RB Leipzig 0-5 Liverpool: Darwin Nunez a marcat patru goluri în repriza a doua pentru a deschide contul Roșilor | știri despre fotbal

Deținătorul recordului de la Liverpool, Darwin Nunez, care se ridică la 85 de milioane de lire sterline, și-a deschis contul pentru noua sa echipă, înscriind patru goluri în repriza secundă pentru a-i ajuta pe roșii să-l învingă pe RB Leipzig cu 5-0 într-un amical de pre-sezon pe Red Bull Arena.

Nunez, care s-a mutat la Anfield de la Benfica la începutul acestei veri, a început jocul de pe bancă, șeful lui Liverpool, Jurgen Klopp, optând pentru o echipă de start puternică, în timp ce își continua pregătirile de pre-sezon.

Cu toate acestea, după ce Mohamed Salah a oferit echipei sale un avantaj în prima repriză cu un final bun devreme, a devenit spectacolul lui Nunez după prima repriză, când atacantul uruguayan a marcat un hat-trick în minutul 20, înainte de a încheia un meci de neuitat. Cu un gol în ultimul minut, când oaspeții au pornit spre o victorie confortabilă.

Cum și-a deschis Nunez contul la Liverpool

Thiago Alcantara începe meciul de la Liverpool
imagine:

Cu noul sezon din Premier League la doar două săptămâni distanță și o confruntare cu campionii Manchester City în Community Shield la orizont, Klopp a început cu ceea ce ar putea fi considerat prima sa alegere în formația de start a Germaniei și a obținut profit. în timp ce a produs un ecran lustruit pentru jucătorii săi.

Cu nivelurile de fitness îmbunătățindu-se cu fiecare ieșire, aceasta semăna mai mult cu echipa Liverpool pe care am văzut-o în campania lor record în sezonul trecut, decât cu echipa umilită cu 4-0 de rivalii Manchester United la Bangkok în urmă cu zece zile.

Apoi, oaspeții au luat conducerea doar opt minute mai târziu, când Leipzig a făcut o mizerie de îndepărtare a mingii, permițându-i lui Roberto Firmino să-l conducă pe Salah în poartă, atacantul făcând fără greșeală o lovitură laterală superbă în plasă. Colțul din stânga jos al porții.

Mohamed Salah sărbătorește cu Roberto Firmino după ce a marcat împotriva lui RB Leipzig
imagine:
Mohamed Salah de la Liverpool sărbătorește cu Roberto Firmino după ce a marcat împotriva lui RB Leipzig

Ambele echipe au avut ocazia să adauge scorul în prima repriză, Adrian – acoperindu-l pe accidentat Alisson – s-a oprit pentru o reacție inteligentă de a-l respinge pe Cristober Nkunko în prima repriză, înainte de a-l introduce pe Nunez ca atacant central pentru Firmino. In timpul pauzei.

READ  Tenis de masă: singaporeanul Isaac Kwik ajunge pe primul loc în clasamentul mondial masculin sub 15 ani, știrile sportive și cele mai importante știri

Și i-au trebuit doar trei minute pentru ca atacantul să scape de marcajul noii sale echipe, când Luis Diaz a fost scos din suprafața de pedeapsă de portarul gazdelor pentru a primi o lovitură de pedeapsă, Salah dând responsabilitățile noii sale echipe. partener în grevă.

Noutățile echipei

Antrenorul lui Liverpool, Jurgen Klopp, a optat pentru o formație de start puternică, pe măsură ce pregătirile de pre-sezon ale echipei sale se accelerează.

Germanul a mers cu prima alegere cu un quad defensiv, în timp ce Adrian a continuat să-l înlocuiască pe accidentatul Alisson în poartă.

Între timp, a existat un mijlocaș format din Fabinho, Naby Keita și Thiago Alcantara, în timp ce căpitanul Jordan Henderson a căzut de pe bancă, cu Luiz Diaz și Mo Salah de ambele părți ale lui Roberto Firmino ca atacant central.

Cu toate acestea, roșii au rămas nevătămați ca Alex Oxlade-Chamberlain și Diogo Jota.

Nunez nu a ratat penalty-ul, în ciuda faptului că Janis Blaswich a ghicit drumul corect și a dat o mână pe șutul său, înainte de a adăuga un al doilea trei minute mai târziu.

Thiago Alcantara a făcut bine inițial să recupereze mingea adânc în jumătatea Leipzig cu piciorul întins, înainte ca Trent Alexander-Arnold Nunez să lovească un șut bun din interiorul stâlpului îndepărtat al atacantului uruguay.

