România 2-0 împotriva Ucrainei pe Insula Amelia

El joaca

Plaja Fernandina | După ce a pierdut două meciuri la niciunul și având nevoie de o analiză curată pentru a prelungi runda României în Cupa Billie Jean King de la Gainbridge, Ana Bogdan nu și-a pierdut hotărârea.

„Mă uitam la pozele de pe Instagram, la toți oamenii care s-au calificat deja”, a spus ea. „Am spus: „Vom fi acolo. Ne vom vedea numele acolo pe acele poze, iar România se va califica de data aceasta”.

Printr-o schimbare îndrăzneață de formație, nouă ore de perseverență și un efort de neuitat din partea ironwomenelor Bogdan și Jacqueline Christian, România a revenit sâmbătă din pragul eliminării pentru a le refuza ucrainenilor victoria cu 3-2 în deplasare la Belle Gane sâmbătă. Runda de calificare a Cupei Regelui la Racquet Park de pe insula Omni Amelia.

Bogdan și Christian, abia departe de a câștiga meciurile lor de simplu inversă mai devreme după-amiază – doar un interval de 30 de minute pentru Christian din întâlnirea lor de 2 ore și 18 minute – le-au uimit pe specialiștii ucraineni de dublu Lyudmila Kychenok și Nadia Kychenok cu 6-2, 7 -6 ( 9-7) Sub cerul serii devreme de pe plaja Fernandina.

„amândoi [singles] Căpitanul României, Horia Tecu, a spus: „Meciurile dintr-un turneu obișnuit vor fi surprize mari. Sunt foarte mândru de felul în care au luptat astăzi”.

Acest retur a zdrobit speranțele de turneu ale Ucrainei, care și-a mutat meciul de acasă în Florida din cauza invaziei rusești, dar a încântat echipa României, care nu reușise până acum să ștergă un deficit de 2-0 în meciul de la Cupa Billie Jean King.

READ  Toate drumurile duc în România – Autostrada spre Moldova se deschide anul acesta – PM

România se îndreaptă acum la Cupa Mondială de tenis din Spania în toamnă, prima dată când ajunge în această locație de când primul turneu internațional de tenis pe echipe feminin a adoptat formatul actual în 2020.

Ei vor fi acolo alături de Statele Unite, Australia, Germania, Marea Britanie, Japonia, Polonia și Slovacia, precum și de calificative automate Canada, Italia, Spania și Republica Cehă.

„Cea mai proastă zi”: inima frântă pentru Ucraina

Pe măsură ce soarele a răsărit sâmbătă peste insula Amelia, Ucraina părea să fie în pragul unui blocaj pentru a-și face casa temporară din Florida câștigătoare. După ce Elina Svitolina și Lesia Tsurenko și-au câștigat vineri primele meciuri de simplu, Ucraina a avut nevoie să câștige doar unul dintre cele trei meciuri de sâmbătă.

„Pentru noi, aceasta este cea mai proastă zi”, a spus Mikhail Velima, căpitanul echipei naționale a Ucrainei. „Nu-mi amintesc în minte trei meciuri la rând în care am avut atâtea șanse să nu putem câștiga.”

Însă Svitolina s-a confruntat cu o adversară dură la Bogdan, care a pierdut vineri ultimele șapte meciuri, dar a ieșit o jucătoare complet nouă, care a învins-o pe cel mai bine clasat ucrainean cu 6-4, 4-6, 6-3 în două ore și 51 de minute. – Minut epic.

Numai al treilea set a durat 76 de minute, inclusiv nouă egalări în repriza secundă și șapte în al optulea joc. Bogdan a trecut cu 2-0 în set și a trecut cu 40-15 în al treilea joc, dar a ripostat pentru a sparge serviciul Svitolinei și nu s-a uitat niciodată înapoi.

„Am avut multe oportunități”, a spus Villema.

READ  Kaufland România este în parteneriat cu .lumen pentru a da putere pe nevăzători (comunicat de presă)

Este puțin probabil ca duoul să dubleze lifturile României

Trecuseră doar momente de la victoria lui Christian în fața ucrainenei Tsurenko cu 2-6, 6-4, 6-4, când știa că weekendul nu s-a încheiat încă.

Căpitanul României, Tico, a apăsat pe trăgaci după o decizie îndrăzneață, înlocuindu-i pe Bogdan și Cristian pentru dubla-dublă planificată între Anka Todoni și Mara Gay.

„Au fost înalți, încrezători și au văzut mingea mare”, a spus Tico.

Ca să nu mai vorbim, Bogdan a spus că a mai jucat la dublu cu Christian de patru sau cinci ori înainte, nu din 2023 și nu a mai concurat niciodată în Cupa Billie Jean King. Ca să nu mai vorbim de geamănul ucrainean al lui Kychenok este temut de ani de zile la dublu, Lyudmila câștigând dublu mixt la Wimbledon vara trecută. Ca să nu mai vorbim de faptul că amândoi tocmai jucaseră meciuri istovitoare de simplu, cu mize mari.

Christian a spus: „Am continuat să avansez cu încrederea pe care am câștigat-o la simplu și cred că câștigarea meciului a fost o mare motivație pentru mine.”

Legătura românească de data aceasta: imediată.

„Pentru mine, provocarea a fost să fiu activ online, pentru că nu este ceva ce fac în fiecare săptămână în turnee”, a spus Bogdan. „Așa că am spus: „Poți face asta, poți face asta, doar fii acolo și concentrează-te”.

Au profitat de erorile ucrainene pentru a câștiga primul set, iar apoi Bogdan s-a adunat pe două puncte de set într-un al doilea set dus-întors. România a depășit un deficit de 4-1 în tiebreak, iar deși Ucraina a salvat două puncte de meci, Bogdan a marcat golul victoriei.