Raport WTA: Ashley Barty conduce în Stuttgart

TENIS – WTA 500 – Stuttgart Open – Porsche Arena, Stuttgart, Germania – 23 aprilie 2021 Australianul Ashley Barty răspunde în timpul meciului din sfertul de finală împotriva mingii Karolina Pliskova Republica Cehă prin Reuters / Marijan Murat

Primul și al doilea clasament, australianul Ashley Barty și, respectiv, românca Simona Halep, au obținut vineri două victorii în sferturile de finală și s-au mutat în semifinalele Campionatului de tenis Porsche de la Stuttgart, Germania.

Lor li s-a alăturat ucraineanul, al patrulea cap de serie, Svitolina, pentru a o depăși pe a șaptea cap de serie Petra Kvitova din Cehia cu 6-7 (4), 7-5, 6-2.

Svitolina a avut nevoie de 2 ore și 37 de minute pentru a câștiga meciul, salvând 13 din cele 16 puncte pentru o pauză (81,3 la sută).

A 5-a capodoperă Arena Sabalenka din Belarus se va întâlni cu Halep după ce a câștigat maratonul cu trei seturi în 2 ore 28 minute 7-5 4-6 6-1 împotriva Estoniei Annette Kontavit.

Halep din Rusia a omis-o pe Ekaterina Alexandrova cu 6-1, 6-4, salvând opt din cele 10 puncte de rupere în timp ce a câștigat cu 70% în primul său serviciu.

Barty s-a luptat să o depășească pe Karolina Pliskova, câștigând cu 2-6, 6-1, 7-5. Pliskova a fost perfectă la punctele de întrerupere, dar a avut doar trei astfel de șanse în tot meciul.

În al treilea set decisiv cu slujba lui Pliskova, Partey a câștigat 13 din 18 puncte pentru al doilea serviciu, în timp ce Pliskova a reușit să câștige doar cinci din 15 puncte din al doilea serviciu al lui Party.

READ  Previzualizare: Andorra vs România - Predicții, Știri pe echipe, formații

Campionatele TEB BNP Paribas de tenis, Istanbul

Numărul unu belgian Elise Mertens a învins-o pe Cehia Katrina Senyakova cu 6-4 6-4 pentru a avansa în semifinale, unde o va întâlni pe a treia cap de serie Veronica Kodermetova din Rusia.

Kadermatova a învins-o pe românca Anna Bogdan cu 2-6, 6-3, 6-3.

Celelalte semifinale prezintă o pereche de jucători neclasați.

Ucraineana Marta Kostyuk a învins-o pe croata Anna Konjo cu 7-5 4-6 6-3, în timp ce românca Sorana Kirstia a condus după ce a câștigat primul set cu 6-4 pe franceza Fiona Vero, care a trebuit să se retragă.