Christopher Nkunko într-un meci împotriva lui Liverpool
imagine:

La jumătatea reprizei secunde, tânărul de 23 de ani a completat un hat-trick cu un adevărat gol al vânătorului de la șase metri, atingând centrarea lui Harvey Elliott din flancul drept când a fost măturat de toți colegii săi.

Cu toate acestea, noul om nu a terminat acolo și, pe măsură ce meciul a intrat în ultimul minut, colegul sub-marca Fabio Carvalho a sprintat înainte și l-a concediat pe atacant pe partea stângă a suprafeței, înainte ca drive-ul său să-și găsească cumva drum prin Blaswich. pentru a finaliza o noapte de neuitat. Cel mai scump jucător din istoria lui Liverpool.

Klopp: Deschizând Cutia Pandorei lui Nunez

Nunez a părut încrezător pe parcursul apariției sale
imagine:

Jurgen Klopp a salutat „noaptea perfectă” pentru noul angajat Darwin Nunez…

„În prima repriză au fost momente bune, momente de mai puțină calitate, mișcare insuficientă, trebuie să ne obișnuim cu cât de greu este să joci 50, 60, 70 de minute – iar la final 90 sau 120. Corpul uman este ca asta, trebuie sa te obisnuiesti din nou.

„Când ne-am chinuit puțin, era întotdeauna după o pauză de trei minute, am jucat din nou fotbal, apoi am făcut o pauză adâncă și am jucat din nou fotbal. Și am vrut să fiu mai dificil cu noi înșine, să trecem de acel punct, sezonul și mișcați mai mult, cred că am făcut asta. A doua repriză a intrat clar. Hindu, Millie – ambele au fost foarte animate.

Marcel Halstenberg se ocupă de Salah
imagine:

„Hindus dintr-o dată, când avea opt ani, s-a întors și ne-am creat ocazii. Apoi Mo Darwin a dat penalty și Darwin, careul Pandorei a fost deschis. Aceasta este, desigur, o noapte perfectă pentru el.”

„Întotdeauna credem că dacă plătiți mulți bani, jucătorii nu vor simți nicio presiune sau orice altceva. Toți sunt ființe umane complet normale și prima atingere nu este perfectă și apoi dintr-o dată… această generație de jucători citește rețelele de socializare , ceea ce nu este chiar inteligent, dar ei o fac.

„Deodată te grăbești și astfel de lucruri. Acesta este cel mai bun mod de a opri toate aceste discuții. Este un atacant diferit de ceea ce avem noi sau de ceea ce avem, dar este foarte bun.”

READ  Premiile Alexandreon 2023 vor fi dedicate tinerilor sportivi - un concept nou în România - și vor avea loc pe 6 aprilie.

Analiză: Nunez a ajuns la Liverpool

Ben Grounds în Sky Sports:

Jurgen Klopp stătea pe găleată cu picioarele încrucișate la un moment dat în timpul celei de-a doua reprize, când a privit pe banda stângă la Red Bull Arena și ar fi fost mulțumit de ceea ce a văzut.

Urmărește-l pe Jurgen Klopp la Red Bull Arena
imagine:

„Știe că în sezonul viitor, chiar și la plecarea lui Sadio Mane, se confruntă săptămânal cu o mare bătaie de cap la selecție. Un ban la gândurile lui Roberto Firmino, atunci, al cărui înlocuitor în prima repriză a marcat un hat-trick în prima repriză, a condus 23 de minute.

Darwin Nunez a sosit la Liverpool, declarându-se că modul în care vă puteți imagina că va da fiori în spatele fundașilor din Premier League.

Darwin Nunez își sărbătorește hat-trick-ul împotriva lui RB Leipzig
imagine:

RB Leipzig, așa cum s-a întâmplat adesea împotriva echipelor dintr-o clasă mai sus, cu siguranță a deschis ușa pentru Uruguay – dar Klopp va fi fericit că noul său atacant vedetă funcționează.

„Germanul va fi la fel de încurajat de cameo-ul lui Fabio Carvalho, care a făcut echipă bine cu Kostas Tsemkas în partea sa apropiată. Performanța sa a meritat să fie încununată cu un gol, dar pasa lui la timp îi va permite lui Nunez să-și adauge goluri.Al patrulea și al cincilea pentru Liverpool.

„Joe Gomez a fost, de asemenea, consecvent în centrul apărării când a fost chemat, în timp ce Adrian a salvat bine cu meciul în echilibru 1-0 pentru a-l respinge pe Christopher Nkunku în prima repriză.”

Ce urmeaza?

Pregătirile de pre-sezon al lui Liverpool continuă atunci când se confruntă cu Salzburg la Red Bull Arena Salzburg miercuri, 27 iulie, meciul începând de la ora 19:00.