Raport WTA: Elise Mertens a depășit capul de serie pentru a câștiga în Tunisia

22 octombrie – A doua cap de serie, Elise Mertens, a încheiat duminică o rundă dominantă la Yasmine Open de la Monastir, învingând-o pe prima serie de serie, Yasmine Paolini, din Italia, cu 6-3, 6-0, pentru a câștiga titlul în Tunisia.

Belgiana Mertens nu a pierdut niciun set toată săptămâna în drumul ei spre câștigarea celui de-al optulea titlu de simplu din cariera ei. Ea a pierdut mai mult de trei meciuri din grupă o singură dată în timpul căutării pentru trofeu.

Dominația a continuat duminică, când Mertens a câștigat 63 la sută din totalul de puncte (57 din 91), a transformat șase din 11 puncte de break și a câștigat 74 la sută din puncte la primul serviciu, comparativ cu 40 la sută pentru Paolini, în timpul celor 70 de minute. meci.minut. .

Jiangxi Open

Kateryna Siniakova a depășit trei puncte de meci, șapte greșeli duble și primul set pentru a învinge a treia cap de serie Marie Bouzkova și a câștigat finala integrală cehă cu 1-6, 7-6(5), 7-6(4) de la Nanchang. China.

Meciul dintre echipe a durat trei ore și 33 de minute, făcând-o cea mai lungă finală WTA din 2023. Doar al doilea set a durat o oră și 40 de minute.

După ce a luptat cu un punct de campionat în al doilea set pentru a egala meciul, Siniakova s-a trezit din nou jos în al treilea, cu 5-3 în urmă și căutând încă două puncte de meci. Ea a câștigat acel meci și apoi următoarele două, câștigând titlul cu 6-5. Bouzkova și-a rupt serviciul pentru a începe tiebreak-ul.

READ  Autoritățile de fotbal s-au îndreptat către pedepse mai dure pentru abuzuri rasiale în ultimul deceniu

Transilvania Open

Germana Tamara Korbach a câștigat primul ei titlu WTA, învingând-o pe favorita din țara natală cu 6-3, 6-4 la Cluj-Napoca, România.

A fost prima rundă finală pentru Korbach, în vârstă de 28 de ani, care a avut nevoie de o oră și 52 de minute pentru a câștiga.

Ross a condus cu 3-0 în primul set, dar Korbach a preluat controlul meciului câștigând șase jocuri la rând pentru a lua setul. Ea a transformat șase din 10 oportunități de break point în ziua împotriva lui Ross, o intrare wild card în turneu.