Raport WTA: Ashley Barty conduce în Stuttgart

TENIS – WTA 500 – Stuttgart Open – Porsche Arena, Stuttgart, Germania – 23 aprilie 2021 Australianul Ashley Barty răspunde în timpul meciului din sfertul de finală împotriva mingii Karolina Pliskova Republica Cehă prin Reuters / Marijan Murat

Primul și al doilea clasament, australianul Ashley Barty și, respectiv, românca Simona Halep, au obținut vineri două victorii în sferturile de finală și s-au mutat în semifinalele Campionatului de tenis Porsche de la Stuttgart, Germania.

Lor li s-a alăturat ucraineanul, al patrulea cap de serie, Svitolina, pentru a o depăși pe a șaptea cap de serie Petra Kvitova din Cehia cu 6-7 (4), 7-5, 6-2.

Svitolina a avut nevoie de 2 ore și 37 de minute pentru a câștiga meciul, salvând 13 din cele 16 puncte pentru o pauză (81,3 la sută).

A 5-a capodoperă Arena Sabalenka din Belarus se va întâlni cu Halep după ce a câștigat maratonul cu trei seturi în 2 ore 28 minute 7-5 4-6 6-1 împotriva Estoniei Annette Kontavit.

Halep din Rusia a omis-o pe Ekaterina Alexandrova cu 6-1, 6-4, salvând opt din cele 10 puncte de rupere în timp ce a câștigat cu 70% în primul său serviciu.

Barty s-a luptat să o depășească pe Karolina Pliskova, câștigând cu 2-6, 6-1, 7-5. Pliskova a fost perfectă la punctele de întrerupere, dar a avut doar trei astfel de șanse în tot meciul.

În al treilea set decisiv cu slujba lui Pliskova, Partey a câștigat 13 din 18 puncte pentru al doilea serviciu, în timp ce Pliskova a reușit să câștige doar cinci din 15 puncte din al doilea serviciu al lui Party.

READ  Novak Djokovic continuă să joace prin bariera durerii, Karatsev stabilește un record de 25

Campionatele TEB BNP Paribas de tenis, Istanbul

Numărul unu belgian Elise Mertens a învins-o pe Cehia Katrina Senyakova cu 6-4 6-4 pentru a avansa în semifinale, unde o va întâlni pe a treia cap de serie Veronica Kodermetova din Rusia.

Kadermatova a învins-o pe românca Anna Bogdan cu 2-6, 6-3, 6-3.

Celelalte semifinale prezintă o pereche de jucători neclasați.

Ucraineana Marta Kostyuk a învins-o pe croata Anna Konjo cu 7-5 4-6 6-3, în timp ce românca Sorana Kirstia a condus după ce a câștigat primul set cu 6-4 pe franceza Fiona Vero, care a trebuit să se retragă.