Rezumat WTA: Donna Vekic și Daniel Collins ajung în sferturile de finală la San Diego

13 octombrie – Croația Donna Vekic și americanca Danielle Collins au devenit primele jucătoare care au ajuns în sferturile de finală de la San Diego Open cu victoriile în turul al doilea de miercuri.

Vekic a învins-o pe Karolina Pliskova cu 6-3, 6-2, iar Collins a învins-o pe italianca Martina Trevisan cu 6-2, 6-4.

În timp ce Vekic a câștigat 70 la sută din punctele de la primul serviciu, Pliskova a luat 48 la sută la acea categorie. Collins a terminat cu 4-0 ași și șapte la patru pentru Trevisan.

Înregistrați-vă acum pentru a obține acces gratuit nelimitat la Reuters.com

În meciul final al nopții, a patra cap de serie Jessica Pegula a zdrobit-o pe Coco Vandeweghe cu 6-3, 6-1 într-un meci din turul doi din America.

Celălalt meci de astăzi avea să finalizeze meciul din primul tur care a fost suspendat din cauza ploii marți seara. A șasea cap de serie, Coco Gauff, a completat cu 6-3 6-3 peste calificatorul Robin Montgomery într-un meci american.

Transilvania Open

A opta cap de serie maghiară Anna Bondar a învins-o pe britanică Harriet Dart cu 7-6 (3), 6-4 în turul doi și a terminat în sferturile de finală la Cluj-Napoca, România.

Bondar a sărit cu 4-0 în tiebreak-ul primului set, a pierdut următoarele trei puncte și a câștigat ultimele trei. Bondar a marcat singurul break din setul doi pentru a conduce cu 2-1 și apoi a servit meciul, deși a trebuit să salveze patru puncte de break în ultimul joc pentru a continua.

Italiana Yasmine Paolini a învins-o pe ucraineanca Diana Yastremska cu 6-4, 6-1, în timp ce germanca Julie Niemer a învins-o pe rusoaica Camila Rakimova în turul doi. În ultimele două meciuri din primul tur, chineza Xinyu Wang a învins-o pe a cincea cap de serie a polonezei Magda Linnet cu 6-2, 6-4, iar maghiara Dalma Gilfi a învins-o pe a noua cap de serie a Italiei, Lucia Bronzetti, cu 4-6, 6-2, 6-4.

READ  rar! Norvegia se poticnește cu 9 alunecări în meciul European Cricket League împotriva României; Ceas