașului în zona de penalizare. Dima a avut o acoperire regulată aici pentru lovitura de pedeapsă.

CFR Cluj, eliminată de Polly Yash din Cupă

Calificarea a fost decisă în minutul 63 când Andreas Kalkan Trimiteți o „urmărire” mai mare de 20 de metri. Mingea s-a oprit lângă veriga stângă a porții lui Sandomirski.

READ  Koncar livrează echipamente centralelor hidroelectrice din România și Noua Zeelandă

Dan Petresco a făcut totul pentru a face egal. El i-a trimis pe toți jucătorii atacanți pe teren, iar „muncitorii din calea ferată” au presat în mod vizibil terenul adversarului în ultimul sfert de oră. Alexandru Păun a avut cele mai mari șanse de egalitate cu o execuție forțată în afara careului, lovind bara transversală.

Dan Petresco, au mai rămas două goluri

După ce a fost eliminat din Cupa României, CFR Cluj a continuat să lupte pe două fronturi. Joi, de la ora 22:00, campioana României primește CSKA Sofia într-un meci decisiv din Grupa A din Liga Europeană. Duminică, CFR se deplasează la Iași, în turneu, pentru a răzbuna echipa lui Daniel Pancu.

Finala: Poli Yash – CFR Cluj 1-0

Exact. 76: Păunul a lovit bara cu o lovitură violentă de la o distanță de 20 de metri.
Exact. 74: Dan Petresco oferă și dublare. Folosiți toate armele ofensive în ultimul sfert al orei.
Exact. 71: Atac asupra Polly Gate. Fundașii au blocat șuturile lui Latofljevic, Bonn și Suárez.
Exact. 64, golul lui Poli Iași: Andreas Kalkan șutează din afara careului. Mingea se oprește lângă bara transversală fără speranță pentru Sandomirsky.
Exact. 59: Voitos execută o lovitură liberă de la 20 de metri. Chipciu s-a îndepărtat ușor de gol. Wall a deviat mingea.
Exact. 46: Dan Petresco îl introduce pe Susic în locul lui Manea.

A doua repriză a început!

Prima jumătate s-a terminat!
Exact. 23: Zonic nu a reușit să reia golul dintr-o poziție ideală, la 6 metri de trunchiurile Yash. Centrul era deținut de Christian Mania.
Exact. 3: Alexandru Chipciu a primit cartonașul galben pentru lovirea mingii în ciuda fluierului.
Exact. 2: Începutul meciului este fragmentar. „Central” Julian Deema a emis 3 erori în primele 90 de secunde.

READ  Plan regional de răspuns pentru refugiați Situația din Ucraina (ianuarie-decembrie 2023): Filiala România - România