Raducioiu sugerează că România și-a permis să învingă Spania la Euro 96 – ultimele știri, știri de ultimă oră, cele mai tari titluri

Fost atacant român Florin RaducioiuAseară, el a stârnit controverse în țara sa, insinuând acest lucru România – Spania Din ultima zi a celui de – al doilea grup la Euro 1996 în Anglia Ar fi putut fi trucat, așa cum a sugerat fostul internațional bulgar în urmă cu câteva zile Ivo Georgiev.

„Mi s-a părut că apărarea noastră era complet confuză și nu știa cine ar trebui să urmărească, era o problemă”, a spus fostul jucător al AC Milan și RCDE Espanyol, printre alții, într-un interviu la televiziunea locală.

În acel meci, Spania a câștigat 1-2 cu un gol al lui Guillermo Amour în minutul 84 pentru a se califica în optimile de finală, înaintea Bulgariei, care nu a trecut dincolo de etapă terminând pe locul trei în grupă cu un punct mai puțin.

Raducioiu, inițiatorul acelui meci, a încercat să evite să facă aprecieri cu privire la această chestiune, dar a ajuns să spună, la întrebarea despre comentariile lui Georgiev, că faptul că echipa sa nu era „în alertă” i-a dat „ce gândește”.

„Una dintre problemele noastre a fost că România a mers cot la cot cu Spania, vă spun asta cu siguranță. Au părăsit rezultatul spaniol, acesta este adevărul”, a declarat Georgiev pentru site-ul sportiv bulgar Sportal.bg.

Fostul atacant a spus: „Uite ce au făcut fundașii români în jocul împotriva Spaniei în ultimele minute, nu au avut nicio șansă și i-au lăsat să înscrie”.

Un alt membru al echipei naționale a României, fostul atacant al lui Tottenham și Sevilia, Elie Dumitresco, și-a exprimat, de asemenea, opinia cu privire la controversă.

„Nu cred în această ipoteză”, a spus fostul jucător și acum antrenor, care a atribuit presupusa relaxare a echipei în ultimele minute faptului că erau deja descalificate sportiv.

„Toată lumea se gândea să plece în vacanță”, a spus Domitrisco, care nu s-a aliniat în acel meci.